אלסקה משלמת את מחיר התחממות כדוה"א

פורסם: 15 באוג׳ 2012, 12:56 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 באוג׳ 2012, 12:57 ]

האדמה נמסה, המזון מידלדל והמבנים שוקעים. ברוכים הבאים לאלסקה הארקטית, המקום שסובל יותר מכל מההתחממות הגלובלית. התושבים המיואשים מחפשים פתרונות יצירתיים למצב ומחכים לסיוע

ג'ולייט אילפרין | 15/8/2012 12:05
תגיות: אלסקה (סביבה), שינויי אקלים,התחממות כדור הארץ
 
לזנב לווייתן מותסס אין אותו הטעם כשמרתף הקרח מוצף. צוותים של ציידי לווייתנים בכפר הזה, השוכן על החוף הארקטי של אלסקה, שומרים כמעט שני מטרים של זנב לווייתן מתחת לפני הקרקע, מהאביב ועד הסתיו. הזנב קופא לאט בעודו תוסס, ובתהליך הזה הוא סופג את טעם האדמה. בטקס מסורתי, שמהווה מחווה של תושבי הכפר לים הקפוא, הם אוכלים את המעדן כדי לחגוג את הרגע שבו הקרח הארקטי נוגע בחוף.

אולם שינויי אקלים שהביאו עמם סופות עזות גרמו לסחף שגרר את התפרקותם של מרתפי הקרח. רבים מאותם מרתפים פשוט נסחפו לים בעשורים האחרונים. אלו שנותרו בדרך כלל מוצפים באביב. "הם מפשירים ומתמלאים במים", אומר ראש עיריית פוינט הופ, סטיב אומיטוק, בעודו מרים דלת עץ קטנה של מרתף קרח. השנה נאלצו תושבים לקחת חלק מהבשר ולהכניס אותו למקפיא אצלם בבית. "כשמאחסנים את הבשר במקפיא, יש לו טעם שונה", מדגיש ראש העיר.

העתיד כבר כאן, והוא חם
צפו: כך נעלמים יערות הגשם באמזונס
ללא בסיס מדעי: כדור הארץ באמת מתחמם?
התחממות כדוה"א: המצב גרוע ממה שחשבנו
כדור הארץ כן מתחמם, צריך אנרגיה סולארית
צילום: גטי אימג'ס
בשל מיעוט המשאבים, חבילת עוף עולה 22 דולר. דיג באלסקה הארקטית צילום: גטי אימג'ס
 
כרוניקה של הישרדות

נראה שמכל המקומות בארה"ב, אלסקה הארקטית עוברת הכי הרבה שינויים בגלל ההתחממות הגלובלית. כאן, שינויי האקלים מאיימים על צורת חיים שלמה. מכיוון שהמצב רק הולך ומחמיר, הממשלה הפדרלית, כמו גם הרשויות באלסקה, ניצבות בפני דילמה: האם לנסות לשמר, כל עוד ניתן, את המורשת של כפרי האינואיטים, לרבות מרתפי הקרח וכיו"ב, או להשקיע סכומי עתק בהעתקת היישובים למקום אחר? עלות ההעברה של כפר אחד יכולה להגיע למאות מיליוני דולרים. לפוינט הופ, בעלת ההיסטוריה של 4,500 שנה , יש הרבה מה להפסיד מצעד כזה.

לא מדובר כאן רק על תרבות או היסטוריה, אלא על הישרדות. משקי בית בכפרים באלסקה הארקטית תלויים בציד ובדיג כדי להשיג מזון. ציד ודיג תלויים לגמרי בים. את החשיבות של היכולת הזו אפשר לראות בצורה ברורה על מדפי הסופרמרקט בעיר קוטסבו. ליטר חלב עולה כאן 2.50 דולרים (עשרה שקלים) וחבילה של עוף עולה 22 דולר. "כאן רואים בצורה ברורה כמה אנו תלויים בציד", אומר איש הרשות המקומית ג'ון צ' ייס, שממונה על טיפול בנושאים הקשורים לשינויי אקלים.

צילום: וושינגטון פוסט
גולגולת של כלב ים. ירידה בשלל הציד צילום: וושינגטון פוסט
 
נכון לחודש יוני השנה הצטמצם הקרח בים הארקטי, שמתכווץ בקיץ ומתפשט בחורף, בכ-33 מיליון קמ"ר. לפי הנתונים שסיפק המרכז Atmospheric Administration National Oceanic and, זוהי הכמות הגדולה ביותר שאבדה ביוני מאז שהחלו המדידות באמצעות לוויינים. מאז שנת 1979 הקרח בים הצטמצם בקיץ ב-40 אחוז.

הציידים בקוטסבו, 290 ק"מ דרומית לפוינט הופ, התקשו השנה בציד כלבי ים. בגלל הקרח הבוצי הם התקשו למצוא מקומות יציבים לעמוד עליהם, ובנוסף לכך, כלבי ים רבים היו שקועים במים, מה שהקשה על הציידים לצוד אותם. "קשה יותר לראות את כלבי הים כי חלק מהקרח חום וכהה. לכן הביטחון התזונתי שלנו בסכנה. לא נראה לי שהבנים שלי יוכלו לצוד כמוני", אומרת כרמן מוניגולד בת ה-36, שעוסקת בציד כבר 16 שנה.

בפוינט הופ יש כיום 850 תושבים בלבד. בשיא התגוררו כאן יותר מ-5,000 בני אדם. הסיבה להידלדלות האוכלוסייה היא הקרבה לים. במחוז נורת סלופ, שכולל את פוינט הופ ובארו, כבר השקיעו כשני מיליון דולר בדיפון מסלול ההמראה בפוינט הופ על מנת להגן עליו מפני סחף. בנוסף לכך, מדי קיץ אנשי הקהילה בונים קו הגנה מחצץ. "אנו מערימים את החצץ ומנסים לעצור את הסחף", אומר אומיטוק ומביט בערמות החצץ הגבוהות בעת שהגלים נושקים אליהן. "אנחנו רואים את שינוי האקלים בצורה מוחשית".

בקיץ סיימה עיריית קוטסבו את הקמתו של סכר בהשקעה של 34 מיליון דולר, בעיקר במימון פדרלי, שמטרתו להגן על החוף מפני סופות הסתיו העזות ומהסחף. מושלת מחוז נורתווסט ארקטיק, סיקאורק וויטינג, אומרת שהיא ושאר התושבים נחושים להגן על הקהילה ועל אורח החיים. "הדבר האחרון שאפשר להגיד עלינו הוא שאנחנו אנשים ששייכים לעבר", היא אומרת. "אנו עדיין כאן, חיים וקיימים".

ובכל זאת, יותר מעשרה כפרים ועיירות באזור כבר הרימו ידיים, ואנשיהם מנסים לעבור למקום אחר. בכל שנה הנהר פולש עמוק יותר לתוך ניוטוק, כפר בן 354 תושבים שיושב על שכבת אדמה קפואה אשר הולכת ונמסה. אנשי המקום איתרו אדמה שאליה ניתן להעתיק את הכפר: מקום גבוה על האי נלסון, המרוחק כ-15 ק "מ מניוטוק, אך הם עדיין לא קיבלו את המימון הפדרלי הדרוש לביצוע המעבר.
צילום: וושינגטון פוסט
בית בעיירה פוינט הופ. נותרו רק 850 תושבים צילום: וושינגטון פוסט
 
מגנים על אורח החיים

ראש הכפר סטנלי טום החליט לצאת לפעולה והחל ללמד את התושבים כיצד לבנות את בתיהם באתר החדש. "הכפר שלנו שוקע מהר, וכיום אנו נתונים לסכנה של הצפות", אומר טום, "אבל הממשלה לא ממהרת, יש לה זמן. מדוע היא לא מעבירה לנו כבר את הכסף?".

מתברר שהממשל לא ממהר כי הוא מעדיף ללמוד את הנושא ביסודיות. סגן שר הפנים דיוויד הייז הודיע בחודש שעבר שצוות פדרלי מיוחד לנושא אלסקה יעבוד יחד עם הנציבות לחקר האזור הארקטי על מנת ליצור מאגר מידע שיסייע למקבלי ההחלטות.

הגוף החדש גם ינסה להעריך מה יהיו ההשלכות הסביבתיות, החברתיות והכלכליות של עבודות תשתית באזור הארקטי, על רקע שינויי האקלים. "נגד שכבת אדמה קפואה שמופשרת אין לנו מה לעשות", אומר הייז. "מה שאנו יכולים לעשות הוא לנסות להבין את התהליכים".

צילום: וושינגטון פוסט
מרתף קרח בעיירה וויינרייט. הצפות בעקבות שינוי האקלים צילום: וושינגטון פוסט
 
כיום, תוכנות מחשב מיוחדות מנסות לתאר מודלים עתידיים, החל ממיקום המאורות של הדובות בחורף הקרוב ועד האופן שבו הנוף המשתנה ישפיע על אזורי המחיה של מיני בעלי החיים השונים באלסקה בעוד 30 שנה.

עם זאת, התושבים מתקשים לתת אמון במקבלי ההחלטות. אגי הנרי, הממונה על הבטיחות בבנייה בפוינט הופ, מחייכת כשהיא נשאלת על האפשרות לקבלת סיוע מהממשל. "הממשל לא נמצא כאן, ואפילו משמר החופים רחוק קילומטרים רבים מפה", היא אומרת ומביטה על ים צ'וקצ'י. "המורשת, התרבות והמסורת שלנו מאוד חשובות לנו. ניאלץ להתאים את עצמנו לתנאים המשתנים".
צילום: גטי אימג'ס
אלסקה. ההתחממות הגלובית היא מציאות יומיומית צילום: גטי אימג'ס

למרבה המזל, השנה ההצפות לא פגעו בזנבות הלווייתנים שניצודו באביב האחרון - חמישה בסך הכל. לכן בסתיו הקרוב תושבי פוינט הופ יישאו אותם אל בית העירייה, ינקו ויפרסו אותם. הציידים יקבלו ראשונים את המנה שלהם, ואחר כך יגיע תורם של שאר התושבים. "זה ירוק, חלקלק וטעים מאוד", אומר אומיטוק, "ויש לזה ריח חזק. אתה חייב להיות רגיל לזה, אבל אנחנו גדלנו על זה. כאשר היה קשה למצוא מזון, היית חייב להתסיס כל דבר שנשאר לך. הכל עניין של הישרדות".

לכתבה באתר nrg

 
Comments