חם על הפסגה: הקרח על האוורסט נמס

נשלח 26 בספט׳ 2011, 19:34 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 בספט׳ 2011, 19:38 ]

כיפת הקרח המפורסמת של האוורסט לא תהיה שם בקרוב, טוענים מדענים. ההתחממות הגלובלית ממיסה את קרחוני ההימלאיה

סוזן גולדנברג | 26/9/2011 10:39
תגיות: אוורסט, התחחמות כדור הארץ

מטפסי הרים אומרים שהשינוי המהיר במזג האוויר כתוצאה מההתחממות הגלובלית עשוי בקרוב לגרום לכך שהטיפוס על האוורסט יהיה נטול קרח. האזהרה שלהם מתפרסמת בעיצומו של מאמץ בין לאומי למדוד את השפעות שינוי האקלים על הרי ההימלאיה, ולהגן על האוכלוסייה המקומית מסכנות פוטנציאליות.

הר אוורסט. טיפוס על סלע?
הר אוורסט. טיפוס על סלע? צילום: רויטרס

משלחת במימון ארצות הברית, בראשות "מכון ההר", פתחה אתמול (א') בכנס בקטמנדו, שמטרתו למצוא פתרונות מעשיים לאיום של הצפות קטסטרופליות בגבהים מאגמים שייווצרו בתחתית קרחונים נמסים. מדענים מכירים בעובדה שאין בידם עדיין תמונה מלאה של השינויים המתחוללים בגבהי ההימלאיה. המשימה של מתן דין וחשבון מדעי מהימן לגבי היקף ההתמוססות היא מפרכת, ולא רק בגלל שהאזור כל כך רחב ידיים ולא נגיש.

מדענים עדיין מנסים להתאושש מהאסון היחצ"ני של סוף השנה שעברה, כאשר התברר שדוח של האו"ם לגבי ההתחממות הגלובלית אמר, בטעות, שקרחוני ההימלאיה ייעלמו עד שנת 2035. הוצאת הספרים "הרפר קולינס" של רופרט מרדוק קיבלה שיעור דומה בענווה בסוף השבוע שעבר, כאשר אטלס "טיימס" החדש טען ש-15 אחוז מהקרח של גרינלנד נעלם, ממצא שנסתר מיד על ידי מדענים שאמרו שמדובר בהגזמה.

הכול משתנה

אבל יש יותר ויותר עדויות אנקדוטליות, המגיעות ממטפסי הרים הפוקדים את המקום ומתושבים מקומיים, לפיהן לשינוי מזג האוויר יש השפעה קשה אפילו בגבהים שמעל קו 8,000 מטר. בין היתר הם מדווחים על סימנים לכך שיש קרח נמס בנתיב הטיפוס הדרומי לפסגת האוורסט.

"כשטיפסתי על האוורסט לפני שנה, טיפסתי על רוב שטח הקרח בלי אביזרי המתכת על הנעליים, משום שהיו שם כל כך הרבה סלעים חשופים", אמר ג'ון אל, מומחה לקרחוני נפאל מאוניברסיטת מערב קנטקי. "בעבר, זה היה שקול להתאבדות, בגלל שהיה כל כך הרבה קרח", הוסיף.

הוא סיפר שהשטח אותו עבר היה שונה מאוד מהנוף שתואר על ידי הדורות הקודמים של המטפסים. תמונות היסטוריות של אזור האוורסט מראות ציפוי קרח עמוק יותר, המשתרע על גובה רב יותר. אל אמר שהוא תוהה מתי הטיפוס על האוורסט יהיה טיפוס על סלע ולא טיפוס על קרח. גם המחנה בתחתית האוורסט עבר שינויים דומים, אמר טשרינג טנצינג, שרפה הממונה על איסוף האשפה במחנה בשנים האחרונות. גשמי המונסון של הקיץ גרמו לבקיעים חדשים ועמוקים בקרח השחור שמתחת לסלעים, אמר טנצינג. "הכול משתנה ביחד עם הקרחונים".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
Everest's ice is retreating as climate change grips the Himalayas
Melting ice is Earth's warning signal – and we cannot ignore it
אסור לעשות הקשרים
Comments