לא רק ונציה: בעולם חוזרים להקים בתים על המים

פורסם: 7 באפר׳ 2012, 7:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 באפר׳ 2012, 7:49 ]

ההתחממות הגלובלית והעלייה במפלס הים מובילות להתפתחות משמעותית בבניית נדל"ן צף, החל בבית חולים בתאילנד וכלה במגרש גולף באיים המלדיביים. בהתחשב בתחזיות האפוקליפטיות נראה כי העתיד מונח על מצופים

דניס ד' גריי, AP | 7/4/2012 17:20
בתים בהולנד הורמו לצורכי בטיחות כשהגלים החלו לרחוש מתחתיהם. בית חולים בתאילנד הונח על 400 קביים כדי להגן על מטופליו מפני שיטפונות הרסניים. בשל עליית מפלס האוקיינוסים ותופעות אחרות הנובעות משינויי אקלים - ביניהן שיטפונות קיצוניים המאיימים על אוכלוסיות החיות על הקרקע - ארכיטקטים, מהנדסים ומתכנני ערים ברחבי העולם בוחנים דרכים שבהן תוכל האנושות לחיות על פני מים.

ארכיטקטים הולנדים מובילים פרויקטים בשדה החדשני של ארכיטקטורה-ימית זה זמן מה, ביניהם דירות, בתי כלא צפים וחממות על פני המים. אף שהשרטוטים הראשוניים של כל אותם מיזמים נראים כלקוחים מתוך סרטי מדע בדיוני, אנשים העוסקים בתחום אומרים כי בהתחשב בסכנה המתקרבת עדיין יש צורך בזינוק משמעותי של רמת הדמיון והחשיבה כדי להתקדם. "המיקוד בפתרונות צפים התרחב מאוד. זה עבר מארכיטקטורה משונה לאלטרנטיבות פרקטיות וגמישות יותר", אמר הארכיטקט ההולנדי קואן אולת' ויס, שציין כי יותר ויותר ממשלות תומכות ביוזמות, כמו גם משקיעים מאסיה ומרוסיה.

"כולנו נצטרך לחיות בסביבה ימית מתישהו, פשוט אין ברירה אחרת", אומר דאנאי ת' איטאקו, אדריכל נוף תאילנדי שביתו בבנגקוק הוצף בשנה שעברה, בעת שהמדינה סבלה מהשיטפונות החמורים ביותר שידעה בתקופה המודרנית.
AP
משרדים על המים באמסטרדם. פתרונות איכלוס צפים AP
 
קוביות לגו באוקיינוס ההודי

לפי פאנל האו"ם לשינויי אקלים, הבירה התאילנדית היא בין ערי החוף הגדולות בעולם שצפויות לשקוע מתחת למים עד סוף המאה ה-21 - לפחות באופן חלקי - עקב ההתחממות הגלובלית שמעלה את גובה פני הים. ערים גדולות אחרות הנמצאות בסכנת טביעה הן טוקיו, לונדון, ג'קרטה, סידני ושנגחאי, והתחזית האפוקליפטית מנבאת הגירה מסיבית ומשברים כלכליים.

בעשורים קודמים ארכיטקטים ומתכננים חלמו על ערי ים ובהן מיליוני תושבים, אך כיום רובם מציעים מנגנוני הגנה כגון מחסומים וסכרים, בשילוב בנייה על מים באמצעות פלטפורמות צפות. אולת'ויס אומר כי ערים נוספות בעולם, הדומות בגאוגרפיה שלהן ללונדון ולבנגקוק, עשויות להפוך בעתיד ל"הידרו-ערים" - ליבן ההיסטורי והגרעין העירוני יהפכו לאטומים למים, ואילו אזורים אחרים ייבנו על המים.

הולנד, ששליש משטחה שוכן מתחת לפני הים, מתמודדת עם בעיית ההצפות מאז ימי הביניים, והיא ניצבת בחוד החנית של הפיתוח בתחום. הולנד ייצאה את מומחיותה לאינדונזיה, לסין, לתאילנד, לדובאי ולאיים המלדיביים - ארכיפלג באוקיינוס ההודי שהוא המדינה הנמוכה ביותר בעולם, שהגובה המקסימלי בה עומד על שני מטרים בלבד. חברת ווטר סטודיו תכננה עבורה רשת של איים צפים, מאובטחים בכבלי פלדה ועשויים ממשטחים צפים עם בסיס קצף מוקף בטון שניתן להרכיב יחד כמו קוביות לגו. את הפרויקט, בעלות 500 מיליון דולר, מימנו הממשלה המלדיבית ומשקיעים פרטיים, ובנייתו צפויה להסתיים בשנת 2015. האי הראשון יוצב בשנה הבאה ויוקמו עליו מלונות, מרכזי קניות, מועדון יאכטות ואפילו מגרש גולף.

נאמנים לעקרונות מנחים כמו "המים תמיד ימצאו את דרכם" ו"יש לשתף פעולה עם הטבע", ההולנדים שינו את האסטרטגיה המסורתית שלהם לבלימת הים באמצעות סוללות וסכרים, והם מתירים כיום חדירה של מים לחלק מהאזורים הבנויים. מאמץ פורץ דרך היה בניית בתים צפים על נהר המז בשנת 2005. כל המבנים שהוקמו שרדו את השיטפונות הגדולים של 2011, שגרמו לפינוי כפרים שלמים לאורך הנהר. לאחרונה החלה ווטר סטודיו בבניית קומפלקס ימי של 600 דירות צפות שתכנן אולת'ויס, שמספר כי קירותיהם של משרדי החברה מלאים בתוכניות נוספות.

בית חולים על קביים
בתים אמפיביים אופייניים, כמו הבניינים בני שני הקומות שהוקמו על המז, מכילים מבנה שמחליק אל מסגרת פלדה מעל יסודות חלולים, שהופכים למצופי ענק כשהמים חודרים אליהם. מחירם כ-310 אלף דולר והם יקרים בכ-25% מבתים רגילים שגודלם דומה בשל עלות חיבורם לשירותים ולמערכת ניקוז. אך אולת'ויס מסביר כי החיבורים פשוטים ואינם גורמים לאי-נוחות עבור בעלי הבתים. "זוהי טכנולוגיה שיעילותה מוכחת. הכל נבחן ונמצא בשימוש כבר שנים בהולנד", הוא אומר, "ההבדל היחיד מבית רגיל מורגש במהלך הצפות, אז הבית האמפיבי פשוט מתרומם ".
הארכיטקט התאילנדי צ'וטאיווס סינת' ופאן, שיציג בספטמבר פרויקט פיילוט של בתים אמפיביים בפני הממשלה התאילנדית, מספר כי העניין בפרויקטים כאלה גדל משמעותית מאז השיטפונות של השנה שעברה, בהם נהרגו מעל 600 אנשים. "הצענו דברים דומים כבר זמן מה, אך אף אחד לא הקדיש להם תשומת לב רבה עד האסון", הוא אומר.
במאה ה-19 נבנו כמעט כל הבתים בבנגקוק על גבי קביים מעץ או רפסודות. מאז רוב התעלות מולאו בבטון והבתים המוגבהים הוחלפו במבני מלט ובטון, אך הארכיטקט פריסדה ג'ומסאי שאב השראה מהשיטות המסורתיות עבור בית החולים האמפיבי הראשון, הנבנה כיום בפרברי בנגקוק באזור המועד לגאות ולשיטפונות. "אנחנו מקווים שהפרויקט יגרום לאנשים לבנות לא רק על הקרקע, אלא גם על מים. אני חושב שזה ייתן לתאילנדים רעיונות חדשים", הוא אומר.
כרגע נראה כי הוא עדיין בדעת מיעוט. "רוב הארכיטקטים התאילנדים מדברים לא על בעיות סביבתיות", אומר דאנאי, "אלא על איך ייראה הבית ואם הוא יגרום לדייריו להרגיש טוב. אך זה ישתנה בהכרח, כי מדובר בהישרדות".

כתבות קשורות:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Comments