מדוע פני הים עולים מהר יותר מהצפוי?

פורסם: 4 בנוב׳ 2012, 1:31 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 בנוב׳ 2012, 1:32 ]
מאת , אתר הידען | 4 בנובמבר 2012
 

המודלים של ה-IPCC לא צפוי משוב חיובי כה גדול בהמסת הקרח באוקיאנוס הארקטי ובגרינלנד. פני הים צפויים לעלות במטר ויותר עד סוף המאה

שינויי גובה פני הים בעבר ואולי גם בעתיד. מפה שהכין עמנואל סודינג, אוניברסיטת כריסטיאן אלברכט, באמצעות נתונים של NOAA

שינויי גובה פני הים בעבר ואולי גם בעתיד. מפה שהכין עמנואל סודינג, אוניברסיטת כריסטיאן אלברכט, באמצעות נתונים של NOAA

פני הים עולים מהר יותר בשל ההתחממות הגלובלית מאשר צפו המודלים עד כה. כך טוען ביל היי, גיאולוג מאוניברסיטת קולורדו טוען שיש לו הסבר.

הדוח הרשמי האחרון של ה-IPCC, חזה בשנת 2007 עליה של 20-50 סנטימטר עד שנת 2100. ואולם מדידות עליית גובה פני הים תואמות את החלק העליון של התחזית או אף עולות עליו, ולפיהן נראה שפני הים יעלו במטר או אף יותר עד סוף המאה.

"מה שחסר במודלים ששימשו לחיזוי עליית גובה פני הים הם משובים קריטיים המאיצים את הכל" אומר היי. הוא מתכנן להציג את הממצאים היום (א', 4 בנובמבר 2012) במפגש החברה הגיאולוגית של אמריקה בשרלוט, צפון קרוליינה.

אחד המשובים הללו מבוסס על הקרח הימי הארקטי, אחר קשור לקרח היבשתי בגרינלד ואחר עוסק בלחות הקרקע ובניצול יתר של מי תהום.

"יש קשר לקרח הימי הארקטי" הוא אומר. למרות העובדה שהקרח המומס, שכבר נמצא באוקיאנוס, אינו מעלה בעצמו את גובה פני הים. במקום זאת, הוא משחק תפקיד בחימום הכולל של האיזור הארקטי, דבר המוביל לאבדן קרח בגרינלנד וצפון קנדה. כאשר הקרח הימי נמס, מסביר היי, ישנו אפקט אוקיאנוגרפי של שחרור יותר מים מתוקים מהאוקיאנוס הארקטי, המוחלף בזרימה של מים מלוחים וחמים יותר מדרום.

"לפיכך מדובר במשאבת חום ענקית המביאה חום לאיזור הארקטי." אומר היי. "מנגנון זה לא מופיע באף אחד מהמודלים". העובדה שהמים החמים הופכים את האוקיאנוס הארקטי לאוקיאנוס חופשי מקרח, דבר שגורם לו לספוג אור שמש במקום להחזיר את קרינת השמש לחלל כמו שעושה הקרח. ככל שיש יותר מים פתוחים, יותר חום נלכד במי האוקיאנוס הארקטי, והכל מתחמם.

ויש כמובן מאגרים אימתניים של קרח בגרינלנד ובאנטארקטיקה. במהלך התקופה הבין קרחונית האחרונה, עלו פני הים ב-10 מטרים בשל המסת כל הקרח הזה – בלי עזרה מבני אדם. נתונים חדשים מביאים את המדענים להעריך כי עלייה זו נמשכה כמה מאות שנים.
"אפשר לאבד את כל כיפת הקרח של גרינלנד בתוך כמה מאות שנים, לא אלפים, רק בתנאים טבעיים" הוא אומר. "אי אפשר לדעת כמה מהר יקרה התהליך עם כמויות דו תחמוצת הפחמן שאנו מוסיפים לאטמוספירה."

בקיץ האחרון נרשם בגרינלנד שיא במידת ההתכה של הקרח. זרמי המים התת קרחוניים הולכים ומתעצמים.

"לפני עשר שנים לא ידענו יותר מדי על תופעת המים מתחת לכיפת הקרח באנטראטיקה, אך היא קיימת ומאפשרת לקרח לנוע, בכמה מקומות אפילו במעלה ההר בשל משקל הקרח."
הקרח מוחץ הכל כמו משחת שיניים שיוצאת מתוך השפופרת. הדבר היחיד שמחזיק את הכל ביחד הם כמה גושי קרח המתפקדים כפקק בבקבוק בקצה הקרחונים היבשתיים. אך לדבריו, לאיש אין הערכה עד כמה מהירה תהיה החלצות המים הללו לתוך האוקיאנוסים ברגע שקרחוני החוף ייעלמו.

משוב נוסף החסר הוא כמות מי התהום שנשאבים בכל העולם כדי לפצות על בצורות. מים אלה מתווספים לאוקיאנוסים (המחשה עדכנית של אפקט זה בארה"ב מופיעה באתר לוויני כדור הארץ של נאס"א). כל המשובים החיוביים הללו מאיצים את שינויי האקלים ואת עליית גובה פני הים.

"היינו מצפים למשובים שליליים שיעכבו את התהליך בנקודה כלשהי" אומר היי. "אך בכל הקשור לשינויי האקלים, כל המשובים מסתמנים כחיוביים."

הסיבה לכך היא שנראה שלאקלים כדור הארץ יש מספר מצבים יציבים. בין מצבים אלו הכל משתבש והשינויים יכולים להיות מהירים. ולדברי היי, בשל פעילות האדם, המערכת מבקשת לעבור למצב אקלימי חדש."

כתבות קשורות:

Could estimates of the rate of future sea-level rise be TOO LOW?

להודעה לעיתונות של החוקרים

נעשה מאמץ ציני וערמומי מצד סקטורים מסויימים לתקוף את מדע האקלים – פרופ' יואב יאיר בכנס של אתר הידען, נובמבר 2011

הערכות נזקי סנדי ממשיכות לגדול: צפויים להגיע ל-50 מיליארד דולר

It's Global Warming, Stupid

Comments