המדוזות הגיעו לישראל שבועיים מוקדם מהצפוי

נשלח 3 ביוני 2010, 7:19 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 3 ביוני 2010, 7:23 ]
עודכן ב- 10:27 03/06/2010

נחיל ובו מיליונים רבים של מדוזות הפתיע את החוקרים כשנצפה בדרכו לחופי הארץ מכיוון דרום. בעלי החיים הצורבים צפויים להישאר באזור עד סוף הקיץ


משט חדש עושה את דרכו בים לעבר ישראל, הפעם מכיוון עזה, ואף סגר ימי או יחידה צבאית לא יוכלו לו. מדובר בנחיל העונתי של המדוזות, שביומיים האחרונים הגיעו דיווחים על תחילת הגעתו לאזורנו - שבועיים מוקדם יותר מאשר בשנה שעברה. לצערם של המבלים בחופים, המדוזות יישארו באזור עד סוף הקיץ.

שלשום התחילו להגיע אל פרופ' בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים בחיפה הדיווחים הראשונים על בואו של נחיל המדוזות, מפי דייגים, פקח של המשרד להגנת הסביבה ואחד מעמיתיה למכון. "הנחיל נמצא באזור אשדוד ואשקלון, במרחק של בערך 2.5 ק"מ מהחוף, וכבר נראו כמה מדוזות על החוף עצמו", אמרה אתמול גליל. "הוא הגיע שבועיים מוקדם יותר מבשנה שעברה, וחודש מוקדם יותר לעומת הנחילים בעבר. אנחנו לא יודעים בדיוק מה הסיבה לכך".

אחת ההערכות של החוקרים היא שמדוזות מקדימות - וחלקן אף נשארות במהלך החורף באזור - עקב התנאים הנוחים שנוצרו עבורן במזרח הים התיכון בשנים האחרונות. זאת, בשל התמעטות אוכלוסיות הדגים שנגרמה מגידול היקף הדיג בים. הדבר מאפשר למדוזות להתרבות ללא מתחרים על מקורות מזון. לדברי גליל, באחרונה ניכרת מגמה של שינוי בים התיכון: מדוזות ממינים שונים ובעלי חיים דמויי מדוזות משתלטים על הים יותר ויותר.

המדוזות המגיעות לישראל הן מהמין חוטית נודדת. מקורן במי האוקיינוס ההודי וים סוף, ומשם הן מגיעות לים התיכון דרך תעלת סואץ. המדוזות מפרישות תאים המכילים חומר צורב שגורם לכוויות ולגירויים בעור, עובדה שהופכת אותן למטרד חמור בחופי הרחצה. גליל מדגישה כי המדוזות "גם גורמות נזקים כבדים מאחר שהן סותמות פתחי מתקנים בתחנות כוח ומתקני התפלה, וכן רשתות דייגים".

כעת נמצאות המדוזות בעיצומה של עונת הרבייה, ולכן הן מתרכזות בנחיל צפוף. הדבר מגביר את סיכויי הרבייה שלהן, המתבססת על הטלת ביצים לים על ידי הנקבות ותאי זרע על ידי הזכרים. סיכויי ההפריה גוברים כאשר המדוזות בסמוך זו לזו.

נחיל המדוזות יגיע בשיאו עד לחיפה, וקצהו הדרומי יהיה באזור רצועת עזה. ככל הנראה מורכב הנחיל ממיליונים רבים של מדוזות, וחלקן ייסחפו עם הזרמים לכיוון החוף. באתר האינטרנט של המכון לחקר ימים ואגמים, בכתובת www.ocean.org.il, ניתן להעביר דיווחים על מדוזות שנצפו בחוף.

לכתבה בהארץ

Comments