בעקבות פגעי מזג האויר בעולם: מחירי המזון בעולם זינקו לרמה הקרובה לשיא באפריל

נשלח 5 במאי 2011, 6:05 על ידי Sustainability Org

הבנק העולמי מזהיר: 10 מיליון אנשים בעולם צפויים להצטרף למעגל העוני אם מחירי המזון יעלו ב-10% נוספים

מחירי המזון בעולם זינקו לרמה הקרובה לשיא באפריל, בהובלת מחירי הדגנים, מה שמגביר את הלחצים האינפלציוניים על כלכלות העולם.

מדד המשקלל את מחיריהן של 55 סחורות עלה לשיא של 232 נקודות בחודש שעבר, לאחר שבמארס נרשם נתון מתוקן של 231 נקודות, דיווח ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO). המדד עלה לשיא של 237.2 נקודות בחודש פברואר, לפני שנפל ב-2.6% במארס.

מחיריהן של חלק מהסחורות החלו לרדת. מחירי הסוכר ירדו בחודש שעבר ב-18% בניו יורק, בעוד שהחוזים על החלב ירדו ב-1.8% בבורסת שיקגו. מחירי הבקר ירדו ב-3.4%, ומחירי החזירים ירדו ב-2.2%. לעומת זאת, מחירי החיטה עלו ב-5% בשיקגו באותה תקופה, ומחירי התירס עלו ב-9.1%.

מחירי התירס כמעט הוכפלו בשנה האחרונה, על רקע חשש ממחסור במלאי. מחירי החיטה זינקו ב-57% באותה תקופה, ומחירי פולי הסויה עלו ב-39% בעקבות שטפונות שפגעו בגידולים בקנדה ובאוסטרליה ובצורת שפגעה ביבולים ברוסיה ובאירופה.

לאחר השיא הקודם שנרשם ביוני 2008 ירד מדד מחירי המזון של האו"ם שמונה חודשים ברציפות, תופעה שככל הנראה לא תחזור על עצמה השנה, אמרה קונספסיון קלפה, כלכלנית בארגון המזון והחקלאות של האו"ם, בחודש שעבר. "הביקוש החזק מאוד" למזון יגרום למחירים להמשיך לעלות בחודשים הבאים, ציינה.

כ-44 מיליון אנשים הידרדרו לעוני מאז יוני בשל "הרמות המסוכנות" שאליהן הגיעו מחירי המזון, אמר נשיא הבנק העולמי, רוברט זליק, בפברואר. 10 מיליון נוספים צפויים להצטרף אליהם אם מדד מחירי המזון יעלה ב-10% נוספים, הזהיר הבנק העולמי ב-16 באפריל. מספר הרעבים בעולם ירד בשנה שעברה ל-925 מיליון, לעומת מיליארד ב-20090, לפי נתוני FAO.

Comments