איזה מן מדען: הקרב על התחממות כדוה"א

פורסם: 4 בינו׳ 2011, 7:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בינו׳ 2014, 11:20 ]

קשה למצוא מדענים שיתמכו בקבוצה ההזויה של מכחישי ההתחממות הגלובלית, בטח לא מדעני אקלים. אורי שיינס עונה לד"ר גבי אביטל

אורי שיינס | 4/1/2011 11:48
תגיות: התחממות כדור הארץ

מבין מכחישי שינויי האקלים יש כאלה השוללים מכל וכל את עצם העובדה שההתחממות הגלובלית אמיתית, וישנם כאלה שטוענים שההתחממות היא ודאית אבל אינה מושפעת ממעשיו של האדם. הקבוצה הראשונה היא הזויה וקשה למצוא בתוכה מדענים, וודאי שלא מדעני אקלים. בקבוצה השנייה ישנו מיעוט די רועש של אנשי מדע שאיתם עוד ניתן להתווכח. במסגרת הוויכוח הזה, בחודש מאי בשנה שעברה התפרסם מכתב של 250 מדענים בארצות הברית, וביניהם 11 מדענים זוכי פרס נובל, שבו הם מצהירים בצורה ברורה שההתחממות הגלובלית היא תוצאה של פעילות האדם.

המדענים רואים את העובדות, ומאחר שהם עוסקים במדע ולא בפוליטיקה, הם מתרגמים לציבור את שעיניהם רואות והשכלתם מפרשת. הציבור הרחב, שאינו חשוף לנתונים, נשאר תלוי בדעתם של המדענים, אך לעתים קרובות יחפש חיזוקים למה שהוא רוצה להאמין בו על פי אמונתו או נטיותיו החברתיות והפוליטיות. על כן אין פלא שגם ההכרה בסכנה של ההתחממות הגלובלית נתונה להשקפות פוליטיות.

ללא נתונים וללא תמיכה מדעית

בארצות הברית, 70 אחוז מהדמוקרטים מכירים בהתחממות כבעיה, בעוד שרק 27 אחוז מהרפובליקנים סבורים כך (סקר שהתפרסם השנה). אם נבדוק את דעותיהם לגבי האבולוציה, נמצא שגם שם ישנה חלוקה מפלגתית ושאם אינך מאמין באבולוציה יש סיכוי טוב שאתה שייך למפלגה הרפובליקאית. לדעות אלו יש גם קשר הדוק לתמיכה במדע. בסקרים מתגלה שוב ושוב אותה תמונה חוצת מפלגות, שבה הרפובליקאים מעדיפים לראות קיצוץ בתקציבי המדע, לעומת הדמוקרטים שתומכים במדע.

גם אצלנו יש שגריר של הגישה הרפובליקנית, ד"ר גבי אביטל, שמתבטא בעקביות נגד הירוקים בנושא ההתחממות ונגד תורת האבולוציה. ללא נתונים וללא תמיכה מדעית כל שהיא, בונה מדען הטילים תילי תילים של טענות שאין בינן ובין המציאות דבר כל עוד נשארים התילים הללו בכתובים אין בכך סכנה, אך כאשר הוא קורא להמשך ההתנהגות הבלתי מרוסנת שלנו כלפי הסביבה, ללא לקיחת אחריות, התל הופך לטיל.

במאמר שפרסם כאן ד"ר אביטל ( "איפה ההתחממות?", 22.12), בחר הכותב במודע להתעלם מהמודלים שכבר לפני שנים רבות חזו את מצבי הקיצון במזג האוויר שאנחנו חווים כיום בישראל, באירופה ובעוד מקומות רבים בעולם. הוא גם לא מזכיר שרמות הפחמן הדו-חמצני שאנחנו חווים היום, היו כאן בפעם האחרונה לפני 15

מיליון שנה, כלומר לפני היות האדם. הפתרון להתמודדות עם הכחשות מהסוג הזה הוא השכלה וקניית ידע ומודעות, על מנת שהציבור הרחב לא יילך שולל אחרי מאמרים פסוודו-מדעיים, שנכתבים על ידי מי שלתוארם האקדמי אין שום קשר למדעי האקלים או הטבע.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
Gulf Stream Sutdown - an Abrupt climate change directory
A Current Controversy: Is Europe About to Freeze?
Currents of Change - Investigating the Ocean's Role In Climate
מרוב לבן לא רואים שבדים
שלג כיסה את החוף המזרחי בארה"ב
מדע איננו תוכנית כבקשתך. תשובה לגבי אביטל
המדען של סער פוטר בגלל דבריו למעריב
מכחיש ההתחממות ד"ר גבי אביטל: "צר לי להודיע: העולם לא מתחמם"
הגיע הזמן שנתעצבן בגלל התחממות כדוה"א
יהירותו של המדען הראשי
מייל פנימי בפוקס: להטיל ספק בהתחממות כדור הארץ
אקלים-גייט: זיכוי נוסף למדענים
חברות הנפט משקיעות בהכחשה

תגובות שנרשמו למאמר של מכחיש ההתחממות ד"ר גבי אביטל שכתב "צר לי להודיע: העולם לא מתחמם"
טוקבק מס' 14, רוני:
ד"ר אביטל, אינך מאמין גם בתאוריה של דרווין
זרקו אותך ממשרת מדען ראשי כי אינך מאמין בתאוריה הדרוויניסטית. זה מעמיד את כל דעותיך כשסימן שאלה גדול מרחף עליהן.
98% ממדעני האקלים מסכימים שהעולם מתחמם וכי זו תוצאת מעשי אדם. אז אתה אחד מהבודדים שחושב אחרת מהרוב המוחלט של מדעני אקלים

טוקבק מס' 18, רוני
ל-15, האם אתה חושב שההשוואה במקומה?
אלו לא 98% מהאנשים, אלא 98% ממדעני האקלים, כלומר מדענים שזה תחום עיסוקם. גבי אביטל (ד"ר לאוירונאוטיקה שאינו מאמין בתאוריית התפתחות האדם של דרווין), חושב אחרת מ-98% ממדעני האקלים. אז הוא חושב אחרת. יופי לו.

טוקבק מס' 31, רוני
עליתי על השיטה של גבי אביטל. הוא "מסובב" אתכם
ד"ר גבי אביטל (שאינו מאמין גם בתאוריה של דרווין לגבי מוצא האדם) מפזר כמה עובדות שנראות כאמיתות ועובדות מדעיות ובכך נותן הרגשה לקורא שהוא "ידען" ו"מדען", אבל כל שאר המאמר הוא אג'נדה נבובה. לדוגמה, הוא כותב בסוף אחת הפסקאות "פליטת פד"ח נמשכת למרות מאמצי המדינות לצמצמה, אך הטמפרטורה הגלובלית לא עולה, לפחות מאז 1997. כך גם הודה פרופ' ג'ים האנסן, יועצו המדעי של גור, עם פרישתו לאחרונה לגמלאות." נשמע אמין, מדעי, והכי משמעותי, נראה כאילו פרופ' ג'ים הנסון חזר בו. לא מיני ולא מקצתי. הטמפרטורה ממשיכה לעלות, מגמת העליה ברורה, וג'ים הנסון הוא עדיין אחד מנושאי הדגל של הטענה שהעולם מתחמם וכי התחממות זו מקורה במעשי האדם.

טוקבק מס' 32, רוני
הטמפרטורות בשנת 2013 - מדורגות מספר 4 מאז שנת 1880
ד"ר אביטל - שנת 2013 היתה השנה בה נמדדה הטמפרטורה הרביעית בגובהה מאז שנת 1880 (לפי נתוני NOAA.gov). מכאן, שלא רק שאתה עוטף עובדות מדעיות באג'נדה ההזויה שלך. אתה פשוט משקר. השקר הזה מסוכן כיוון שמי שקורא את הכתבה שלך עלול להאמין שזה בסדר מה שהאדם עושה וממשיך לעשות, ואפשר להמשיך ולפלוט פד"ח ככל שנחפוץ, כי זה "לא תלוי בנו". אתה איש מסוכן.
Comments