ייבדק שוב: הקשר בין התחממות כדוה"א לעתיד דובי הקוטב

נשלח 23 באוק׳ 2011, 14:58 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 23 באוק׳ 2011, 14:59 ]

בית המשפט האמריקאי שלח את ממשל אובמה לבדוק מחדש את הקשר בין עתיד דובי הקוטב לבין שינויי האקלים

צח יוקד | 23/10/2011 9:52
תגיות: דובי קוטב,התחממות כדור הארץ, שינויי אקלים,ארצות הברית (סביבה)

שאלת התחממות כדור הארץ ממשיכה להסעיר את העולם ואת הציבור האמריקאי, שעל רקע הבחירות הקרובות נחלק בין מועמדים רפובליקנים שתומכים בתיאוריה לבין כאלה שעדיין לא השתכנעו. בינתיים קבע בית המשפט הפדרלי כי יש לבחון מחדש קביעה מימי ממשל בוש שפוסלת כל קשר בין עתידם של דובי הקוטב להתחממות כדור הארץ.

דוב קוטב.
דוב קוטב. "בסכנת הכחדה" צילום: איי-פי

זה כמה שנים שעתידם של דובי הקוטב הלבנים מעסיק את פעילי איכות הסביבה שמביטים בדאגה בקרחונים אדירי המידות שנמסים בתהליך איטי ומאיימים על שרידותם של הדובים הלבנים. בעקבות כך התקבלה בשנת 2008 החלטה תקדימית של ממשל בוש שהציב את דובי הקוטב ברשימת זני החיות הנמצאים בסכנת הכחדה.

צעד מתון

אלא שלא כולם קיבלו את ההחלטה בסיפוק. פעילי איכות סביבה טענו כי מדובר בצעד מתון כשהם קוראים לקשור בין סכנת ההכחדה של הדובים להתחממות כדור הארץ ולפליטת גזי החממה באזור הקוטב הצפוני, דרישה שנתקלה בהתנגדותו של שר הפנים דאז דירק קמפטורן שטען כי לא נמצאו ממצאים מדעיים שמוכיחים כי ניתן לקשור בין השניים.

וזה בדיוק מה שעמד בלב פסיקתו השבוע של שופט בית המשפט הפדרלי בוושינגטון, אמט סאליבן, שקבע כי ממשל בוש נכשל בעריכת מחקר מעמיק דיו בטרם קיבל את החלטתו שלא להגביל את פליטת גזי החממה במטרה להגן על עתיד הדובים הלבנים. אגב, החלטתו של ממשל בוש קיבלה חיזוק מפתיע גם בימי ממשל אובמה, שקבע כי לא ניתן לקשור בין תקנת השמירה על החיות שבסכנת הכחדה להגבלת פליטת גזי החממה בתחנות הכוח ובאסדות קידוח באזורים הבעייתיים סמוך לקוטב הצפוני.

לבחון מחדש
אלא שכעת קבע סאליבן כי יש להחזיר את שאלת גורלם של דובי הקוטב לדיון בפני נציגי ממשל אובמה, שאמורים, לפי פסיקת בית המשפט, לבחון מחדש את הקשר שבין עתידם לבין התחממות כדור הארץ.

"רק בקיץ הזה האוקיינוס הארקטי רשם את הרמה השניה הכי נמוכה אי פעם" הגיב בסיפוק ג'ייסון ריילאנדר, אחד ממגישי העתירה נגד פסיקת בוש. "רק לאחר שיכיר ויביא בחשבון את ההשפעה הדרמטית שיש להתחממות כדור הארץ יוכל ממשל אובמה לתת לאחד האייקונים הגדולים ביותר של הקוטב הצפוני סיכוי ממשי לשרוד".

מי שבאופן טבעי קיבלו את פסיקת בית המשפט בהתלהבות פחותה בהרבה הם חברות הנפט, אנשי עסקים וגורמים רשמיים במדינת אלסקה שחוששים שהפסיקה החדשה תפגע בפעילותם הכלכלית באזור.

לכתבה באתר nrg
Comments