משבר לוהט: הטמפ' ב-2010 קיצוניות ומדאיגות

פורסם: 8 בינו׳ 2011, 23:18 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בינו׳ 2011, 23:22 ]

היה חם ב-2010. אפילו ההגדרה הרשמית, "השנה החמה ביותר בהיסטוריה של ישראל", לא ממחישה את עוצמת החריגות של השנה

סופ
אביב לביא | 7/1/2011 10:40
תגיות: שינויי אקלים,התחממות כדור הארץ

"זה משהו מטורף לגמרי", אומר ד"ר ברוך זיו, מומחה לאקלים מהאוניברסיטה הפתוחה. הוא מתבונן בטבלאות המספרים המסכמות את מדידות הטמפרטורה שנערכו בישראל ב-2010. "זה הדבר הכי חד משמעי, הכי חד צדדי, הכי חד כיווני שראינו כאן אי פעם".

אפשר לזהות בבירור את מגמת ההתחממות מאז אמצע שנות התשעים, אבל 2010 פשוט מחוץ לסקאלה
אפשר לזהות בבירור את מגמת ההתחממות מאז אמצע שנות התשעים, אבל 2010 פשוט מחוץ לסקאלה צילום: יהודה בן יתח

לא, לא דמיינו. היה פה חם ב-2010, חם מאוד. אפילו ההגדרה הרשמית, "השנה החמה ביותר בהיסטוריה של ישראל", שנכנסה לתוקף עם נשיקת הסילבסטר, לא ממחישה את עוצמת החריגות של השנה היוצאת. "טמפרטורה היא בדרך כלל עסק יציב יחסית", אומר זיו, "בכל שנה יש תקופות קצת יותר חמות וקצת יותר קרירות, ובסוף זה מתכנס לתוצאה ומצטבר למגמות. השנה כל החודשים היו חמים מהממוצע. זה היה משהו אחר לגמרי, תופעה חריגה לחלוטין"

ד"ר עמוס פורת, מנהל גף אקלים בשירות המטאורולוגי, מעדיף לתת למספרים לדבר. בעצם, הוא נותן להם לצעוק: ברוב תחנות המדידה 2010 הייתה חמה מהממוצע ב-2.5-2 מעלות , ומהשנה החמה ביותר אחריה ב-1.5 מעלות. למען הפרופורציה: עד כה, הפער בין שתי השנים החמות ביותר עמד על כ-0.3 מעלות. בגרף שבו מופיעות השנים, מקלות זקופים שניצבים זה לצד זה, אפשר לזהות בבירור את מגמת ההתחממות מאז אמצע שנות התשעים, אבל 2010 פשוט מחוץ לסקאלה: היא מתנשאת שם, בקצה הגרף, כמו מוטציה, כמו שחקן כדורסל בוגר שהוצנח להרכב של קבוצת ילדים. כמו אזור אקלים אחר.

"עוד יהיו שנים אחרות", אומר ברוך זיו, "אבל מה שקרה כאן השנה הוא קיצוני ומדאיג". כשמדברים על התחממות כדור הארץ, מתכוונים לעלייה ממוצעת של 0.7 מעלות שנרשמה במהלך המאה ה-20. אם זה נראה לכם זניח, תחשבו במונחים של גוף האדם: מי שמסתובב עם חום שמתקרב ל-38 מעלות צלזיוס, מרגיש, אפעס, לא משהו. מדעני האקלים נוהגים לומר ש"לכדור הארץ יש חום". על פי עולם המושגים הזה, ישראל לא סבלה השנה מסתם חום: היא קדחה.


הטמפרטורה הרב שנתית הממוצעת בירושלים עומדת על 17.5 מעלות ; השנה היא נסקה ל-20.3; בבאר שבע הטמפרטורה הממוצעת היא 19.7, השנה הייתה 23.4, כמעט ארבע מעלות יותר. מפחיד. מאז-1930 השנה שבה התחילו למדוד בבאר שבע טמפרטורות - מעולם לא התקרבו למספרים כאלה. המודלים הבינלאומיים יודעים לחזות שבחודשיים הקרובים יהיה כאן קריר ורטוב כמו חורף "נורמלי". לא מיותר להחזיק אצבעות ולקוות שהם צודקים.

לכתבה באתר nrg
Comments