בעקבות סופת ציקלון חדשה: עיכובים בייצור הפחם, קני הסוכר והבננה באוסטרליה

פורסם: 2 בפבר׳ 2011, 0:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 בפבר׳ 2011, 8:38 ]
 02.2.2011 סוכנויות הידיעות

מכרות הפחם והאבץ באוסטרליה נסגרו וחקלאי הסוכר והבננה בצפון מזרח אוסטרליה מתכוננים לסופה הציקלון "יאסי", שצפויה להכות בחופי המדינה מאוחר יותר היום.

"הסופה צפויה להשפיע על ענף הכרייה וללא ספק להשפיע גם על ענף החקלאות", אמר אנדרו סקלי, העומד בראש חטיבת המניות בחברת אינטרסוויס באוסטרליה לבלומברג. "החוואים צפויים לספוג פגיעה ביבולים - דבר אשר עלול להעלות את מחיר המזון".

סופת הציקלון המתקרבת דורגה כסופה בדרגה מספר 5, והיא צפויה להיות חמורה יותר מהסופה שכונתה "לארי", ואשר פגעה ברבים מיבולי הבננה והרסה שדות סוכר שלמים לפני חמש שנים. ההפסדים לתעשיית הסוכר עלולים להגיע לכדי 500 מיליון דולר אוסטרלי (506 מיליון דולר) - כך אמר סטיב גרינווד מאיגוד קיינגרוורד לבלומברג.


לכתבה בדהמרקר

אחרי השטפון: ציקלון "מפלצתי" בדרך לאוסטרליה

ציקלון "יאסי", שמכסה שטח הגדול מזה של ניו זילנד או איטליה, צפוי להכות היום בצפון-מזרח המדינה ברוחות במהירות 300 קמ"ש. מהנדסים מזהירים: "אפילו בתים שעמידים לסופה ייהרסו כליל". עשרות אלפי בני אדם בקווינסלנד פונו מבתיהם, והמשטרה המקומית נאלצה לדחות אנשים שבאו למקלטים שתפוסתם מלאה

אביגיל לושי והסוכנויות, 2/2/2011
 

אוסטרליה לא התאוששה עדיין משטפונות הענק שהציפו אותה וגבו את חייהם של עשרות בני אדם, ועתה היא נערכת לסופה הגדולה ביותר בהיסטוריה שלה: עשרות אלפי בני אדם בצפון-מזרח המדינה פינו היום (יום ד') את בתיהם ותפסו מחסה במקלטים ובמרכזי קניות לקראת סופת הציקלון "המפלצתית ביותר שידעה המדינה אי פעם".

 

התפוסה במקלטים רבים התמלאה במהירות עד אפס מקום, ומשטרת העיר קיירנס נאלצה לדחות אנשים נוספים שרצו להיכנס אליהם והשאירה אותם בחוץ. מהנדסים מקומיים הזהירו כי אפילו הבתים באזור שעמידים לסופות ציקלון ייהרסו כליל, בשל הרוחות שצפויות לפגוע בהם במהירות של 300 קילומטרים בשעה.  


מפנים את התושבים למרכזי קניות בקווינסלנד (צילום: AFP)

 

"אנו עומדים בפני סערה שעלולה לגרום לקטסטרופה גדולה", אמרה ראש ממשלת מדינת קווינסלנד אנה בליי לאחר שציקלון "יאסי" הגיע לדרגה חמש - השלב הגבוה ביותר בדירוג של סערות.

 

מעל 400 אלף בני אדם חיים באזור בו צפויה סופת הציקלון לעבור, בהם תושבי הערים קיירנס, טאונסוויל ומקיי. האזור נודע באתרי תיירות פופולריים במיוחד - אחד מהם הוא שונית המחסום הגדולה.

 

צילומי לווין מראים כי ציקלון "יאסי" מכסה שטח הגדול יותר מאיטליה או מניו זילנד, ועל פי התחזיות מדובר בסערה הגדולה ביותר שידעה אוסטרליה מימיה. "מכל היבט של מסתכלים עליו, הציקלון המפחיד הזה הולך לגרום לנזקים גדולים ביותר", אמרה ראש ממשלת קווינסלנד בליי.

 

"אנחנו מפחדים. אין לנו מושג מה הולך לקרות ומעולם לא היינו עדים לסערה מסוג זה", אמרה מרלים פלגר, תיירת שבדית בת 20 שנקלעה לאזור. קצין בכיר במשטרת קיירנס, ג'ון בוסנייק, סיפר כי "אנחנו מצטערים שלא נוכל לקבל עוד אנשים למקלטים שכבר מלאים עד אפס מקום, אבל זה פשוט לא בטיחותי".

 

המשטרה מסרה כי גם חלק ממרכזי הקניות שהפכו למרכזי חירום התמלאו ואינם יכולים להכיל אנשים נוספים שפונו מבתיהם.

לכתבה באתר ynet

כתבות קשורות:
איום חדש על מכרות הפחם באוסטרליה: סופת ציקלון עושה דרכה לקווינסלנד
הערכות: סופת הציקלון "יאסי" תעלה לכלכלת אוסטרליה 5 מיליארד דולר
ראש ממשלת אוסטרליה: ההצפות הן אסון הטבע הגדול ביותר במונחים כלכליים
Comments