מזג האוויר בארה"ב משגע את המדענים: "זה מדע בדיוני"

פורסם: 25 במרץ 2012, 13:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 במרץ 2012, 13:24 ]

בשיקגו הגיעו הטמפ' ל-30 מעלות מעל הממוצע, בניו יורק נמדד החורף החם ביותר אי פעם ואילו בחוף המערבי נרשמו כמויות שיא של שלג

רויטרס, 25/3/2012
 
בסוף השבוע האחרון ציינו בעולם את יום המטאורולוגיה העולמי, כמה ימים בלבד לאחר שמזג האוויר ברחבי ארה"ב שבר שיאים חדשים. בזמן שתושבי ניו יורק נהנו השנה מהחורף החם ביותר שידעה העיר מאז החלו רישומי הטמפרטורות ב-1869, באורגון, שבחוף המערבי, רשמו בשבוע שעבר כמות שיא של שלג.

"זה כמעט כמו מדע בדיוני בשלב הזה", אמר היסטוריון מזג האוויר קריסטופר ברט לאתר המדע האמריקאי "Popular Science". מייק הלפרט, סגן מנהל המרכז הלאומי לחיזוי האקלים בארה"ב, כינה את הטמפרטורות שנרשמו בארה"ב בחודש האחרון "מטורפות".

אותו "טירוף" התחולל בכל רחבי צפון אמריקה. בשיקאגו נרשם החודש רצף של טמפרטורות שיא שנמשך תשעה ימים ברציפות, במהלכו הטמפרטורות הגיעו ל-30 מעלות יותר מהממוצע לעונה. בניו יורק, מלבד סופות השלגים החריגות שפקדו את העיר באוקטובר, ממוצע הטמפרטורה החורף היה כ-19.5 מעלות צלסיוס, גבוה ב-20-10 מעלות מהרגיל. ובבירה וושינגטון, חוגגים את פריחת עצי הדובדבן מוקדם מהרגיל. באגם מישיגן, שבצפון מזרח המדינה, טמפרטורת המים קרובה יותר לממוצע של חודש יוני בשיאו של הקיץ, מאשר לממוצע של חודש מארס.

 "גל החום האחרון הוא חסר תקדים", אמרה היידי קאלן מהארגון Climate Central, בהתייחס לטמפרטורות שנרשמו בניו יורק בשבוע שעבר, ששברו שיא של 74 שנה. "קשה לתפוס עד כמה זה משמעותי". מזג האוויר החם הקדים את כניסתו הרשמית של האביב בשלושה ימים ביותר מ-40 מדינות ברחבי ארה"ב.

ובינתיים, בחוף המערבי של ארה"ב, הידוע בשל מזג אוויר נוח גם בשיא עונת החורף, השתוללו סופות שלגים. מאורגון שבצפון-מערב המדינה ועד אריזונה שבדרום נערם השלג, יממה תמימה לפני כניסתו הרשמית של האביב. בקליפורניה ובטקסס ממשיכים לרדת גשמים.

מומחי אקלים בארה"ב אמרו ביום שישי שעבר כי יותר מ-7,000 שיאי טמפרטורות נשברו בחודש האחרון בלבד, בהם טמפרטורות גבוהות מהרגיל במהלך היום ונמוכות במיוחד בלילות.

מזג האוויר המוזר לא פוסח גם על קנדה השכנה מצפון, וערים רבות ובהן טורונטו, מונטריאול, אוטווה, קוויבק סיטי, רשמו שיאי חום עונתיים.

לכתבה בהארץ

 
Comments