תחזית לעשור: התחממות, בצורת, מדבור והצפות

פורסם: 9 בינו׳ 2012, 11:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בדצמ׳ 2013, 2:41 ]
דו"ח נרחב שהכינו מומחי אקלים עבור המשרד להגנת הסביבה מצייר תמונת מצב מדאיגה. הטמפרטורות צפויות לעלות בין 0.3 ל-0.5 מעלות, כמות המשקעים צפויה לרדת בין 3.7% ל-1.1% תופעת המדבור תתפשט בדרום ויתרחשו יותר הצפות
בילי פרנקל, 9/1/2012

עלייה בטמפרטורות השנתיות, ירידה בכמות המשקעים, מדבור דרום הארץ, עלייה באירועי גלי חום, הצפות ושיטפונות - זו התחזית הקודרת לעשור הקרוב, כפי שהיא מופיעה דו"ח מומחים להיערכות לשינויי אקלים בישראל שפרסם היום (ב') המשרד להגנת הסביבה.

הויכוח על ההתחממות:

בדו"ח מנותחים שבעה תחומים בהם צפויה השפעה בעתיד הקרוב, ביניהם אקלים, בריאות הציבור, משק המים, בנייה ירוקה, מגוון מינים, כלכלה וגיאו-אסטרטגיה. מהממצאים עולה כי הטמפרטורות השנתיות הממוצעות צפויות להמשיך לטפס בין 0.3 ל-0.5 מעלות בעשור הקרוב, וצפויה ירידה בכמות המשקעים הממוצעת של בין 1.1%-3.7% בעשור.

יבש פה

יכול להיות שישראל הופכת למדבר? / מאור בוכניק ואביאל מגנזי

על רקע רצף של שנים שחונות עולה השאלה אם קו המדבר מצפין והולך. חזאי, קלימטולוגית ומנהל ברשות המים דנים בהשפעה של שינוי האקלים על שטח מדינת ישראל
לכתבה המלאה

על פי המומחים, לאירועים אלה צפויות להיות השלכות מרובות על סקטורים שונים במשק, לצד השפעות על המדינות הסובבות אותנו. בין השאר צפויים עלייה בתדירות בשכיחותם ועוצמתם של גלי חום, תופעה שתגביר את הסיכון לאוכלוסיות פגיעות.

בנוסף צפוי שינוי באופי המשקעים, התארכות של פרקי היובש, עליה בהסתברות לשריפות יער ועליה בשיטפונות, שתביא לנזקי רכוש ובמערכות האקולוגיות. הדו"ח צופה התגברות של גלי ההגירה לישראל, עליה במאבקים על מקורות מים ושינויים במפלס הים שישפיעו על מתקנים אזרחיים וצבאיים בחוף.

חשש: עליה במינים פולשים

ההשפעות על המגוון הביולוגי אינן ודאיות על פי המומחים, אולם בדו"ח מצוין שקיים חשש לעליה במספר המינים הפולשים והקדמת מועדי הנדידה של ציפורים נודדות. לאור התחזיות הללו מצוין בדו"ח, כי תידרש התאמה של המבנים והתכנון העירוני לעלייה הצפויה בטמפרטורות ולסיכוני השיטפונות, וכן תידרש התאמת ביטוחים לנזקי טבע.

הדו"ח חובר במרכז הידע להיערכות לשינוי אקלים בישראל, שהוקם באוניברסיטת חיפה במימון המשרד להגנת הסביבה ומאגד שבעה צוותי היגוי המונים למעלה ממאה מדענים, עובדי ציבור, מומחים ונציגי ארגונים ירוקים.

הנתונים יהוו בסיס לתוכנית פעולה לאומית להיערכות לשינויי האקלים. חלקו השני של הדו"ח הנוגע להמלצות קונקרטיות למדיניות היערכות לשינויי אקלים יוגש לקראת חודש מרס.

"שינוי האקלים העולמי כבר כאן וזו עובדה", מסר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, "כולנו חווים את תופעות התמעטות המשקעים, גלי חום, הצפות ועוד. תופעות אלו לא צפויות להאט את קצבן בקרוב, אלא להיפך ולכן אנו מחויבים לקחת חלק במאמץ העולמי ולהוביל שינויים בדפוסי התנהגות שיפחיתו פליטת גזי חממה והסתגלות לדרך חיים שתצמצם את הפגיעה בסביבה ותהייה פחות חשופה לפגיעות כתוצאה משינוי האקלים".

 

דוח: הטמפ' יעלו, שיטפונות יגברו, הגשם יתמעט
עליה בשריפות, גידול בהצפות, הגירה המונית לישראל ופלישת מינים מזיקים. כשבעולם לא מצליחים לעצור את שינויי האקלים, גם בישראל מבינים שיש צורך להסתגל לשינויים העתידיים. דוח מומחים שהוגש למשרד להגנת הסביבה מציג את המשמעויות
nrg מעריב | 9/1/2012 11:39
תגיות: שינויי אקלים,התחממות כדור הארץ
יהיה חם, רטוב והרבה יותר מדבר: המשרד להגנת הסביבה מפרסם הבוקר (ב') דוח מומחים להיערכות לשינויי אקלים בישראל. על פי הדוח, המתייחס לעשור הקרוב, הטמפרטורות השנתיות הממוצעות יעלו בין 0.3-0.5 מעלות לעשור; תירשם ירידה של 1.1% עד 3.7% בכמות המשקעים הממוצעת, תתגבר תופעת המדבור; נצפה בעלייה במשך ובעוצמת גלי החום; ונאלץ להתמודד עם עלייה באירועי קיצון כדוגמת הצפות ושיטפונות.
שיטפון בנחל באר שבע. בקרוב יהיה מראה שכיח יותר
שיטפון בנחל באר שבע. בקרוב יהיה מראה שכיח יותר צילום: דיאגו מיטלברג
על פי הדוח, לאירועים הללו צפויות השלכות רבות על סקטורים שונים במשק. העלייה בתדירות בשכיחותם ועוצמתם של גלי חום תגביר את הסיכון לאוכלוסיות פגיעות. שינוי כמות המשקעים תגרום להארכת פרקי היובש, שתוביל להסתברות גבוהה יותר לפריצת שריפת יער, לעליה בשיטפונות שתביא לנזקי רכוש ולפגיעה במערכות האקולוגיות.

הצורך בהסתגלות לשינויים הצפויים, במקביל לניסיון לעצרם קיבל משנה תוקף בוועידת האקלים
האחרונה בדרבן, בה עדיין לא הגיעו להסכם עולמי בדבר הפחתת פליטות של גזיחממה. עקב כך, שינויי האקלים שכבר מתרחשים לא צפויים להאט את קצבם בקרוב אלא להיפך.

"שינוי האקלים העולמי כבר כאן וזו עובדה", ציין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, כולנו חווים את תופעות התמעטות המשקעים, גלי חום, הצפות ועוד. "תופעות אלו לא צפויות להאט את קצבן בקרוב, אלא להיפך ולכן אנו מחויבים לקחת חלק במאמץ העולמי ולהוביל שינויים בדפוסי התנהגות שיפחיתו פליטת גזי חממה והסתגלות לדרך חיים שתצמצם את הפגיעה בסביבה ותהייה פחות חשופה לפגיעות כתוצאה משינוי האקלים".
מאבקים על מקורות מים
המומחים מזהירים גם מאי ודאות לגבי השפעות על המגוון הביולוגי, עם חשש לעליה במספר המינים הפולשים והקדמת מועדי הנדידה של ציפורים נודדות בשל השינויי הצפויים. מחברי הדוח ממליצים לערוך התאמת מבנים ותכנון עירוני לעלייה בטמפרטורה ולסיכוני שיטפונות וגם לפתח את תחום הבנייה הירוקה. כמו כן, הם חוזים התגברות גלי ההגירה לישראל, עליה במאבקים על מקורות מים, שינויים במפלס הים והשפעתם על מתקנים אזרחיים וצבאיים בחוף.

הדוח יהווה את הבסיס לתוכנית פעולה לאומית להיערכות לשינויי האקלים. התוכנית תגבש המלצות בנושא היערכות והסתגלות לשינויי האקלים הצפויים שיובאו לדיון ואישור הממשלה.

המרכז להיערכות לשינוי אקלים הוקם במרץ 2011 במימון המשרד להגנת הסביבה והוא מובל על ידי אוניברסיטת חיפה יחד עם הטכניון, אוניברסיטת תל אביב ומוסד שמואל נאמן ומאגד שבעה צוותי היגוי המונים למעלה ממאה מדענים, עובדי ציבור, מומחים ונציגי ארגונים ירוקים.

כתבות קשורות:
Comments