מומחי אקלים מצביעים בדוח ההתחממות הגלובלית על הקשר בין האדם להתחממות כדור הארץ

פורסם: 19 באוק׳ 2013, 5:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 באוק׳ 2013, 5:24 ]

מומחי אקלים מצביעים בדוח ההתחממות הגלובלית על הקשר בין האדם להתחממות כדור הארץ

15/10/2013 12:13 | מאת: דן ורגנו, נשיונל ג'יאוגרפיק
במאה האחרונה האוויר והמים מתחממים, השלג והקרח מפשירים ומפלס פני הים עולה. מדעני האקלים כבר ידעו זאת, אבל הביעו מחדש את ביטחונם לגבי המגמות המטרידות הללו בדוח חשוב שפורסם בחודש שעבר ומייצג את תמימות הדעים של המדענים בנוגע להתחממות הגלובלית. פרסום הדוח המסכם של הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים של האו"ם הוא אות הפתיחה לסדרה של דוחות אקלים שעתידים להתפרסם השנה ובשנה הבאה.

"לרבים מהשינויים שנצפו אין תקדים זה עשורים עד אלפי שנים," כך נפתח הדוח המסכם את השינויים שהאקלים המשתנה מחולל ברחבי העולם ואת השפעותיו האפשריות בעתיד. "בכל אחד משלושת העשורים האחרונים מאז 1850 שררה על פני כדור הארץ טמפרטורה גבוהה יותר לעומת העשורים שקדמו לו." לצד השינויים באוויר ובימים, בין 1880 ל-2012 ניכרת עלייה של 0.85 מעלות צלסיוס בנתוני טמפרטורת פני השטח העולמית, כך לפי הדוח. "אין ספק בהתחממות של מערכת האקלים," אומר יו"ר הדוח, תומס סטוקר מאוניברסיטת ברן בשוויץ. "לא מדובר בהתחממות של עשור אחד אלא בהתחממות על פני כמה עשורים."


להלן חמישה מסרים נבחרים מהדוח החדש:

1.­­בנוגע לתחזית מזג האוויר הקיצוני הדוח מסיק ש"סביר מאוד" שמאז 1950 ירד מספרם של הימים והלילות הקרים ואילו מספרם של הימים והלילות החמים עלה. קרוב לוודאי שגם המשקעים הקיצוניים גברו ברחבי העולם, בעיקר בצפון אמריקה ובאירופה. משמעות הדבר היא שהאחוז העליון של סופות הגשם והשלג הכבדות ביותר כבד יותר בימינו. במילים אחרות, הגשמים הכבדים נהיו כבדים יותר.

2.­­האוקיינוסים התחממו "בוודאות כמעט מוחלטת," מסיק הדוח, בקצב של כ-0.11 מעלות צלסיוס לעשור מאז 1970, ב-75 המטרים העליונים של שכבת פני מי הים. התחממות האוקיינוס עומדת מאחורי יותר מ-90 אחוזים מהחום שהתווסף לאטמוספירה בזמן זה בשל ההתחממות הגלובלית, כאשר רוב החום מוזרם ל-700 המטרים העליונים של האוקיינוס. "זה לא אומר שהאוקיינוסים מצילים אותנו," אומר סטוקר. "זה אומר שאלמלא האוקיינוסים היה המצב גרוע הרבה יותר."

"סביר מאוד" שכל הפחמן הדו-חמצני העודף שנפלט משריפת דלקים פוסיליים בזמן זה הגביר את חומציות האוקיינוס. עלייה בחומציות מסכנת אלמוגים, יצורים ימיים בעלי קונכייה ואת מארג המזון של האוקיינוס ב-26 אחוזים, מתחילת המהפכה התעשייתית. משמעות הדבר היא ירידת pH של 0.1 באוקיינוס בעקבות פעילות האדם.

3.­­מה בדבר הדובים הלבנים? הקרח הימי (בדומה לקרחונים ולמעטה הקרח) הצטמצם באופן כללי מאז 1970. סביר מאוד להניח שאובדן הקרח הימי הואץ מ-1993. רק באנטארקטיקה גדל שטחו של הקרח הימי, תופעה שהייתה צפויה לפי תחזיות שינויי האקלים. באזור הארקטי הצטמצם ההיקף הממוצע של הקרח הימי ב-3.5 עד 4.1 אחוזים לעשור בין 1979 ל-2012. באותו אופן, מאז שנות השמונים של המאה הקודמת עלו הטמפרטורות של קפאת-עד ברחבי רוב האזורים אף שכמותה משתנה.

4.­­העלייה בפני הים כבר קרתה ותקרה גם בעתיד בשל ההתחממות הגלובלית. בממוצע עלו פני הים ב-0.19 מטרים מ-1901, והם ימשיכו לעלות אף יותר במאה הנוכחית "בוודאות כמעט מוחלטת". פני הים כנראה לא יעלו מעל 0.98 מטרים עד 2100, למעט בתרחיש שבו יקרוס מעטה הקרח באנטארקטיקה.

5.­­יותר ממחצית מההתחממות הגלובלית שנצפתה מאז 1950 קשורה באדם, בעיקר בנוגע לאפקט גז החממה של גזים כמו פחמן דו-חמצני, הנפלטים בשריפה של דלקים פוסיליים. נראה "בוודאות כמעט מוחלטת" שכל האפקטים המופיעים בדוח יימשכו בעתיד, כל עוד יימשכו פליטות גזי החממה.

"אם לא ננקוט פעולה יעלו הטמפרטורות," אומר מישל ז'רו, המזכיר הכללי של ארגון המטאורולוגיה העולמי. הוא מזהיר שהפליטות הנוכחיות של גזי חממה מצד התעשייה ומצד צרכנים מככבות בכמה וכמה "תרחישים" עתידיים בדוח שכוללים התחממות במאה הנוכחית.

לכתבה באתר נשיונל ג'יאוגרפיק

Comments