המין האנושי נכנס לאוברדרפט בבנק הטבע

נשלח 22 בספט׳ 2011, 5:28 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 22 בספט׳ 2011, 5:32 ]

ארגון "טביעת הרגל האקולוגית" מעריך כי בני האדם מנצלים את משאבי הטבע בקצב מהיר מיכולתו של הטבע ליצור אותם מחדש

21/9/2011, מאת צפריר רינת
 

החל משבוע הבא ייכנס המין האנושי למצב של אוברדרפט ביחסיו עם הבנק שבו תלוי קיומו: כדור הארץ על משאביו הטבעיים. על פי ארגון "טביעת הרגל האקולוגית" (GLOBAL FOOTPRINT NETWORK), המתמחה בהערכת ניצול משאבי טבע על ידי האדם, החל משבוע הבא תגיע רמת צריכת המשאבים של 2011 לשיעור גבוה יותר מיכולתו של הטבע ליצור מחדש משאבים אלה.

הארגון הבינלאומי, שפרסם את הערכתו שלשום, מנתח מדי שנה את שיעור ניצול משאבי הטבע על ידי האדם ומשווה אותו ליכולת של כדור הארץ ליצור מחדש משאבים כמו צומח טבעי או לספוג אליו גזים שנפלטים על ידי האדם ובהם גזי חממה. הארגון מכנה את ניצול המשאבים "טביעת רגל אקולוגית", שמשמעותה כמות שטחי הים והקרקע הנדרשת לספק את צורכי האוכלוסייה ולספוג ולפרק את הפסולת והגזים שהיא יוצרת.

על פי הערכת הארגון, כבר כמה עשורים מקיים האדם מצב של משיכת יתר ממשאבי הטבע ומנצל אותם מעבר ליכולת ההתחדשות שלהם. המשמעות היא שהאדם נזקק מדי שנה למשאבים של 1.5 כדורי ארץ. כיוון שלא עומד לרשותו יותר מכדור ארץ אחד, הוא מנצל את המשאבים שלא מתחדשים, בין השאר באמצעות כריתת יתר של יערות ודיג בהיקף נרחב. על פי ההערכה, יותר ממחצית מטביעת הרגל האקולוגית של האדם כיום היא כתוצאה מפליטה מוגברת של פחמן דו-חמצני, הגורם לשינויי אקלים.

כריתת יערות. צילום: בלומברג

כריתת יערות

כריתת יערות. צילום: בלומברג

בשנים האחרונות מעריכים בארגון הסביבתי שמשיכת היתר של משאבי הטבע מוקדמת בכל שנה בשלושה ימים, וכאמור השנה היא מתחילה כבר בספטמבר. "זה כמו לבזבז את המשכורת השנתית שלך שלושה חודשים לפני שהשנה נגמרת ואז למשוך את חסכונותיך", ציין מתיאס וואקרנאגל, אחד מראשי הארגון ומי שפיתח עם מדען נוסף את רעיון טביעת הרגל האקולוגית. "בקרוב ייגמרו לנו החסכונות".

לטענת וואקרנאגל, השפעת משיכת היתר של הטבע כבר מתבטאת במשברים כמו עליית מחירי המזון ושינויי אקלים, תופעות שגם תורמות להחרפת המשבר הכלכלי העולמי. בשנים האחרונות נמשך קצב הגידול בצריכת המשאבים על אף המשבר הכלכלי, אם כי בגלל המשבר הוא הואט במידה מסוימת. "התאוששות כלכלית ארוכת טווח תתאפשר רק אם נמצא דרך להקטין את התלות שלנו בצריכת משאבים", ציין וואקרנאגל.

יש לציין שלדעת מומחים, ההערכות של ארגון טביעת הרגל האקולוגית אינן מבוססות על נתונים מדויקים. יש להתייחס אליהן כאל כלי מחשבתי המצביע על מגמה שלגבי קיומה אין ויכוח. "מה שחשוב הוא לא מתי אלא מה", ציין הארגון בהודעתו אתמול. "היום שאותו אנחנו מציינים מבוסס על הערכה כי זה בלתי אפשרי למשל לספור כל דג שהוצא מהים. השיטות שלנו הולכות ומשתכללות ואנחנו מנסים לאסוף עוד ועוד מידע, אבל זה עדיין נשאר בגדר הערכה".

גם מומחים בישראל מזהירים כבר שנים מפני הגברת טביעת הרגל האקולוגית על משאבי הטבע המקומיים. לאחרונה התברר שיש ירידה משמעותית בהיקף הדיג בכנרת ובים התיכון, ככל הנראה בגלל פגיעה ביכולת ההתרבות של אוכלוסיות הדגים עקב דיג יתר. בנוסף יש בשנים האחרונות תופעה של שאיבת יתר ממאגרי מי התהום, המביאה לכך שהמילוי החוזר שלהם מגשם לא מפצה על השאיבה. המפלס שלהם הולך ויורד, מה שגורם לתופעות כמו חדירת מי הים והמלחת מי התהום המתוקים.

לכתבה בהארץ

 
Comments