החודשיים האחרונים היו מהשחונים ביותר זה 50 שנה

פורסם: 14 באפר׳ 2013, 12:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 באפר׳ 2013, 12:31 ]

השבועות האחרונים היו יבשים במיוחד, אך הודות למזג האוויר בתקופה שקדמה להם, החורף עדיין נחשב מוצלח. חודש מארס היה אחד החמים שנמדדו

מאת צפריר רינת, 11/4/2013

חודשי פברואר ומארס האחרונים היו מהשחונים ביותר שידעה ישראל זה 50 שנה, והם שינו את מאזן המשקעים של החורף שבחלקו הראשון נראה מבטיח ביותר; כך עולה מנתונים שפרסמו בימים האחרונים רשות המים והשירות המטאורולוגי. על פי נתוני השירות המטאורולוגי, החודש שעבר היה אחד מחודשי מארס החמים ביותר מאז שהתחילו מדידות נתוני אקלים בישראל.

הטמפרטורות בחודש החולף היו במשך היום גבוהות ב-4-2 מעלות מהממוצע הרב-שנתי לחודש זה. כמו כן, כמויות הגשם שירדו היו קטנות ביותר, 40-20 מילימטר בצפון לעומת ממוצע רב-שנתי של 120-90. בחלק מהאזורים בארץ כלל לא ירד גשם מאז סוף ינואר.

גם בחודש פברואר כמויות הגשם היו קטנות מהממוצע במידה ניכרת. ב-70 השנים האחרונות היה רק מקרה אחד שבו היו כמויות גשם קטנות יותר בחודשים אלו במרכז הארץ והדבר קרה ב-1957. עם זאת, על פי רשות המים, כמויות הגשם של החורף הנוכחי בחישוב כלל ארצי מגיעות ל-109% לעומת הממוצע הרב-שנתי. הנתון הבולט הוא שבאזור אגן הכנרת כמויות הגשם שירדו הן 114% לעומת הממוצע הרב-שנתי באזור זה, תוצאה של הגשמים הרבים בתחילת החורף שגם הביאו לעלייה חדה במפלס האגם.

התחנה שבה נמדדה כמות הגשם הגדולה ביותר היא ברכבל התחתון בחרמון (1,270 מילימטר). התחנה שבה נרשמה הכמות הגדולה ביותר לעומת הממוצע הרב-שנתי, היא בקיבוץ מעברות שבעמק חפר, בו ירדו כמויות גשמים בשיעור של 122% לעומת הממוצע.

עליית מפלס הכנרת, שכאמור היתה חדה ביותר בחודשים דצמבר וינואר, הואטה מאוד בחודש פברואר בעקבות עצירת הגשמים ואילו בחודש מארס עלה מפלס האגם רק ב-23 סנטימטרים. בתקופה המקבילה אשתקד עלה המפלס ב-83 סנטימטרים. למרות זאת, כיום המפלס גבוה במטר וחצי לעומת החודש המקביל בשנה שעברה והוא צפוי להתייצב לקראת אמצע אפריל, כאשר יגדל היקף השאיבה אל המוביל הארצי. בסך הכל כמות המים שהתווספה החורף לכנרת היתה 454 מיליון מטרים מעוקבים, גבוהה בהרבה מהכמות על פי הממוצע הרב-שנתי. הדבר ממחיש את העוצמה הרבה של הגשמים שירדו באגן ההיקוות של הכנרת בראשית החורף.

היובש הרב בחודשיים שחלפו הביא גם לעצירת זרימת המים בנחלים ובתקופה זו לא היו אירועי שטפון בנחלים ברחבי הארץ. בחלק מהמעיינות הגדולים החלה ירידה בעוצמת הזרימה ובכלל זה בכמה ממקורות הירדן. ים המלח שמר על המאזן העגום שלו ובחודש שעבר ירד המפלס שלו בעוד ארבעה סנטימטרים.

לכתבה בהארץ
Comments