דו"ח: עד 2100 יעלה מפלס הים ב-1.4 מטר

פורסם: 3 בדצמ׳ 2009, 2:19 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 1/12/2009
 
ה"טיימס" הלונדוני מפרסם דו"ח מדאיג של הוועדה המדעית לחקר אנטארקטיקה, הקובע כי מפלס המים יעלה פי 2 מהתחזיות. קו החוף של ערים גדולות ייעלם. לונדון וניו-יורק ייאלצו להשקיע מיליארדים בהגנה מפני הצפות.

איום ההתחממות הגלובלית הולך ונעשה מוחשי יותר ויותר. דו"ח של הוועדה המדעית לחקר אנטארקטיקה (SCAR) המתפרסם הבוקר (ג') בעיתון "הטיימס" הבריטי, צופה כי מפלס הימים והאוקיינוסים עלול לעלות עד לשנת 2100 ב-1.4 מטר - כפול מכפי שצפו התחזיות עד-כה. קו החוף של ערים כמו כלכתה בהודו ודאקה בבנגלדש ייעלם. לונדון, ניו-יורק ושנגחאי ייאלצו להשקיע מיליארדים בהגנה מפני הצפות.  

הדו"ח מעריך כי גם אם הטמפרטורות העולמיות הממוצעות יעלו רק ב-2 מעלות צלזיוס במאה הקרובה, כפי שצופות התחזיות העומדות במוקד ועידת שינוי האקלים קופנהגן בשבוע הבא, יעלה מפלס הימים והאוקיינוסים ב-50 סנטימטרים - כפליים מהתחזיות עד כה.  

הוועדה המדעית לחקר אנטארקטיקה מורכבת מ-35 המוסדות המובילים בעולם לחקר האקלים. המדענים קובעים כי הערכות מומחי הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי האקלים (IPCC) מ-2007 לא לקחו בחשבון את קצב המסת הקרח באנטארקטיקה ובגרינלנד. בעבר קבעו מומחי ה-IPCC כי המסת מדפי הקרח ביבשת הקפואה ובאי הענק תורמת רק 20 אחוז מהעלייה במפלס הים. הם הסבירו את העלייה הצפויה במפלס הים בעיקר בהמסת קרחונים ובהתרחבות נפח המים בגלל ההתחממות.  

אך לפי הדו"ח החדש, המסת לוחות הקרח בגרינלנד ובאנטארקטיקה תוסיף לבדה עוד 10-20 סנטימטרים למפלס מי הים. את החישובים החדשים ביצע פרופ' סטפן ראמסטורף ממכון פוטסדם לחקר השפעות האקלים בגרמניה - אחד ממכוני המחקר המובילים בעולם.  

יו"ר ה-IPCC, ד"ר רג'נדרה פצ'אורי, אמר ל"טיימס" כי בשלב מסוים לא יהיה מנוס משימוש בטכנולוגיות עתידניות כדי לשאוב אל מחוץ לאטמוספירה את דו-תחמוצת הפחמן, שלדעת המדענים מאיצה את תהליך התחממות כדור הארץ שממיס את הקרחונים.   

לדבריו, מטרת המנהיגים שייפגשו בקופנהגן תהיה להגיע להסכם של הפחתת פליטות הפחמן ושאר גזי החממה, כדי לרסן את קצב ההתחממות ולהבטיח שלא יחרוג מ-1.5 מעלות במאה הקרובה. 
 
Comments