דעת המיעוט: אפקט החממה ללא תיאוריה

פורסם: 22 בנוב׳ 2011, 7:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בדצמ׳ 2011, 6:41 ]

חזאי השרות המטאורולוגי שוב נופלים בפח התחזיות האקלימיות. אם חקלאי ישראל היו נסמכים על הנתונים הם היו פושטים יד ורגל

גבי אביטל | 20/11/2011 11:54 
תגיות: התחממות כדור הארץ, אפקט החממה,תחזית מזג אוויר
 
הכותרות הבוקר ובסוף השבוע כמעט שהיו לצנינים בעיני כל אלה המשוועים לגשם ולחורף עשיר במשקעים. אלא שהבטה החוצה הספיקה להטיל כמה תהיות בדבר רצינותם של חזאי אקלים. כך נכתב: "למרות כמות המשקעים הגדולה יחסית שהצטברה מתחילת העונה, תחזית השירות המטאורולוגי לעונת הגשמים הקרובה אינה אופטימית במיוחד. על פי התחזית, שפורסמה הבוקר ומסתמכת על מודל החיזוי העונתי, כמות המשקעים המצטברת בחודשי החורף המרכזיים (דצמבר עד פברואר) תהיה מתחת לחציון". (nrg מעריב, 17.11.11).

שוב נופלים בפח התחזיות האקלימיות חזאי השרות המטאורולוגי. מה האיץ את דרכם דווקא בשבוע גשום כל-כך לבשר לנו על תחזיות לחורף שלם? אפשר הרי לשוב אל הכותרות המפחידות מלפני שנה פחות חודש אשר דיברו על חורף שחון. התוצאות היו: 91% מכמות המשקעים הממוצעת הרב-שנתית. מי האיש אשר מנחה אותם לעסוק בתחזיות של מזג אוויר כאשר ברור שעיסוק בתחום כל-כך מורכב ואשר מקובלת הדעה שלא ניתן לספק תחזית עם מידת היתכנות גבוהה ליותר מאשר שבוע?

אילו היו חקלאי ישראל נסמכים על שולחנם של החזאים, על כורחם שהיו פושטים יד ורגל. אולם כאשר מדע האקלים נמצא במצבו החמור מאי-פעם, זה מעורר כמה שאלות של מוסר ותהליכי רמייה. המצב חמור מפני שכפי שקרה בעבר כך יקרה בעתיד: עדיין נמשיך להתייעץ עם מומחי אקלים ובעיקר אלה שחוזים את העתיד. סיפורו המפורסם של יוהנס סטופלר שניבא מבול עולמי לשנת 1524 לחודש פברואר ואף טיפת גשם לא ירדה, לא שונה בהרבה ממה שמדעני אקלים שנקנו בכסף מנבאים לנו כבר למעלה מעשור ומחצה. ההבדל הקטן הוא שלחזאים של אז קראו איצטגנינים ואלה מהיום קוראים מדענים.
עודף מוטיבציה

לא, אינני בא בטענה אל אנשי השירות המטאורולוגי. הם משתמשים בשיטות ידועות לחיזוי עונתי על סמך היסטוריה של עונות עברו. האם ההיסטוריה ידועה באמת בצורה כזו שניתן לנבא תהליכים כה מסובכים ומורכבים ובמיוחד באיזור כמו שלנו, אזור על קו

הגבול הלא יציב של מזג אוויר? ספק גדול. אם לא יצדקו בתחזיתם, הרווחנו, ואם לא, כבר התרגלנו לכך שאומרים שאין מספיק גשמים.

זה מעביר אותי אל הנזק האמיתי שגרמו לנו מדעני אקלים ירוקים. לפני שמונה חודשים כתבתי על עליית מחירי החשמל עקב השימוש הצפוי במזוט. מדוע? מפני שהגז ממצרים לא יהיה, גז ישראלי אוזל והחדש טרם מגיע. אבל פחם? לא חסר. ולעומת זאת, יש עודף מוטיבציה אצל הירוקים המונעים בכל מחיר הרחבתה של תחנת הכוח באשקלון. הם נגד אנרגיה. הם נגד התעשייה. עולם ירוק הם רוצים ובינתיים 'עולם עד היסוד נחריבה' נראה יותר ממשי. לפי מה שמסתמן, צפויה העלאה של למעלה מ-30% במחיר החשמל. המשמעות אינה רק בחשבון החשמל הפרטי אלא השפעה המיידית בכל התעשייה והמשק בכלל. קטן עליהם על הירוקים.

בהמשך למאמר הקודם, מתברר כי קבוצת החוקרים מברקלי שהזדרזה לתקשורת לספר כי היתה עלייה של הטמפ' הממוצעת מאז 1950 ב-0.91 מעלות, לא אמרה את כל האמת. הדיילי מייל יוצא במאמר גדול תחת הכותרת: "המדען (ריצ'רד מולר) שאמר שהוא הוכיח שהספקנים טועים מואשם בהסתרת האמת על ידי חברתו לקבוצת מחקר". הנה מה שהוא הסתיר:

מה קורה פה?

אם-כן, מאז שהתחזיות של מדעני האקלים של ארגון ה-IPCC שהוצגו בפני העולם בשנת 2000 בדבר עלייה של הטמפרטורות הגלובלית, של עליית פני הימים ועוד תרחישי אימה רבים מוגוונים כפי שכבר כתבתי כאן בעבר, הגורם המרכזי ובעצם היחיד לכל ההפחדות ותחזיות השווא הוא עלייה של הטמפרטורה. אבל היא מסרבת לרקוד את הריקוד הירוק.

ייתכן ואני נשמע כתקליט שחוק, אבל מישהו מהאקדמיה שעדיין חס על עולם המדע, ראוי שישאל מה קורה פה? כיצד הולכת השולל נמשכת עד לרגע זה ושכל זה עולה לנו בכסף רב. כמה שיטענו שכל מי שחושב כמוני הוא הזוי ולא מבין דבר בענייני ירוקים, כאילו שזו מורשה מבית סבא כלשהו, זה לא ישנה את העובדה שכל תיאוריית ההתחממות קורסת, ושכל סיפורי הפסאודו-מדע על אפקט חממה נשענים על כרעי תרנגולת במקרה הטוב.

יתרה מזאת, האם מישהו באמת מעדיף תקופת קרח על מה שמתקיים היום? מישהו מזכיר לקוראי האתר שתקופות קרח הן האסון האקלימי ולא שינויים מזעריים בטמפרטורה ממוצעת גלובלית? עד שמישהו ירים את הכפפה הירוקה, אפשר ליהנות מגשמי הברכה הניתכים בחדווה.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
פוסט מהבלוג "הקפיטליסט": מות ההתחממות והטירוף הגלובאלי הבא
 
עוד כמה "פנינים" על ד"ר גבי אביטל
 
ריכוז כתבות על ההתחממות הגלובלית:
Climate of Denial, by Al Gore - אקלים של הכחשה, מאת אל גור
עלות הטעות: סרטון שמסביר למה עדיף להפסיק להתווכח אם אנחנו אחראיים להתחממות כדור הארץ או לא, ולהתחיל לפעול!!
מצגת צילומי מסך מסרטו של אל גור "אמת מטרידה"
דו"ח עולמי: "החיים באוקיינוסים על סף הכחדה"
קצב עליית מפלס הים - הגבוה ב-2,100 שנים
דוח: קרחוני הקוטב הצפוני נמסים בקצב גבוה יותר
מה הקשר בין הבצורת, השלג, מחירי המזון והמהפכות העממיות?
קרחונים נמסים ברמה הטיבטית שבהרי ההימלאיה
משבר לוהט: הטמפ' ב-2010 קיצוניות ומדאיגות
עכשיו זה רשמי: שנת 2010 החמה ביותר
תוך 30 שנה: בצורת מסביב לעולם
האמזונס מתייבש: מפלס הנהר בשפל של 40 שנה
בעולם חוששים מהגירת אקלים
חוקר: תגידו שלום לקרח בחוג הארקטי
מדענים: האגזוזים שלנו יכחידו את יצורי הים
העולם מתחמם מהר יותר משחשבנו
מחקרים: ההתחממות הגלובלית חמורה מהצפוי
הפשרת הקוטב עלולה לגרום לעימות צבאי
וושינגטון פוסט: ההתחממות הגלובלית תוביל למלחמות
העולם חי על "משיכת יתר" של משאבים טבעיים
99% מהקרחונים באלסקה מפשירים
מפלס פני הים עולה בקצב מהיר מזה שנחזה בעבר
חיסול יערות הגשם
שינויי האקלים פוגעים ביערות: ישחררו בעתיד כמויות של פחמן לאטמוספרה
הפצצה המתקתקת של מרבצי המתאן בערבות הטונדרה
איזה מן מדען: הקרב על התחממות כדוה"א
 
Comments