ניו יורק וושינגטון קבורות תחת שלג; פקקים באורך עשרות קילומטרים

פורסם: 29 בינו׳ 2016, 3:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2016, 3:34 ]

הררי השלג שהביאה עמה "סנומגדון" מתקרבים אל השיאים שנקבעו ב-1922. מערכי ההסעה ההמונית נסגרו. מאות אלפים נותרו ללא חשמל. לפחות 19 הרוגים. יותר מ-7,000 טיסות בוטלו

מאת "הארץ", 24/1/2016

צילום: אי-אף-פי

הסופה הגדולה שמשתוללת בצפון־מזרח ארה"ב הביאה עמה עשרות סנטימטרים של שלג ושיבשה קשות את חייהם של יותר מ–85 מיליון בני אדם. לפחות 19 בני אדם נהרגו, רובם בתאונות דרכים בכבישים הקפואים. פקקי ענק באורך עשרות קילומטרים נוצרו במספר מקומות כתוצאה מחסימת כבישים ותאונות וגרמו לכך שנהגים רבים נאלצו להעביר את הלילה במכוניותיהם.

בקנטקי לדוגמה נוצר פקק באורך 56 קילומטרים בכביש 75. שירותי החירום וההצלה חילקו חטיפים, מזון ומים לנהגים והצלב האדום אף הקים עבורם מקלטים זמניים בקרבת המכוניות. הכביש פונה לבסוף בחלוף 12 שעות. בווירג'יניה לבדה התרחשו בסוף השבוע יותר מאלף תאונות דרכים.

הסופה, שזכתה לכינוי "סנומגדון 2016” (Snowmageddon 2016), פגעה ב–20 מדינות ו–11 מהן הכריזו על מצב חירום. שיאי השלג נקבעו במערב וירג'יניה עם 102 סנטימטרים בברקלי קאונטי ו–90 סנטימטרים במורגן קאונטי. בניו יורק ירדו יותר מ–70 סנטימטרים שלג וראש העיר, ביל דה־בלאזיו, הודיע כי מדובר באחת מחמש הסופות הקשות ביותר בתולדות העיר. בסנטרל פארק נמדד חצי מטר שלג ועוד עשרות סנטימטרים נוספים צפויים לרדת בו ביממה הקרובה.

הרשויות בניו יורק הכריזו בסוף השבוע על מגבלות חמורות על התחבורה ואסרו על "תנועה לא חיונית". נהגים שנתפסו נוהגים מסיבה שאינה חיונית – נעצרו. כל הגשרים נסגרו וכך גם מנהרות הסאבווי. למעשה, מערך ההסעה ההמונית הושעה לחלוטין. בברודוואי בוטלו כל ההצגות המתוכננות. "טכנית הכבישים פתוחים, אבל אם אינכם חייבים לעזוב את הבית – אל תעשו זאת. לא איכפת לי עד כמה אתם נהגים טובים או איזה רכב ארבע על ארבע יש לכם – הכבישים אינם עבירים", אמר מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, בהודעה שפרסם לתושבים. הודעות דומות פרסמו גם מושלים נוספים.

הסופה גרמה גם לניתוקי חשמל נרחבים. בצפון קרוליינה נותקו מאספקה יותר מ–150 אלף בני אדם ובדרום ניו ג'רזי נותרו יותר מ–90 אלף בני אדם ללא זרם כתוצאה מהצפות. הצפות קשות גם באזורי החוף במרילנד ובדלאוור עקב הרוחות העזות והגלים הגבוהים. יותר מ–7,000 טיסות בוטלו לאורך סוף השבוע בחוף המזרחי, 4,300 מהם ביום שבת. נמלי התעופה של וושינגטון צפויים להישאר סגורים גם היום. גם בניו יורק נמלי התעופה כמעט שאינם פעילים. 90% מהטיסות לנמלי התעופה קנדי ולה גווארדיה בוטלו. גם מרבית הטיסות לבולטימור ולאטלנטיק סיטי בוטלו.

השירותים המטאורולוגיים בארה"ב מדרגים את הסופה הנוכחית כאחת הקשות בתולדות ארה"ב. בוושינגטון הבירה צפוי להישבר שיא השלג – 71 סנטימטרים – שנקבע בסופה "ניקרבוקר" בשנת 1922. בווירג'יניה ובמספר מחוזות במרילנד כבר נשברו השיאים שנקבעו באותה סופה. בדומה לניו יורק, שגם בה מתקרב גובה השלג אל השיא ההיסטורי, הוחלט בבירת ארה"ב לסגור את כל מערך ההסעה ההמונית. בבולטימור נשלחו כוחות של המשמר הלאומי לסייר ברחובות. משוריינים הוצבו במספר מקומות.

לכתבה בדהמרקר

שלג כבד בניו יורק, הצפות בניו ג'רזי: "כמו צונאמי"
בזמן שהשיא ההיסטורי של שלג בניו יורק כמעט ונשבר, בניו ג'רזי השכנה התמודדו עם הצפות אדירות בסופה ג'ונאס. הסיבה: גלים גבוהים עוד יותר מאלו שנמדדו בהוריקן "סנדי". בארה"ב אומדים את הנזקים: כך זה נראה
סוכנויות הידיעות, 24/1/2016
"צונאמי" בניו ג'רזי (צילום: AP)
"צונאמי" בניו ג'רזי (צילום: AP)
 

הסערה חלפה, ועכשיו מתפנים בארצות הברית לסקור את הנזקים: ב-7 בבוקר שעון ניו יורק (14:00 שעון ישראל) הסתיים איסור התנועה שהוצא בעקבות הסופה "ג'ונאס", והתושבים צפויים לצאת מהבית ולראות כיצד התפוח הגדול הפך לעיר הלבנה. 68 ס"מ שלג נמדדו בסנטרל פארק, רק מעט פחות מהשיא ההיסטורי - 68.3 ס"מ שלג ב-2006. 

 

ובזמן שבניו יורק הסתגרו בבתים ונהנו מהשלג, ניו ג'רזי השכנה מתמודדת עם הצפות אדירות. אלפים מתושבי ניו ג'רזי ודלוור סובלים מהצפות שנגרמו מגלים גבוהים עוד יותר מאלו שנמדדו בהוריקן "סנדי", לפני שלוש שנים. ג'ייסון פלגריני היה אחד מהם.

 

הוא התעורר בשבת בבוקר בביתו בסי אייל סיטי בניו ג'רזי, בציפייה להצפות. אבל כשהביט החוצה, הוא לא ראה דבר. "ואז, לא פחות מ-15 דקות אחר כך, שמעתי רעש מחוץ לחלוני, הסתכלתי וראיתי את המים עולים", סיפר ל-CNN. "זה הגיע במהירות לאזורים הנמוכים, ונראה כמו צונאמי".הצפות אדירות בניו ג'רזי (צילום: AP)
הצפות אדירות בניו ג'רזי (צילום: AP)

(צילום: AP)
(צילום: AP)

(צילום: AP)
(צילום: AP)

לא פחות מעשר מדינות הכריזו על מצב חירום בעת הסופה, ויותר מ-12 אלף טיסות בוטלו ברחבי המדינה בסוף השבוע. בקנטקי ובפנסילבניה התנועה שותקה למשך יותר מ-24 שעות. בסך הכול, 19 בני אדם נהרגו במזרח ארצות הברית בתאונות הקשורות לסופה האדירה.

 

ארבעה מהם נהרגו בעת שפינו את השלג, אחד במרילנד ושלושה בניו יורק - אחד בסטטן איילנד ושניים בקווינס. בנוסף, 13 אנשים נהרגו בתאונות דרכים שנגרמו עקב הסופה, ושני בני אדם מתו בווירג'יניה מהיפותרמיה (מכת קור). לפי המשטרה, 312 תאונות אירעו עקב מזג האוויר, ו-343 כלי רכב נתקעו בסופת השלגים ששברה שיאים.  

מצטלמים בשלג בניו יורק (צילום: גלית סיטבון - בר גיל)
מצטלמים בשלג בניו יורק (צילום: גלית סיטבון - בר גיל)

(צילום: ערן איגלניק)
(צילום: ערן איגלניק)

(צילום: איילת שלמון קלימי)
(צילום: איילת שלמון קלימי)

טיימס סקוור בלבן (ציום: AFP)
טיימס סקוור בלבן (ציום: AFP)

(ציום: AFP)
(ציום: AFP)

(ציום: AFP)
(ציום: AFP)
בעיירה גלנגרי במערב וירג'יניה נרשמו לא פחות מ-100 ס"מ שלג וברדהאוס שבמרילנד ירדו 95 ס"מ. בבירה וושינגטון ירד שלג במהלך שעות ללא הפסקה, ו-70 ס"מ הצטברו על הקרקע באזור שדה התעופה הבינלאומי "דולס". מדובר בכמות השלג השנייה בגודלה בהיסטוריה שירדה שם.

האתרים המפורסמים של וושינגטון, שלרוב מלאים בתיירים ומבקרים, נותרו נטושים. מדרגות האנדרטה המפורסמת של לינקולן נראו כמו אתר סקי מאולתר, ופסלו של מרתין לות'ר קינג ג'וניור באנדרטה לזכרו בעיר התכסה כולו בלבן. כמו בוושינגטון, גם בניו יורק נשארו בבתים. גם אם היו רוצים הניו יורקרים לצאת, לא הייתה להם אפשרות משום שהרכבת התחתית הושבתה, כמו גם האוטובוסים. התפוח הגדול הפך עיר רפאים, כשאתרי התיירות המרכזיים, בין היתר רוקפלר סנטר שבו נוהגים להחליק על הקרח, נותרו שוממים.

לכתבה באתר ynet

Comments