ערב החג: מיליונים בלי חשמל באירופה וקנדה

פורסם: 25 בדצמ׳ 2013, 22:18 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 בדצמ׳ 2013, 22:19 ]
כאוס תחבורתי במערב אירופה, בקנדה ובצפון-מזרח ארה"ב: רוחות של כ-130 קמ"ש וגשם כבד מכים בבריטניה וצרפת, ובכ-340 אלף בתים נערכים להעביר את חג המולד בלי חשמל. נהגים נתקעו בדרכים, טיסה מלונדון לת"א בוטלה. בטורונטו ובניו-אינגלנד מאות אלפים מנותקים מזרם
מיכל מרגלית והסוכנויות  פורסם:  24.12.13

מיליונים במערב אירופה, בקנדה ובארצות הברית עלולים להעביר את חג המולד בחשכה: שעות לפני ההתקבצות המסורתית סביב עצי האשוח, הסערות העזות שפוקדות את בריטניה, צרפת, אזור טורונטו וניו-אינגלנד גורמות עדיין נזקים כבדים וכאוס תחבורתי אדיר. הרשויות בצרפת הודיעו הבוקר (יום ג') כי בחופה המערבי של המדינה נותרו יותר מ-240 אלף בתים ללא חשמל, ובדרום אנגליה מנסים להחזיר את החשמל לכ-100 אלף בתים. בקנדה ובארה"ב יחד מגיע מספר הבתים המנותקים לכחצי מיליון. ב"סקיי ניוז" דווח כי אנשי המקצוע הבריטים אינם יכולים להבטיח שהחשמל בבתים המנותקים יחזור בזמן כדי להדליק את האורות על עצי חג המולד.

בצרפת, בריטני ונורמנדי הם שניים מהאזורים שנפגעו באופן הקשה ביותר מהרוחות, שמהירותן מגיעה עד ל-130 קמ"ש. אדם אחד נהרג בצרפת כתוצאה ממזג האוויר, ואדם אחר שנפל מספינת משא מול החוף בצפון צרפת נעדר. חברת החשמל הצרפתית ERDF הודיעה כי פתחה במבצע חירום בניסיון לטפל ברשת החשמל לפני תחילת חגיגות חג המולד, הערב. 

צרפת. אדם נפל למים ונעדר (צילום: EPA)
צרפת. אדם נפל למים ונעדר (צילום: EPA)

מנסים להחזיר את החשמל עד לחג. חופי צרפת (צילום: רויטרס)
מנסים להחזיר את החשמל עד לחג. חופי צרפת (צילום: רויטרס)
בתי קפה בצרפת מנסים להגן על הלקוחות מפני הרוח (צילום: AFP)
בתי קפה בצרפת מנסים להגן על הלקוחות מפני הרוח (צילום: AFP)
סירות באנגליה. כ-900 איש נתקעו בלב ים (צילום: רויטרס)
סירות באנגליה. כ-900 איש נתקעו בלב ים (צילום: רויטרס)
התוכניות לחג השתנו. הסערה בצרפת (צילום: רויטרס)
התוכניות לחג השתנו. הסערה בצרפת (צילום: רויטרס)

בבריטניה גורם מזג האוויר שיבושים קשים בכבישים, בתחנות הרכבת ובנמלי התעופה. שני בני אדם כבר נהרגו שם ואלפים נאלצו לשנות את תוכניותיהם לחג, על רקע השיבושים בתחבורה שנגרמו דווקא באחד מימי הנסיעות העמוסים ביותר של השנה בממלכה. רוחות בעוצמה של הוריקן וגשמי זעף מכים בבריטניה, וגורמים שיטפונות והפסקות חשמל.

בבריטניה הגיעה הלילה מהירותן של הרוחות עד ל-135 קמ"ש, וגשמים כבדים גרמו לנהרות לעלות על גדותיהם, יצרו פקקי תנועה והביאו לביטולי טיסות, נסיעות רכבת ומעבורות. משטרת בריטניה מסרה כי גבר בן 48 טבע למוות כשנפל לנהר בצפון אנגליה בשעה שניסה להציל את כלבו. הכלב שרד. בנהר בצפון וויילס נמצאה גופתה של אישה שכנראה נפלה למים.

מטוס ממריא בנמל התעופה הית'רו בלונדון (צילום: EPA)
מטוס ממריא בנמל התעופה הית'רו בלונדון (צילום: EPA)

נוסעים בנמל התעופה הית'רו (צילום: EPA)
נוסעים בנמל התעופה הית'רו (צילום: EPA)
 
חופי אנגליה (צילום: גטי אימג' בנק)
חופי אנגליה (צילום: גטי אימג' בנק)
 

שיבושים נרשמו בשדות תעופה בדרום אנגליה. כמה טיסות בנמל התעופה הית'רו בלונדון בוטלו ושדות התעופה בסאות'המפטון ובריסטול נאלצו לבטל טיסות בשל הרוחות העזות. השיבושים אמורים להימשך גם היום, והנוסעים נקראו להיערך לעיכובים בתנועת הרכבות. לפי שעה, עיקר הביטולים בבריטניה הם של טיסות קצרות, אבל גם טיסת אל-על אחת מבריטניה בוטלה: טיסה מספר 318, שהייתה אמורה לצאת אתמול ב-23:00 בלילה, מנמל התעופה הית'רו לנתב"ג, ובה 200 נוסעים. הם פוזרו לבתי מלון עד שהטיסה תצא מחר ב-12:30 בצהריים. שאר הטיסות אמורות להתקיים כמתוכנן.

הבוקר דיווחו הרשויות גם על שורה של תאונות דרכים כתוצאה ממזג האוויר, וכבאים חילצו כ-25 בני אדם מכלי רכב שנתקעו בדרכים. גם שירותי המעבורות בין צרפת לבריטניה הופסקו. בדובר שבאנגליה נתקעו 900 נוסעים על סיפונה של מעבורת במשך 15 שעות כיוון שהיה מסוכן מדי שהם ייכנסו לנמל. "אנשים רבים לא ישנו. יש כאן אמהות וילדים חולים", סיפרו אנשי הספינה.

בקנדה, גם סנטה קלאוס נכנע לרוח ולקרח (צילום: רויטרס)
בקנדה, גם סנטה קלאוס נכנע לרוח ולקרח (צילום: רויטרס)

טורונטו, קנדה. הסופה הקשה בתולדות העיר (צילום: רויטרס)
טורונטו, קנדה. הסופה הקשה בתולדות העיר (צילום: רויטרס)

טורונטו, קנדה (צילום: רויטרס)
טורונטו, קנדה (צילום: רויטרס)

בנמל התעופה גטוויק, השני בגודלו בבריטניה, שותק טרמינל שלם בשל הפסקת חשמל. מאות נסיעות של רכבות בוטלו רק הבוקר. החזאים אומרים כי מזג אוויר סוער עשוי לפקוד שוב את בריטניה ביום שישי, מה שעלול לגרום נזקים כספיים אדירים למפעילי הרכבות, שקיוו לנצל לרווחים גדולים את ימי החג.

טורונטו, קנדה (צילום: רויטרס)
טורונטו, קנדה (צילום: רויטרס)

חופי אנגליה (צילום: גטי אימג' בנק)
חופי אנגליה (צילום: גטי אימג' בנק)

מול הגלים בצרפת (צילום: AFP)
מול הגלים בצרפת (צילום: AFP)
 

בינתיים, נמשכת גם הסערה הגדולה שפוקדת את קנדה, ושהותירה מאות אלפי בני אדם ללא חשמל ערב החג. בטורונטו, העיר הגדולה בקנדה, קרוב ל-200 אלף בני אדם עדיין ספונים בבתיהם ללא חשמל בעקבות סופת הקרח, וראש העיר רוב פורד אמר כי אנשי מקצוע ממישיגן, מניטובה ומקומות נוספים הגיעו לאונטריו כדי לנסות לסייע במאמצים להשיב את החשמל במהרה. עד כה חזר החשמל ל-100 אלף לקוחות, אולם כ-190 אלף עדיין מנותקים מהזרם.

ראש העיר טורונטו אמר כי מדובר באחת הסופות הקשות בתולדות העיר. כ-80 אלף לקוחות בערים קטנות יותר באונטריו נותרו ללא חשמל, וכ-34 אלף בקוויבק. קנדה סובלת מעשרות ביטולי טיסות, ונוסעים נותרו תקועים בנמלי התעופה ובמלונות. גם בארה"ב גורם מזג האוויר לתקלות חמורות: יותר מ-390 אלף בתים ובתי עסק נותרו אתמול ללא חשמל במישיגן, בניו יורק ובצפון ניו אינגלנד עד למיין. ברגע השיא של הסערה הפוקדת את האזור היו בו כחצי מיליון בתים ללא חשמל.

הסערה צפויה להחלש מחר

לדברי חזאי חברת מטאו-טק, נחום מליק, "הסופה בבריטניה החלה בלילה והגיעה לשיאה בשעות הצהריים היום. היא צפויה להיחלש במהלך היום או מחר".

הטמפרטורות בכל האזורים בבריטניה נעות לדבריו בין 8-4 מעלות ושלג יורד באזורים מסויימים בסקוטלנד. בהרים ירדו הטמפרטורות מתחת לאפס, אבל יחסית "לא קר במיוחד כי הרוחות מגיעות מהאוקיינוס והן מערביות, ולכן ממתנות את הטמפרטורות", הוסיף. "הסופה מלווה בעיקר ברוחות ולא בכמויות גשם גדולות. אין שם גם צפי לכמות משקעים חריגה".

עוצמת הרוחות בצרפת חלשה מזו שבבריטניה, ובמערב המדינה ובצפונה היא מגיעה ל-80 עד 100 קמ"ש. "הסערה שהחלה בלילה ותיחלש משמעותית מחר", אמר מליק. "זו סערת רוחות שמגיעות מהאוקיינוס ולכן אינן קרות במיוחד. הטמפרטורות שם נעות בין 10-8 מעלות בכל האזורים".

מיכל מרגלית השתתפה בהכנת הידיעה

לכתבה באתר ynet

כתבות קשורות:

Comments