מחקר בבריטניה: מי השטפונות מרעילים את חיות המשק

פורסם: 22 בפבר׳ 2014, 20:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 בפבר׳ 2014, 20:34 ]

מחקר חדש מצא כי השיטפונות במדינה עלולים לגרום לנזק אדיר לבעלי החיים באזורים המוצפים כתוצאה מכימיקלים המתערבבים במים

שי אילן | 17/2/2014 18:16
תגיות: בריטניה,שטפונות,בעלי חיים

מזג האוויר הקשה בבריטניה העסיק את התקשורת העולמית בשבועות האחרונים בגלל הסבל האנושי שנגרם לעיירות ולכפרים המוצפים, בעיקר בדרום-מערב המדינה. אבל לא רק בני אדם סובלים מההצפות, כך מתברר - הנזק שגורמות כמויות המים העצומות לבעלי חיים עלול להיות קטסטרופלי, טוען הבוקר ה"אינדפנדנט" הבריטי.

ארגוני איכות הסביבה טוענים שהשילוב של זיהום כתוצאה מכימיקלים המתערבבים במים עם היעדר מזון מאיימים על בעלי חיים מכל הסוגים - החל בחרקים וכלה ביונקים. הסכנה מאיימת על קיפודים, גיריות, דבורים ועכברים, אבל גם על חיות משק הרועות באזורים כפריים. בריטניה, אומר העיתון, נתונה בסכנה קשה של הפרת האיזון האקולוגי.
 
צילום: גטי אימג'ס
אזור נופש מוצף בבריטניה צילום: גטי אימג'ס
צילום: ג'טי אימג'ס
סכנה לבעלי החיים צילום: ג'טי אימג'ס
צילום: ג'טי אימג'ס
הרעלה מכימיקלים המתערבבים במים צילום: ג'טי אימג'ס

מחקר שמתפרסם היום (ב') בכתב עת מדעי קושר בפעם הראשונה בין ההצפות להרעלת עופרת של בעלי חיים. "כשבקר וכבשים רועים, הם לפעמים מעכלים בטעות גם כמויות קטנות של אדמה. גרגרים קטנים של משקעים עלולים להישאר על העשב אחרי שהמים ישקעו", אומר אחד ממחברי המחקר.

אחד מהמקורות לרעלנים הם מכרות נטושים שנמצאים באזורי השיטפונות. המים המציפים את המכרה מגיעים אחר כך לנהרות, ויכולים להפיץ את המתכות המסוכנות למרחק של מאות קילומטרים.
 
סכנה אחרת הם חומרי הדברה. "אם מי השיטפונות מכילים חומרי הדברה או כימיקלים תעשייתיים אחרים, זה עלול לגרום לאסון סביבתי בקנה מידה גדול", אמר מט שרדלו, מומחה לשימור חרקים.

הוא הזהיר מהסכנה הנשקפת לזחלים וחיפושיות הנמים את שנת החורף שלהם בתוך האדמה. "אוכלוסיית התולעים, החלזונות והחיפושיות לאורך התמזה תיכחד", הוא הזהיר. העלמות החרקים תוביל לפגיעה חמורה בשרשרת המזון, משום שהם משמשים מזון לציפורים.

גורם סיכון נוסף כרוך בעובדה שהצמחים שנמצאים מתחת למים זמן ממושך מתחילים להירקב ולפלוט אדים מסוכנים של גופרית. אוכלוסיית חיות הבר בבריטניה הולכת ומידלדלת גם כך בגלל גורמים אחרים, כמו תיעוש ובנייה, והחוקרים טוענים שהשיטפונות עלולים להיות מכה נוספת בעלת השלכות שאיש לא יכול לאמוד.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
Met Office: Evidence 'suggests climate change link to storms'
Comments