מה הקשר בין הציקלון בתימן למזג האוויר בישראל?

פורסם: 14 בנוב׳ 2015, 8:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בנוב׳ 2015, 8:48 ]

הציקלון "צ'פאלה" שהכה בתימן והוביל להרוגים ואלפים ללא קורת גג - תופעה נדירה בחצי האי ערב. מדוע הכה שם, מה בכלל ההבדל בין ציקלון להוריקן והאם אסון טבע דומה יכול להגיע גם לישראל?

מאת הילה קובו, 7/11/2015

כששומעים בחדשות על סופת ציקלון או הוריקן שמתקרבת אל החוף, בדרך כלל מדובר בסופה טרופית בדרכה להכות במדינות דרום-מזרח אסיה, אוסטרליה, יפן או ארצות הברית. לעומת זאת, סופת ציקלון שמגיעה אל חופי חצי האי ערב, ובאופן ספציפי מכה בתימן המדברית, היא תופעה נדירה, שלא הייתה כמוה מאז שנת 2007.

הציקלון צ'פאלה היכה השבוע בעיר החוף מוקאלה שבתימן והביאה להרוגים, למאות פצועים ולאלפים שנותרו ללא קורת גג לאחר שפונו מבתיהם. מספר הנפגעים המדויק ייאמד רק עוד כמה ימים, עם שוך המפולות וההצפות שהביאו עמם הרוחות והגשמים העזים.


הצפות באי התימני סוקוטרה בשל ציקלון "צ'פלה", נובמבר 2015 (רויטרס)
הצפות בתימן, השבוע (צילום: רויטרס)

במקביל, ירדן השכנה הוכתה השבוע בגשמים עזים שגרמו לשטיפונות ולהצפות. בכמה אזורים הגיע מפלס המים לגובה של מטר, ומנהרות רבות וכבישים ראשיים נחסמו לתנועה.

אז מהו, בעצם, ציקלון? מהם התנאים הנדרשים להיווצרותו? מה גודל השטח שהוא עלול לזרוע בו הרס ולאיזו מהירות יכולות להגיע הרוחות בסערה כזו? מה ההבדל בינו לבין טייפון, הוריקן וטורנדו? איך אפשר להסביר את הנחיתה הנדירה של הציקלון דווקא בתימן? ושאלת השאלות: האם תופעה אקלימית כזו יכולה להגיע גם לישראל, והאם השיטפונות שאירעו גם פה לאחרונה קשורים למזג האוויר בחצי האי ערב ובקרב שכנותינו האחרות? צפו בכתבה ותוכלו לומר: "וואלה, הבנתי".

הרוגים, פצועים והרס רב בסופת ציקלון נדירה שהכתה בתימן ()
הצפות בתימן, השבועComments