התחממות כדוה"א: המצב גרוע ממה שחשבנו

פורסם: 23 במאי 2012, 6:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 במאי 2012, 6:41 ]

קצב ההתחממות כיום גבוה בממוצע פי 20, מקצב ההתחממות ביציאה מתקופת הקרח האחרונה. ובישראל? לא עושים מספיק

מאת אורי שיינס, 21/5/2012
 
תגיות: התחממות כדור הארץ, שינויי אקלים
בשעה שהפוליטיקאים בארץ התאוששו מעט מאווירת הבחירות ושבו לעסוק בענייני השעה הבוערים של ארצנו היקרה, הופיעו בעיתוני המדע החשובים ביותר עננים אפורים, אשר מעמידים את המלחמות הקטנות של המין האנושי בחשכת הנזק ארוך הטווח שהוא גורם.
הקרחונים נסוגים. תופעות טבע הרסניות נעשות שכיחות מדי שנה
הקרחונים נסוגים. תופעות טבע הרסניות נעשות שכיחות מדי שנה צילום: רויטרס

במשך שנים נתלו פוליטיקאים במכחישי שינוי האקלים, אשר הסתמכו מצדם על ממצאים מסוף תקופת הקרח אשר נמצאו באנטרקטיקה, והראו שהעלייה בטמפרטורות ברחבי העולם הקדימה את העלייה ברמות הפחמן הדו חמצני.

הפחמן הדו חמצני הוא אחד מהגזים שגורמים לכליאה של החום בכדור הארץ ולהתחממות. זהו גז שריכוזו עלה בצורה דרמטית מאז החלה המהפכה התעשייתית והאדם החל לשרוף דלקים שגורמים לפליטה של הגז.

אך אם בודקים את ההיסטוריה של כדור הארץ ומגלים שהטמפרטורות בעבר עלו לפני העלייה ברמות הפחמן דו חמצני, ייתכן ומקור ההתחממות אותה אנו חווים היום אינו בפליטות הפחמן דו חמצני אלא תוצאה של תהליכים אחרים.
בינתיים, הכל בסדר

לאחרונה פרסמה קבוצת חוקרים ברשות ג'רמי שאקון מאוניברסיטת הרוורד מאמר בכתב העת Nature בו בחנו מידע מ-80 תחנות ברחבי העולם והראו כי הטמפרטורה העולמית עלתה בסוף תקופת הקרח האחרונה רק לאחר העלייה ברמות הפחמן הדו חמצני, בעוד הממצאים אשר נמצאו באנטרקטיקה אינם משקפים את הטמפרטורה העולמית באותם זמנים.

למחקרים הבודקים את התהליכים שהתרחשו בכדור הארץ לפני 19 אלף שנה והביאו לסיום תקופת הקרח לפני עשרת אלפים שנה חשיבות רבה להבנת התהליכים המתרחשים כיום, כאשר כדור הארץ מתחמם, ובמיוחד להבנה של ההשפעה שיש לעלייה ברמות גזי החממה על ההתחממות הגלובלית.

במבט מהצד ומבלי להתעמק במספרים, השד לא נראה רע כל כך - אם שרדנו את היציאה מתקופת הקרח האחרונה אפשר יהיה לעבור בקלילות את ההתחממות הנוכחית. הבעיה היא בקצב. קצב ההתחממות כיום גבוה בממוצע פי 20 (!) מקצב ההתחממות ביציאה מתקופת הקרח האחרונה. אין ודאות שכל מערכות החיים שתומכות כיום בשבעה ביליון בני אדם יצליחו להשתנות במהירות כל כך גבוהה של שינויים.

לקראת תקופת בחירות נוספת, בין אם תבוא עלינו השנה או בשנה הבאה, מעדיפים הפוליטיקאים שלנו לעסוק בבעיות הקטנות יחסית ולא להתעמת עם הבעיות האמיתיות העומדות לפתחנו. פני הים עולים, קרחונים נסוגים, מינים רבים נכחדים, המדבריות מתקדמים ותופעות טבע הרסניות נעשות שכיחות מדי שנה. אלו תופעות שלא דורשות מדענים על-מנת להצביע עליהם, אך הפוליטיקאים בוחרים לעצום עיניים. בהקשר הזה מזכירה התנהגותם בדיחה על אדם שנופל מבניין גבוה ובאמצע הדרך שואלים אותו מה המצב והוא עונה: "בינתיים הכל בסדר".

אור לגויים

הבעיה החמורה הטמונה בהתחממות הגלובלית עבורנו, בני האדם, אינה ההתחממות עצמה אלא השינוי במשקעים. במאמר שיצא בחודש שעבר בכתב העת המדעי היוקרתי סיינס עקבה קבוצת חוקרים ברשות פול דורק מקליפורניה אחר השינוי במשקעים דרך השינויים במליחות של השכבה העליונה באוקיינוסים.

הקבוצה מצאה שעוצמת מחזור המים גברה בצורה משמעותית בחמישים השנים האחרונות. המשמעות היא שבמקומות גשומים בעולם, לדוגמא באזורים הטרופיים, תהיה עלייה בכמויות הגשם ובמקומות בהם יש מיעוט גשמים, לדוגמא סוב-טרופיים (ישראל באזור הסוב טרופי) יפחתו כמויות הגשם. אנו אמנם נמצאים כעת בסיומו של חורף גשום, אך אל לנו לטעות. החידוש במאמר שיצא בחודש שעבר מצוי במהירות השינוי - הקצב הוא פי שניים ממה שהמודלים עד היום חזו!

ובינתיים, מה אנחנו כאן בישראל עושים בקשר לזה? כמות פליטות הפחמן דו חמצני בארץ מגיעות ל-10 טון לנפש לשנה. אין היום אף תוכנית ממשלתית רצינית להפחתה של הפליטות. להיפך, בעוד שמדינות רבות עושות צעדים להפחתת פליטת גזי חממה, הצפי בישראל הוא שכמות הפליטות תמשיך ותעלה.

לצערנו, בחרה ממשלת ישראל הנוכחית להשתמש במושג "אור לגויים" פשוטו כמשמעו. הדרכים הננקטות לצמצום צריכת החשמל, שאחראי על 55 אחוז מסך פליטות גזי החממה בארץ, רחוקות מלהיות מספקות או אפקטיביות דיין, זאת גם לאור הצעדים האחרונים והמבורכים של משרד האנרגיה לסבסד מכשירי חשמל חוסכי אנרגיה ולהרחיב תוכניות צרכניות המעודדות הפחתה ביתית בצריכת החשמל.

הפתרון שהציגה הממשלה בשבוע שעבר לבצורת החשמל הצפויה בקיץ לא חרג מהשבלונה הצפויה והמוכרת – דרכים חלופיות להגברת הייצור ולא הפחתת ביקושי החשמל. הייתה זו עוד ראייה, אחת מיני רבות, כמה מעט חשיבות מוקדשת לנושא בשיח הציבורי ובמדיניות הממשלה בנושא.

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments