מזג האוויר המשוגע וההתחממות הגלובלית

פורסם: 10 בינו׳ 2013, 8:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בינו׳ 2013, 11:16 ]

באוסטרליה משתוללות שריפות בגלל השרב, בריטניה ידעה שנה רטובה במיוחד ואת ישראל פקדה מערכת חריגה. העולם השתגע? המדענים סבורים שהוא מתחמם

מאת צפריר רינת, 10/1/2013
 

שנת 2012 היתה החמה ביותר בארצות הברית מאז שהחלו מדידות האקלים בסוף המאה ה-19. אולם את שלהי שנת האקלים הזו זוכרים דווקא בשל סופת ההוריקן סנדי, שפגעה לפני כחודשיים וחצי בקו החוף המזרחי של צפון אמריקה והסבה נזק כבד בנפש וברכוש.

אירוע זה בארצות הברית היה רק אחד משורה של סופות וגלי חום קשים המסתערים בזה אחר זה על אזורים שונים בעולם. כך, בימים אלו מייסר גל חום חסר תקדים את אוסטרליה, שבה נשברו כל שיאי החום המוכרים ושריפות ענק מתחוללות ברחבי המדינה. אירוע חמור פחות, אך חריג במושגים אזוריים, מתחולל בימים האחרונים בישראל ובמדינות השכנות לה בגל של גשמים ורוחות עזות. העובדה שזהו חלק מרצף של אירועים קיצוניים, המתרבים בשנים האחרונות, מחזקת לדעת מדעני אקלים את ההנחה שהעולם כבר מצוי תחת השפעות של שינויי אקלים הנובעים מהתחממות כדור הארץ.

האירועים האחרונים באוסטרליה - שהחלו בדרום-מערב המדינה והגיעו עד לחלקה המזרחי - כלל אינם מוכרים בעוצמתם למדעני האקלים המקומיים. בעיר הוברט במערב נמדדו לפני שבוע בשעות הלילה 23 מעלות, הטמפרטורה החמה ביותר שאי-פעם נמדדה בלילה בעיר זו. כמה ימים אחר כך נרשם שיא נוסף - לא פחות מ-41.8 מעלות ביום. בימים האחרונים הגיע גל החום לאזורים נוספים ובכמה ערים שבר שיאים נוספים עם טמפרטורות שהיו גבוהות מ-48 מעלות. שריפות ענק שיצר גל החום מאיימות עדיין על שטחים נרחבים. כדי להתמודד עם המציאות האקלימית החדשה, נאלץ הגוף האחראי על חיזוי מטעם המדינה להוסיף צבעים חדשים למפות כדי לציין את הטמפרטורות הגבוהות.

אם בודקים את הנתונים בפרספקטיבה קצת יותר רחבה של שנה ושנתיים אחורה מגלים מגמה די דומה של אירועים קיצוניים, עם השלכות קטלניות. על פי דו"ח של הבנק העולמי על שינויי אקלים שהתפרסם באחרונה, גל החום הכבד שהתחולל ברוסיה ב-2010 גרם בסופו של דבר למותם של 55 אלף בני אדם, לצמצום היבול החקלאי ברבע, ולהפסד של 15 מיליארד דולר.

על פי סיכום שהתפרסם השבוע בארצות הברית, השנה שעברה היתה החמה ביותר בהיסטוריה מאז החלו המדידות בשנת 1895 - כאשר השיא הקודם נקבע בשנת 1998. תנאי האקלים ששררו במדינה ב-2012 גרמו לבצורת ממושכת. דו"ח הבנק העולמי מציין שבצורת זו השפיעה ברמות שונות על 80% מהקרקע החקלאית במדינה. זו היתה הבצורת החמורה ביותר שהתרחשה בארצות הברית זה חמישים שנה.

ואולם, מעבר לאוקיינוס האטלנטי, בבריטניה ציינו אשתקד את השנה עם כמות המשקעים השנייה בהיקפה בהיסטוריה, בסך הכל רק 6.6 מילימטרים פחות משנת השיא ב-2000. כל זאת שנה אחת בלבד לאחר שסכנת בצורת איימה על המדינה והביאה להטלת איסורים שונים על שימוש במים.

ארגון המטאורולוגיה הבינלאומי פרסם באחרונה את הסיכום שלו לשנת 2012 והגדיר אותה "שנה נוספת של אירועי אקלים קיצוניים". הוא ציין, בין השאר, שבחודש מארס היו בחלקים נרחבים של אירופה וארצות הברית טמפרטורות האופייניות לקיץ. בגרינלנד נמדדה בחודש מאי הטמפרטורה הגבוהה ביותר אי-פעם בחודש זה והיא הגיעה ל-24 מעלות, ואילו בצ'כיה נמדדה בחודש אוגוסט טמפרטורת שיא של כל הזמנים לחודש זה, 40 מעלות. גם במזרח התיכון היו אירועים חריגים עוד לפני הסופה הנוכחית, כאשר גלי החום שפקדו את ירדן בחודשים יוני ויולי גרמו לטמפרטורה גבוהה בתשע מעלות מהרגילה בעונה.

על פי המודלים וההערכות של המדענים, התחממות כדור הארץ אמורה לגרום, בין השאר, גם לעלייה בטמפרטורות של הימים והאוקיינוסים, ותהליך זה כבר מתרחש בפועל. לכך יש השלכות רבות על עוצמת האנרגיה המשתחררת לאוויר ומזינה מערכות אקלים כמו רוחות, סערות וענני גשם. זה מכבר העריכו המדענים שתהליך ההתחממות יגרום לתופעות של בצורת אך גם להקצנה באירועי סערות שיטפונות וגשמים חזקים.

"קשה לשייך אירוע אקלים בודד באופן סיבתי לשינויי אקלים וצריך להיות זהיר בעניין", אומר פרופ' דני רוזנפלד, חוקר אקלים מהאוניברסיטה העברית. "אבל יש יותר ויותר אירועים שבהם ניתן לזהות טביעת אצבע של תהליכי שינויי האקלים".

שריפה בדרום מזרח אוסטרליה, השבוע צילום: אי-אף-פי.

רוזנפלד מציין שאחת התוצאות של התחממות כדור הארץ היא הצטברות אדי מים רבים באטמוספירה, שמכילים בתוכם אנרגיה רבה (חום כמוס). כאשר אדים אלה משתחררים כטיפות גשם הדבר מגביר את הפוטנציאל של סופות וגשמים בעוצמה חזקה.

מאפיין שני הקשור בהתחממות כדור הארץ ומשפיע על אירועי מזג אוויר הוא ההבדלים המקצינים והולכים בין אוויר קר לאוויר חם. למשל, תנועה של אוויר מהקוטב גורמת למפגש עם אוויר חם באזורים אחרים. תופעה זו גורמת לאוויר הקוטב לחזור בעוצמה רבה לכיוון קו המשווה ואזורים נוספים ולגרום לסופות, רוחות חזקות והתפתחות ענני גשם בעוצמה רבה.

"מה שקרה בימים האחרונים באזור הים התיכון ובכלל זה בישראל הוא שאוויר קר בא במגע עם הים שהטמפרטורה שלו היא עדיין גבוהה יחסית", מציין רוזנפלד. "זה גורם לכך שמתפתחים תנאים של רוחות וגשמים בעוצמה חזקה במיוחד. גם העוצמה החזקה וחסרת התקדים של סופת ההוריקן סנדי, היתה קשורה למפגש בין אוויר טרופי חם ואוויר קר מצפון שגרם קודם לכן לסופת שלגים בארצות הברית".

בנוסף לתופעות כמו סופות ושיטפונות, טוענים מדענים שיש הוכחות גוברות והולכות גם לקשר בין שכיחות אירועי חום קיצוניים לתהליך התחממות כדור הארץ. לפני פחות משנה פרסמה קבוצת מדענים אמריקאים בראשות חוקר האקלים ג'ים הנסן, ממצאי מחקר שבדק את שינויי הטמפרטורה בשלושת העשורים האחרונים. הוא השווה אותם לתקופה של 1980-1951.

המסקנה המרכזית של המחקר היא שבעוד שבעבר השפיעו אירועי חום קיצוניים על אחוז אחד משטח כדור הארץ הרי כיום מדובר לפחות בעשרה אחוזים. למדענים אין כבר ספקות מהו ההסבר למתרחש: "אנו יכולים להגיד במידה רבה של ודאות שאירועי חום חריגים כמו במוסקווה בשנת 2010 הם תוצאה של התחממות כדור הארץ. ללא תהליך ההתחממות, הסבירות להתרחשות אירועים כאלה היתה נמוכה ביותר".

לכתבה בהארץ
כתבות קשורות:

2012 Was Hottest Ever in U.S.

גל שריפות ברחבי אוסטרליה

 
 
 
 
 
Comments