השטפונות במרכז אירופה מתרחבים: פראג בסכנת הצפה, עיירות בגרמניה מנותקות

פורסם: 20 ביוני 2013, 12:24 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 ביוני 2013, 12:25 ]

בניסיון למנוע את המשך עליית מפלס המים הוקמו מחסומים מאולתרים במרכז ההיסטורי של הבירה הצ'כית. העיר הגרמנית פסאו הוצפה לחלוטין

אי.פי, רויטרס, 4/6/2013

השטפונות שהחלו במרכז אירופה בתחילת השבוע מוגדרים כעת כחמורים ביותר שפקדו את היבשת ב-70 השנים האחרונות. לפחות תשעה בני אדם נהרגו ותשעה נעדרים כתוצאה מעליית מפלס המים בחלקים נרחבים של גרמניה, אוסטריה, שווייץ וצ'כיה.

העיר פסאו שבדרום-מזרח גרמניה היא אחת מאלה שספגו את הנזקים הקשים ביותר, אחרי ששלושה נהרות שנמצאים בקרבתה עלו על גדותיהם והרימו את מפלס המים לגובה שכמוהו לא נראה מאז המאה ה-16. בפועל, העיר מנותקת לחלוטין מסביבתה וצבא גרמניה שלח לאזור 1,760 חיילים כדי לסייע לתושבים להתמודד עם המצב. גם בעיירות וכפרים אחרים במדינות המחוז סקסוניה, תורינגיה ובוואריה נאלצו תושבים לעזוב את בתיהם. בסרטון - כתבת רשת EuroNews על ההצפות.
בפראג הקימו הרשויות סכרים מאולתרים ומחסומים בניסיון למנוע את עליית מפלס המים. כמות המים שזורמת בנהר ולאטבה, החוצה את המרכז ההיסטורי של הבירה הצ'כית, גדולה פי 10 מהנורמה. מערך הרכבת התחתית והמתקנים לטיהור שפכים ברחבי העיר - נסגרו, וכמוהם גם אתרי תיירות מרכזיים - גשר קארל וגן החיות הגדול. כבאים וחיילים מציבים שקי חול על גדות הנהר.

בדרום צ'כיה נאלצו הרשויות לפתוח תשעה סכרים עקב לחץ המים, דבר שגרם לעלייה דרמטית במפלס בתוך כמה שעות. הממשלה הכריזה על מצב חירום ומסרה כי גובה המים ברחבי המדינה צפוי להגיע לשיא חדש בהמשך היום. במערב המדינה נאלצו כ-3,000 בני אדם לנטוש את בתיהם.

השטפונות הם תוצאה של כמה ימי מבול במרכז אירופה שמשתלבים עם המסת השלגים באזור האלפים, והם נחשבים לקשים ביותר מאז 1997 ו-2002. השירות המטאורולוגי האוסטרי דיווח כי בתוך 48 שעות ירדה ברחבי המדינה כמות משקעים של חודשיים. כבישים רבים במרכז אירופה נסגרו, מערך הרכבות הושבת וכפרים ועיירות רבים נותקו מזרם החשמל.

התעבורה הימית לאורך נהר הדנובה ונהר הריין הופסקה בחלקים נרחבים. באוסטריה הופסקה תנועת הספינות על הדנובה לגמרי. קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הודיעה כי בכוונתה לבקר היום באזורים שנפגעו וציינה כי הממשל הפדרלי בברלין הקים "כוח משימה" להתמודדות על המצב. האיחוד האירופי הודיע כי יעמוד לצד שלוש המדינות שנפגעו. בבריסל חוששים כעת כי ההצפות יתרחבו וישפיעו גם על סלובקיה והונגריה. בבודפשט כבר הודיעו הרשיות על הקמת מחסומים כדי למנוע את עליית מפלס הדנובה.גרמניה. צילום אי-אף-פי

גרמניה. צילום אי-אף-פי

גרמניה. צילום אי פי

גרמניה. צילום אי-אף-פי

אוסטריה. צילום: רויטרס

Comments