כך ייראה העולם כאשר הקרחונים יימסו

פורסם: 15 במרץ 2016, 12:58 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 במרץ 2016, 13:01 ]
בגלל ההתחממות הגלובלית הקרחונים בקטבים נמסים בקצב מואץ, ובמאה השנים הקרובות יעלו פני הים במהירות. צפו בסרטון המתאר מה יקרה לערי החוף בעולם
שירות כלכליסט 27.02.16, 22:02

השבוע פורסם כי  קצב עליית פני הים במאה ה-20 הוא המהיר ביותר מזה 2,800 שנים. לפי ממצאי המחקר, פני הים עלו ב-14 ס"מ בין 1900 ל-2000 - קצב של 1.4 מ"מ לשנה. במקביל, על פי הנתונים שאספו בנאס"א, הקצב הנוכחי של עליית פני הים עומד כבר על 3.4 מ"מ בשנה, כלומר הקצב רק הולך ומאיץ.

לא רחוק היום בו ערי החוף בכל העולם יתחילו להרגיש את העלייה הזוחלת של פני הים. באתר "ביזנס אינסיידר" בדקו אילו ערים מרכזיות בעולם עלולות למצוא את עצמן  שקועות בים, כאשר הקרחונים בקוטב הצפוני ובאנטרקטיקה יימסו. זה לא יקרה בימי חייכם, אבל הכיוון אומרים החוקרים, בהחלט הולך לשם. צפו בסרטון - כל עיר המצוינת בו תוצף לחלוטין ותשקע בים ביום בו הקרחונים יימסו.


 

באופן לא ממש מפתיע, המחקר המצביע על העליית המואצת של פני הים, מפנה אצבע מאשימה כלפי התנהגות בני האדם, וטוען כי לולא התחממות כדור הארץ, קצב עליית פני הים היה איטי בהרבה ומסתכם ב-3-7 ס"מ ב-100 שנה. בהתאם, במשך אלפי שנים גובה פני הים נותר כמעט ללא שינוי, עד לעלייה החדה בתקופה האחרונה. במקביל, ההאצה בקצב עליית פני הים במאה ה-21 תנבע בעיקרה מהמסת קרחונים באזור גרינלנד ואנטרקטיקה, זאת בהמשך להמסת הקרחונים במאה האחרונה.

לא רחוק היום - ניו יורק שקועה בים
לא רחוק היום - ניו יורק שקועה בים צילום: יוטיוב

עם זאת, מחברי המחקר מאמינים כי אם בני האדם יפחיתו את רמת הפליטה של גזים מזהמים, פני הים עשויים לעלות במאה הנוכחית ב-24-61 ס"מ, בעוד שבתרחיש הפליטה הגבוהה העלייה תעמוד על 52-131 ס"מ. "הפיזיקה מלמדת אותנו ששינוי גובה פני הים והשינוי בטמפרטורה הולכים יד ביד", מסכם קופ.

לכתבה באתר כלכליסט


Comments