הסבר להאטה שמזהים המדענים בקצב שינוי האקלים

נשלח 30 באוק׳ 2014, 13:41 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 30 באוק׳ 2014, 13:41 ]

מחקר חדש מציע הסבר להאטה שמזהים המדענים בקצב שינוי האקלים. החדשות הרעות: האטת ההתחממות הגלובלית היא זמנית בלבד

מאת אשר שכטר, 26/10/2014

העולם, כידוע, הולך ומתחמם. מאז סוף המאה ה־19, עלתה הטמפרטורה העולמית הממוצעת (ביבשה) בכ־0.8 מעלות צלזיוס, כ־0.6 מעלות מתוכן בשלושת העשורים האחרונים. על פי מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה של ארצות הברית (NOAA) אוגוסט 2014 היה החם ביותר מאז שהחלו המדידות. בקרב 97% 
מהקהילה המדעית שורר קונסנזוס בנוגע לאחריותו של המין האנושי להתחממות הגלובלית.

ההסכמה הרחבה הזאת לא אומרת שאין מחלוקות. כך למשל, נשמעת באחרונה טענה שלפיה ניכרת האטה בקצב התחממות כדור הארץ. לפי נתונים שפרסם הפאנל 
הבין־ממשלתי לשינוי האקלים (IPCC) בספטמבר, עלתה הטמפרטורה העולמית הממוצעת בשנים 1998־2012 בקצב משוקלל לעשור של 0.05 מעלות – נתון נמוך משמעותית לעומת קצב ההתחממות הממוצע שנמדד בשנים 1951־2012, שעמד על 0.12 מעלות לעשור. הדעה הרווחת היא שהירידה בקצב ההתחממות החלה לפני 15־18 שנה.

קרחונים במפרץ באפין בקנדה
קרחונים במפרץ באפין בקנדה
צילום: אי-פי

נתונים אלה מוכרים, ומכחישי השינוי האקלימי מרבים להשתמש בהם כהוכחה לכך שהאנושות אינה אחראית להתחממות כדור הארץ. הרי ב־15 השנים האחרונות זינק היקף הפליטות של גזי חממה לאטמוספירה לשיא, ולכן מתבקש שהטמפרטורות יעלו בהתאם. ואולם, הטיעון הזה מטעה: גם אם ההתחממות העולמית אינה מהירה כשהיתה, העולם עדיין חם מאי פעם ו־13 מתוך 14 השנים החמות בהיסטוריה נרשמו במאה ה־21. מה גם שמרבית ההאטה נרשמה ביבשה - האוקיינוסים, מציינים מדענים, עדיין מתחממים.

עד כה הציעו המדענים יותר משני תריסר תיאוריות בניסיון להסביר את ההאטה בשינוי האקלים, אך תשובה חד־משמעית - אין. מחקר חדש שביצעו סיאניאו צ’ן מהאוניברסיטה הסינית לחקר האוקיינוסים (Ocean University of China) וקה־קיט טונג מאוניברסיטת וושינגטון, עשוי לספק תשובה לחידה הגדולה. הגורם להאטה, נקבע במחקר שפורסם בחודש שעבר בכתב העת Science, הוא האוקיינוס האטלנטי.

החוקרים מסבירים כי חלק גדול מגזי החממה שנפלטו לאטמוספירה בשנים האחרונות "נקבר" בתוך מימיו העמוקים של האוקיינוס האטלנטי. זאת בשל האצה בזרמי האוקיינוס - חלק ממחזור בן 30 שנה של התקררות והתחממות - שהובילו ללכידה של יותר חום בתוך המים. תופעה זו מתרחשת כאשר מים מלוחים מהאזור הטרופי מטיילים צפונה, לחופי גרינלנד ואיסלנד. כשהמים הטרופיים המלוחים מגיעים לצפון האוקיינוס האטלנטי הם כבר דחוסים יותר, ולכן שוקעים ביחד עם החום שספגו.

כ־90% מהחום של כדור הארץ מאוחסן באוקיינוסים, לפי המחקר. הטמפרטורה החמה יותר של המים מאיצה את מהירות הזרמים שמובילים את המים צפונה, שם המים החמים ממיסים את הקרח בצפון האוקיינוס האטלנטי. המסת הקרחונים מדללת את מי המלח ומאטה שוב את הזרם. לפי המחקר, בשנים 1945־1975 היה מחזור הזרמים בשלב ההתקררות, וספג חום שאילולא כן היה נספג באטמוספירה. משנות ה־70 עבר המחזור לשלב חם, ובכך תרם 
להתחממות העולמית, לפני שחזר לשלב של התקררות ב־1999 והחל לספוג יותר חום.

הסברה שהחום שנלכד בזרמי האוקיינוסים הוא שאחראי להאטה בהתחממות העולמית אינה חדשה - בשנה שעברה מחקר אחר הגיע למסקנה דומה, אך סימן את האוקיינוס השקט כאחראי לתופעה. עם זאת, המחקר של צ’ן וטונג עשוי לסמן את תחילתו של קונסנזוס מדעי חדש, שמדגיש את חשיבותו של האוקיינוס האטלנטי בבלימת ההתחממות. החדשות הטובות: לפי צ’ן וטונג, ההאטה הזאת בהתחממות העולמית עשויה להימשך עוד 10־15 שנים, מה שעשוי להעניק למין האנושי זמן יקר לטפל בבעיה בקור רוח, לפני שהטמפרטורות חוזרות לעלות בקצב מואץ.

לכתבה בדהמרקר


Comments