ההשקעות למאבק בשינויי האקלים – גבוהות מהצפוי

פורסם: 3 בספט׳ 2009, 11:11 על ידי: Sustainability Org
מועד פרסום: 2/9/2009
 
אומות העולם יאלצו להשקיע 300 מיליארד דולר בשנה כדי להתמודד עם שינויי האקלים. כך קובע דוח מומחים חדש שפרסם האו"ם לקראת ועידת האקלים הבינלאומית שצפויה להתכנס בקופנהגן בעוד שלושה חודשים. ארגוני הסביבה משיקים בימים אלה קמפיין חובק עולם לקראת הועידה במטרה להשפיע על מקבלי ההחלטות.
 
בעוד קצת יותר מ-90 יום תיפתח בקופנהגן הועידה העולמית החשובה ביותר לנושאי האקלים והתחממות כדור הארץ. לקראת האירוע שיחל בשבעה בדצמבר פרסמה ועדת מדענים מטעם האו"ם דוח חדש לפיו ההוצאות הכספיות שיידרשו כדי להתמודד עם בעיית שינויי האקלים שמאיימת על העולם בעשורים הבאים הן גבוהות לפחות פי שניים-שלושה מכפי שהעריכו עד כה. צוות המומחים ובראשו פרופ' מרטין פארי, כיום ב"אימפריאל קולג'" בלונדון, מסר כי מתברר שההערכות הקודמות המעיטו במימדי הנזקים וגם בהיקף ההשקעות שיידרשו מדי שנה להתמודד עם שינויי האקלים.
 
עד כה רווחה ההערכה כי בשני העשורים הבאים, עד שנת 2030, יידרשו בעולם להשקעות של 100-70 מיליארד דולר מדי שנה להתמודדות עם הבעיות שיצרה התחממות כדור הארץ ושינויי האקלים עקב כך. עתה כבר מדובר בהשקעות של לפחות 300 מיליארד דולר בשנה.
 
הצוות שהכין את הדוח שכותרתו Assessing the Cost of Adaptation  to Climate Change , לקראת ועידת האקלים הבינלאומית, ציין כי "על בסיס הנתונים הברורים מקבלי ההחלטות יצטרכו להכריע – ולהגיע להסכמה על הנושאים החשובים באמת לאנושות". המומחים סבורים כי יהיה צורך בהשקעות גדולות לשיפור מערכות הולכה של מים, בניית סכרים נגד שיטפונות, טיפול מהיר במגוון רחב של מחלות קשות, שיפור איכות המים, מחסור במזון, החלפת תשתיות ושיפור מבנים למגורים – כל מה שמושפע מעליית הטמפרטורות בעולם ומעליית מפלס המים בימים.
 
"קיבלנו את הרושם שחלק מהתחשיבים הקודמים לגבי מה שיידרש כדי להתמודד עם הבעיות שיוצרים שינויי האקלים, נעשו 'על החלק האחורי של מעטפה' או אפילו על הגב של כרטיס נסיעה ברכבת התחתית ולא באופן יסודי. זו הסיבה שכל המספרים הם בהערכות נמוכות בכמה סדרי גודל מכפי שצריך היה לחשב את ההשקעות הללו" אמר פארי.
 
Comments