ראש ממשלת אוסטרליה: ההצפות הן אסון הטבע הגדול ביותר במונחים כלכליים

פורסם: 13 בינו׳ 2011, 1:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 בפבר׳ 2011, 8:39 ]

אלפי בתים הוצפו לחלוטין בעיר השלישית בגודלה באוסטרליה. ראש ממשלת קווינסלנד אמרה בדמעות: השיקום יימשך שנים ארוכות

סוכנויות הידיעות | 13/1/2011 10:49
תגיות: בריסביין, אוסטרליה, הצפות

תושבי בריסביין, העיר השלישית בגודלה באוסטרליה, התעוררו הבוקר (ה') למחזות קשים, כאשר אזורים נרחבים היו מוצפים בעקבות עליית מפלס הנהר המקומי. ראש ממשלת קווינסלנד תיארה את המתרחש "אזור מלחמה" והזהירה כי השיקום עלול להימשך שנים רבות. לפחות 15 בני אדם נהרגו בשיטפונות השבוע, אולם קיים חשש כי המניין יעלה.
 
רחוב מוצף בבריסביין.
רחוב מוצף בבריסביין. צילום: אי-פי-אי
 
נהר בריסביין, אשר עובר במרכזה של העיר, הגיע לגובה של 4.6 מטרים במהלך הלילה, נמוך מההערכות המוקדמות שדיברו על גובה של 5.2 מטרים. עם זאת, הרשויות הזהירו כי המפלס עלול לעלות שוב בהמשך היום עם הגאות.

35 משכונות העיר כוסו במים בוציים, כאשר 11,900 בתים הוצפו לחלוטין וקרוב ל-15 אלף מבנים נוספים הוצפו חלקית. "זה כמו בריכת שחייה", אמר אחד התושבים, איאן פרקר, בעת שסייר בביתו המוצף. 118 אלף תושבים נותרו ללא חשמל.

"הבוקר, אלפי תושבים בדרום מזרח קווינסלנד התעוררו לצער בלתי נסבל כאשר בתיהם נהרסו, העסקים ומקומות העבודה שלהם נהרסו, וחלק מהאנשים ראו גם את מקומות העבודה וגם את בתיהם נשטפים הרחק", אמרה ראש ממשלת קווינסלנד, אנה בליי.

בליי ערכה סיור אווירי מעל האזור שהותיר אותה המומה. "מה שאני רואה נראה כמו אזור מלחמה בחלק מהמקומות", אמרה כשהיא מנסה לעצור את דמעותיה. "כל מה שיכולתי לראות אלה הגגות, ומתחת לכל אחד מהגגות יש סיפור אימה".
צילום: רויטרס
מראה אווירי של ההצפות בבריסביין. צילום: רויטרס
"מפילים אותנו ואנחנו קמים שוב"

ראש הממשלה הזהירה כי השיקום עלול לקחת תקופה ארוכה ביותר. "הבוקר, כאשר אני מביטה לא רק על עיר הבירה אלא על שלושה רבעים מהמדינה שלי, אנחנו ניצבים בפני מאמצי שיקום בהיקף שאחרי מלחמה", אמרה.

"כאשר אנחנו בוכים על מה שאיבדנו ואבלים על בני משפחה וחברים, ואנחנו עומדים מול האתגר שלפנינו, אני רוצה שנזכור מי אנחנו – אנחנו תושבי קווינסלנד. אנחנו אלה שמפילים אותם והם קמים שוב", הוסיפה בליי. 

ראש העיר של בריסביין, קמפבל ניומן, הזהיר כי עלולות להתפרץ מחלות אחרי שהמים ירדו, והעריך כי העיר לא תחזור לעצמה בשנתיים הקרובות. "אני חושב שהניקוי ייקח שבועות ארוכים מאד והשיקום יימשך בין שנה וחצי לשנתיים", אמר.

הרשויות מסרו הבוקר כי מניין הקורבנות בהצפות הקשות ביותר מזה מאה שנה הגיעו ל-19 בני אדם, כאשר 15 מתוכם נספו השבוע כאשר שיטפון פתע הרסני סחף עיירות במורד ענק לוקייר. 61 בני אדם עדיין נעדרים, והמשטרה הביעה חשש כבד ביותר לחייהם של 12 מתוכם שנעלמו כאשר בתיהם נהרסו.

בעיירה גרנטהם, פינו היום כוחות הצלה אנשים מגגות הבתים בעוד נמשכים החיפושים אחרי הנעדרים מהשיטפון של יום שני. גם העיירה טוומבה ויישובים נוספים מנסים להתחיל את פעולות השיקום אחרי שהצונאמי היבשתי הרס מאות בתים.

לכתבה באתר nrg

הנזק האדיר שגרמו השיטפונות ליבולים צפוי להשפיע גם על המחירים באסיה; האספקה העולמית של פחם קוק ירדה ב־5%
סוכנויות הידיעות 12.01.11, 23:19

השיטפונות האדירים שמציפים את מדינת קווינסלנד באוסטרליה מטביעים בדרך, כך נראה, גם את אחד מסיפורי ההצלחה הבודדים שרשמו מדינות מתפתחות מאז המשבר הכלכלי.

"עבור אוסטרליה, זהו אסון בממדים חמורים יותר מהנזק שהסבה סופת קטרינה לארה"ב", אמר ל־CNN וורוויק מקיבן, ראש מחלקת מחקר כלכלי באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה.בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן מסר כי הוא צופה עלייה חדה של כ־30% במחירי המזון. סטיבן וולטרס, הכלכלן הראשי של הבנק באוסטרליה, אמר ל־BBC כי 50% מהיבולים ניזוקו מהשיטפונות ו־20% מהם הושמדו לחלוטין. לדבריו, לעליות המחירים באוסטרליה עשויה להיות גם השפעה עצומה על מחירי המזון באסיה. תושבים רבים בבריסביין, העיר השלישית בגודלה באוסטרליה, מיהרו לאגור כמויות גדולות של מזון לקראת המשך השיטפונות ועליית המחירים הצפויה. השיטפונות החמורים ביותר שידעה אוסטרליה זה 50 שנה - שגבו עד כה 22 קורבנות ועשרות רבות של נעדרים - הגיעו הלילה לשיאם. אף שהנזק הכלכלי הישיר מוערך כרגע ביו תר מ־13 מיליארד דולר, ראש הממשלה ג'וליה גילארד פסלה את האפשרות לשנות את התקציב בהתאם. "התקציב יהיה ביתרה ב־2012–2013, אבל בהחלט נידרש לקבל החלטות קשות", אמרה, "איש אינו יכול לדעת מה יהיה היקף הפגיעה המלא. נדע זאת רק אחרי שמפלס המים ירד".

על פי ההערכות, הנזק העצום שספגו מכרות הפחם בקווינסלנד עשוי להוריד את התמ"ג האוסטרלי ב־1%. היקף האספקה העולמית של פחם מסוג קוק - שכמעט מחציתו מופק באוסטרליה - ירד ב־5% מאז תחילת השיטפונות, ומחיר הפחם התרמי זינק לשיא של שנתיים.

אנליסטים מעריכים כי מחירי הפחם יעלו בשליש או יותר, מאחר שהנזקים וההרס לתשתיות ייצור הפחם רק הולכים ומחמירים. "התאוששות מגזר הנפט תיקח חודשים רבים, וזאת בהנחה שהגשמים יפסיקו, אף שנותרו חודשיים לסוף העונה הרטובה", מסר בנק CBA האוסטרלי.

לכתבה בכלכליסט


קריקטוריסט: יונתן וקסמן, פורסם בכלכליסט

כתבות קשורות:
ראש העיר הורשם באוסטרליה: אסון הטבע הקשה ביותר מזה 200 שנה
צפו: השטפונות באוסטרליה זורעים הרס וגובים קורבנות
בעקבות ההצפות באוסטרליה: מחיר הפחמן לתעשיית הפלדה עלול לעלות ב-33%
מצגת: מזג אוויר קיצוני בעולם
שיגעון האקלים: תופעות מזג האוויר צפויות להתרבות
בואו נשב רגע במרומים ונראה איך הדברים נראים משם
העולם מתחמם מהר יותר משחשבנו
בעולם חוששים מהגירת אקלים
העולם מקבל שיעור באקלים
דו"ח: שינוי האקלים יעלה את מפלס הים במטר
ראש ממשלת אוסטרליה: ההצפות הן אסון הטבע הגדול ביותר במונחים כלכליים
איום חדש על מכרות הפחם באוסטרליה: סופת ציקלון עושה דרכה לקווינסלנד
בעקבות סופת ציקלון חדשה: עיכובים בייצור הפחם, קני הסוכר והבננה באוסטרליה
הערכות: סופת הציקלון "יאסי" תעלה לכלכלת אוסטרליה 5 מיליארד דולר
Comments