תקשיבו לקומיקאים: בדיחות על שינוי האקלים

פורסם: 14 בפבר׳ 2014, 2:28 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בספט׳ 2014, 6:05 ]
ג'ון סטיוארט, ביל מאהר וחבריהם הפכו לדמויות בולטות במאבק בהכחשת ההתחממות הגלובלית - וכמה שזה מצחיק. אספנו כמה קטעים נבחרים
צור משעל, 10/2/2014

הוויכוח המדעי בנושא שינוי האקלים הסתיים כבר מזמן. בספטמבר האחרון קבע הפאנל הבין-ממשלתי לשינוי אקלים (IPCC) כי ישנה ודאות של 95% לכך שהאדם גורם להתחממות כדור הארץ. כך שהוויכוח המדומה שאנחנו עדים לו מדי פעם אינו מתנהל באקדמיה, אלא בעיקר בתקשורת האמריקנית - וגם הקומיקאים לא טומנים ידם בצלחת.

ג'ון סטיוארט, מגיש ה"דיילי שואו", היה בין הראשונים לזהות את הפוטנציאל של ההתחממות הגלובלית. הוא מסוגל לעשות בנושאי הסביבה בכלל ובשינוי האקלים בפרט את מה שחלק גדול מהעיתונות מתקשה לעשות. כך נוצר מצב שבו ב"חדשות המזויפות" של ה"דיילי שואו", מספר האייטמים העוסקים בנושאי סביבה ושינוי האקלים גדול מאשר בחדשות ה"רגילות" בארה"ב.

באייטם על גל הקור שפקד את צפון אמריקה החורף, הגיב סטיוארט לטענה של פרשנים ברשת השמרנית "פוקס" - המזוהה עם הרפובליקנים שמכחישים את התחממות הגלובלית - שלפיה גל הקור מצביע על כך ששינוי האקלים אינו מתרחש. "זו הדעה שלך?", שאל סטיוארט, "מה שווה הדעה שלך בנושאים מדעיים?". הנה:קומיקאי מוביל נוסף בארה"ב אשר נהנה לעשות צחוק ממכחישי שינוי האקלים הוא ביל מאהר. "יש דברים שצריך להתגבר עליהם, על מנת שנוכל להמשיך הלאה", אמר מאהר בעניין הוויכוח על ההתחממות הגלובלית באחת התוכניות.

מאהר נזכר איך בגיל 7 ניצת ויכוח סוער בכיתה שלו סביב השאלה "כיצד באים ילדים לעולם". הילדים הקתולים טענו בתוקף כי החסידה מביאה את התינוקות אל ביתם, אולם לבסוף נוצר קונצנזוס בנושא והילדים יכלו להמשיך הלאה, לוויכוח הבא. עכשיו, הוא אומר, צריך להמשיך הלאה גם בנושא שינוי האקלים. צפו בקטע:

אין ספק כי הנשיא האמריקני אשר סיפק הכי הרבה חומר לתוכניות הסאטירה בנוגע להכחשת שינוי האקלים היה ג'ורג' בוש הבן. ה"שנים האבודות" שבהן עיכב ממשלו של בוש את ההכרה בשינוי האקלים כבר לא יחזרו, אולם החיקוי שעשה לו וויל פארל בתוכנית "סאטרדיי נייט לייב" מספק אולי בכל זאת נחמה. גם זה משהו.

צור משעל הוא מנהל עמותת "אקולנוע"
Comments