הצפות נרחבות באשקלון: הכניסות לעיר נחסמו לסרוגין

פורסם: 15 בנוב׳ 2015, 9:52 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בנוב׳ 2015, 9:53 ]

בעקבות מזג האוויר והגשמים העזים אירעו הצפות נרחבות של שכונות וכבישים והפסקות חשמל באזורים שונים של העיר. כוחות של מד"א והמשטרה מחלצים נהגים שנתקעו

מאת אלמוג בן-זכרי, צפריר רינת, 9/11/2015
חילוץ תושבים שנתקעו בהצפות בעיר, היום. צילום: אילן אסייג

גשמים עזים בתוך פרק זמן קצר הביאו הבוקר (שני) להצפות נרחבות של שכונות, כבישים ובתי מגורים בעיר אשקלון. כמה תושבים דיווחו גם על הפסקת חשמל באזורים שונים בעיר. על פי חברת החיזוי מטאוטק ירדה בעיר כמות של כ-30 מילימטרים בתוך שעתיים. מדובר בענן גשם כבד שנוצר מעל דרום מישור החוף כתוצאה מרוחות צפון-מערביות. לשם השוואה, כמות הגשם הכוללת היורדת במהלך חודש נובמבר בעיר היא 66 מילימטרים. גם בחורף שעבר, בנובמבר 2014 הוצפה העיר אשקלון ומספר רחובות נחסמו לאחר שירדו עשרות מילימטרים של גשם.

בעקבות ההצפות, סגרה המשטרה למשך שעתיים את הכניסה לעיר מכיוון כביש 4 בצומת קצא"א עד לכניסה הדרומית באזור התעשייה. הכניסה הצפונית דרך צומת סילבר והכניסה סמוך לקניון חוצות נותרו פתוחות.

בבית החולים ברזילי בעיר אירעו הצפות כמעט בכל אגפי בית החולים. לא היו נפגעים. במשך כמה שעות הפסיק בית החולים את הטיפולים שאינם דחופים עד פינוי המים מתוך המחלקות והקים מטה חירום בתיאום עם משרד הבריאות ומד"א. מעיריית אשקלון נמסר כי נותק החשמל בכמה בתים כאמצעי בטיחות, בנוסף להפסקת חשמל קצרה שתוקנה במדרחוב בעיר.

בעקבות מזג האוויר וההצפות פתחה עיריית אשקלון חדר מצב לטיפול בפניות התושבים בשיתוף עם המשטרה, כוחות כיבוי, מד"א ותאגיד המים. תחנת המשטרה באשקלון, בפיקוד מפקד התחנה וכוחות של העירייה מסייעים בחילוץ תושבים שרכביהם נתקעו. ראש העיר איתמר שמעוני לא נמצא בארץ ומחליף אותו ממלא מקום ראש העיר משה גלאם. חברת האופוזיציה בעירייה ריקי שי אמרה ל"הארץ" כי לאחר ההצפות אשתקד העירייה היתה צריכה להיות ערוכה למצבים כאלו. "אני מקווה שיוסקו המסקנות המתאימות וישפרו את התשתיות הלקויות - לבל נהיה שוב במצב דומה", אמרה.

בור שנפער בכביש ברחוב בן יהודה בעיר, היום. צילום: חטיבת דובר המשטרה.
הצפות נרחבות באשקלון, השבוע. צילום: אילן אסייג.
הצפות של בתי מגורים בעיר, היום. צילום: אילן אסייג.

הצפות אירעו בכל רחבי העיר וכבישים רבים נחסמו: ברחוב בן יהודה נפער בור בכביש והוא נסגר לתנועה לשני הכיוונים, כמו כן נסגרו לתנועה קטעים ברחובות הנמר, נחליאלי והשמשונים סמוך לתחנת הדלק. מהמשטרה מסר כי מומלץ לנהגים לסוע בדרכים חלופיות. ברחובות נמר, בן זומא, לוחמי הגטאות, עולי הגרדום, הרב ניסים יצחק ותפוז אירעו הצפות של בתי תושבים.

ברחוב הצופים ובאזור גן הורדים מי הגשמים כיסו את הרחוב וזרעו הרס במספר רב של כלי רכב והצפה של דירות הגן. ג'ני, בתם של גלינה וגנאדי אלס שגרים בשכונה, חולה בשיתוק מוחין ונשארה בבית. "תמיד שיורד גשם, בגלל הקור והלחץ הברומטרי כואבים לי השרירים ואני לא הולכת לבית ספר" סיפרה ג'ני. בבית גרה סבתא נכה, הזוכה לליווי מטפלת במהלך היום, ואינה יכולה להתנועע בלי עזרה. "התעוררתי משינה והבית היה מוצף מים", סיפרה ג'ני. אמה גלינה ציינה כי גם בשנה שעברה האזור הוצף, אך לא באופן כל כך חמור. לדבריה, נציגים מטעם העירייה הגיעו אל ביתה, רשמו את הנזקים ואמרו לה שייצרו עמה קשר ביומיים הקרובים.

חילוץ תושבים שנתקעו בהצפות בעיר, היום. צילום: אילן אסייג
מפקד השיטור הימי לכיש מחפש אחר לכודים בהצפות בעיר, היום. צילום: חטיבת דובר המשטרה.

גילי בראל, תושבת השכונה שרכבה טבע בגשמים החזקים, סיפרה כי משעות הבוקר החל לרדת גשם "ומהר מאוד הרחוב הוצף". בראל אספה את תכולת רכבה הרטוב כולו, וסיפרה כי גם אשתקד "העירייה באה וטיפלה בניקוזים אבל כנראה שזה לא עזר".

כוחות של מד"א נשלחו לסייע בחילוץ רכבים שנקעו בעקבות הצפות ברחוב עליית הנוער. חובשים ופראמדיקים של מד"א, שהגיעו למקום עם אמבולנסים מיוחדים, עוברים בין המכוניות שנתקעו ומסייעים בחילוץ הנוסעים. לא דווח על תושבים שנזקקו לטיפול רפואי.

מזג האוויר הסוער צפוי להימשך ומחר צפוי להיות מעונן חלקית, קריר מהרגיל לעונה וגשום מצפון הארץ ועד לנגב. ביום רביעי מזג האוויר יהיה מעונן חלקית, גשם קל יירד בבוקר ובלילה צפוי להיות בהיר וקר. בחמישי  צפויים להפסיק הגשמים, יהיה נאה ותחול עלייה קלה בטמפרטורות.


אשקלון מתחת למים: קריסת כביש והצפות
 ()כביש שקרס באשקלון ()
כביש שקרס באשקלון

 (צילום: דוברות עיריית אשקלון)
(צילום: דוברות עיריית אשקלון)

 (צילום: דוברות עיריית אשקלון)
(צילום: דוברות עיריית אשקלון)

מסדרונות מוצפים בבית החולים הבוקר  (צילום: דוברות עיריית אשקלון)
מסדרונות מוצפים בבית החולים הבוקר (צילום: דוברות עיריית אשקלון)
 
 (צילום: אבי רוקח)
(צילום: אבי רוקח)

 (צילום: אייל)
(צילום: אייל)

 (צילום: אייל)
(צילום: אייל)

מקור: אתר ynetComments