הבריחה מהחרמון: אסון אקולוגי בהר הגבוה בישראל

פורסם: 16 במרץ 2010, 13:44 על ידי: Sustainability Org

ההתחממות במזג האוויר ומיעוט השלגים ב-20 השנים האחרונות שינו את אפיון האקלים בהר החרמון מאירופי לים תיכוני. התוצאה הטרגית: בעלי חיים נדירים כמו צפע החרמון והירגזי הקטן עוזבים למקומות קרים יותר בסוריה ובלבנון

עדי חשמונאי | 16/3/2010 10:16 הוסף תגובה הדפס כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
התופעה של מיעוט השלג בהר החרמון, וכן עדויות עובדי אתר החרמון לפיהן בשנות השמונים נמשכה עונת הסקי חמישה חודשים וכי בעשור האחרון היא ירדה לשבועיים בממוצע, באים לידי ביטוי גם בהיעלמות והתמעטות בעלי חיים וצמחים ייחודיים, חלקם אף בעולם, ובהופעתם של כאלה שלא חיו באזור הגיאוגרפי הזה בעבר.
 
הר חרמון, אתמול
הר חרמון, אתמול צילום: חמד אלמקת

"החרמון הוא קצה בית גידול אירופי במובן האקלימי-גיאוגרפי שלו", מסביר ד"ר אמיר פרלברג, אקולוג החברה להגנת הטבע. "וככל שהאקלים מתחמם, ומשתנה מאפיון אירופי לאפיון ים תיכוני, כך אנו עדים להופעתם של מיני צמחים ובעלי חיים שהם יותר ים תיכוניים במהותם".

כך הולך ונעלם לו סנאי החרמון, כמו גם נחש צפע החרמון הארסי, שזה בית הגידול היחיד שלו בעולם, וכן שממית החרמון. גם דובי בנימיני, יו"ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל, מעיד כי מיני פרפרים שהמקום היחיד בארץ שהם נצפו בו בעבר היה הר החרמון, הולכים ונעלמים.

"אנו רואים שיש מיני פרפרים שנדחפים במעלה ההר כי הם אוהבי קור", אומר בנימיני. "ויש מינים שנכחדו ונעלמו משם. לדוגמה, נימפית טוביה נסוגה צפונה ללבנון והיום לא רואים

אותה בכלל. גם זנב סנונית הוורדניים הולך ונעלם, לאחר שהיה נפוץ מאוד ברמת הגולן. גם את לימונית החרמון לא ראינו כבר כמה שנים, למעט פרטים בודדים בשנה שעברה - וגם זה רק בגובה של 1,850 מ', שזה שלב לפני עזיבתו את הארץ".

מבין הציפורים יש פחות ופחות הופעות של הירגזי הקטן, שעדיין מקנן בחרמון הסורי. עם זאת, יותר ויותר ציפורים ים תיכוניות כמו הירגזי המצוי ואפילו דרור הבית מוצאות בהר הצפוני את ביתן החדש.
צילום: דובי בנימיני, ד''ר בועז שחם, החברה להגנת הטבע
לימונית החרמון, בסכנת היעלמות מההר צילום: דובי בנימיני, ד''ר בועז שחם, החברה להגנת הטבע
צילום: דובי בנימיני, ד''ר בועז שחם, החברה להגנת הטבע
ירגזי קטן, בסכנת היעלמות מהחרמון צילום: דובי בנימיני, ד''ר בועז שחם, החברה להגנת הטבע
 
Comments