החזאים מודאגים: גם השנה צפוי חורף שחון

פורסם: 10 בנוב׳ 2010, 6:54 על ידי: Sustainability Org

בשירות המטאורולוגי סבורים שהחורף יהיה חם מהרגיל ויניב כמות משקעים נמוכה, שנה שביעית ברציפות. "שנים גשומות הפכו למצרך נדיר"

אלכס דורון | 9/11/2010 8:15 
תגיות: השירות המטאורולוגי, תחזית מזג האוויר, בצורת

בחודש נובמבר אשתקד ירדו בישראל גשמים רבים שגרמו לשיטפונות ברחבי הארץ, אך נראה כי השנה המצב יהיה שונה לגמרי. חזאי השירות המטאורולוגי סבורים כי החודש הקרוב יהיה חם מהרגיל, דבר שיסמן רצף נדיר של חמישה חודשים חמים רצופים. בנוסף, צופים החזאים כי במהלך שלושת חודשי החורף בישראל, מדצמבר ועד סוף פברואר, יירד מעט גשם ברחבי הארץ.

חורף ישראלי: משפחה מבלה בחוף הים בתל אביב.
חורף ישראלי: משפחה מבלה בחוף הים בתל אביב. צילום: נאור רהב

למרות זאת, החזאים, שניתחו חומרים ממקורות שונים, מעריכים כי השנה לא תהיה בצורת איומה, אלא ירידה בכמות המשקעים שתוביל לשנה שבה הכמות תהיה מתחת לממוצע הרב-שנתי.

ביום עיון מקצועי, שקיים אתמול השירות המטאורולוגי, נאמר כי בחודשי החורף העיקריים צפויה לרדת כמות משקעים של כמאה מילימטרים בלבד מדי חודש.

אנשי השירות מסרו כי מבדיקות שערכו מתברר כי השנים הגשומות בישראל הן "מצרך נדיר" ומספרן נמוך. ברוב השנים כמות הגשם בישראל הייתה מתחת לממוצע הרב-שנתי, אשר מבוסס על נתונים שנאספו במהלך 30 השנים האחרונות ב-20 תחנות מדידה שונות.

בקרוב: תחזית לעשרה ימים

מומחי החיזוי הבינלאומיים, המספקים את המודלים הממוחשבים לשירות המטאורולוגי בישראל, אינם מאוחדים בשלב זה בהערכות בדבר הצפוי לנו בחורף הקרוב. אך ההערכה המקובלת ביותר על אנשי המקצוע בבית דגן היא שבשישה השבועות הראשונים בעונת החורף העיקרית כמות הגשמים הצפויה בישראל תהיה מתחת לממוצע.

שיא החורף, שבדרך כלל מתחיל בחודש ינואר, יהיה בסיכומו של דבר די עגום. בנוסף, מסתמן כי באותם שישה שבועות גם יהיה חם מהרגיל.

למרות זאת, מספקים החזאים נתון מעודד. המחצית השנייה של עונת החורף הקרובה, כלומר מאמצע ינואר ועד סוף פברואר, תניב, ככל הנראה, כמות גשמים נאה בהשוואה למחצית העונה הראשונה, ומבחינת הטמפרטורות תהיה "מתאימה יותר לפברואר האמיתי".

מנגד, ישנן גם הערכות בשירות המטאורולוגי כי כמות הגשמים הגדולה תרד רק בחודשים פברואר-מארס, אך הדבר לא ישלים את החוסר המצטבר. על פי אחת ההערכות, בצפון הארץ צפויים לרדת רק כ-90 אחוז מכמות הגשמים הממוצעת, במרכז לא יותר מ-80 אחוז ואילו בדרום 70 אחוז מהכמות הרב שנתית.

אם התחזית הקודרת של החזאים לעונה הקרובה אכן תתממש, יהיה זה החורף השביעי ברציפות שבו יירדו בישראל כמויות נמוכות של גשמים, רצף שכמוהו לא נראה כאן 45 שנה. בנוסף, סיפרו אנשי השירות בכנס כי ייתכן שכבר בקרוב הם יוכלו לספק לאזרחים תחזית מדויקת לעשרה ימים, ולא לחמישה כנהוג כיום, זאת, בעקבות הסכם שנחתם עם ארגון חיזוי אירופי המתמחה בתחזיות מתקדמות לטווח ארוך.

לכתבה באתר nrg
Comments