הנה בא האסון הבא

נשלח 2 בינו׳ 2011, 6:58 על ידי Sustainability Org

תאריך פרסום: 11/12/2010

השריפה בכרמל ואסון האוטובוס הכניסו את המדינה לטלטלה. עתונאים, שדרנים, "מומחים" וסתם אזרחים מודאגים, מתחרים זה בזה במי יתריע קודם על האסון הבא. זהו יום חגם של מהלכי האימים, מנפחי האיומים, ורואי השחורות. המתכון פשוט. בחר לך נושא – רעידת אדמה, מלחמת טילים, או ארוע של חומרים מסוכנים – צטט תרחיש קיצוני ואל תשכח להכפיל את הערכות הנזק פי שניים, תוסיף משפט של חוסר אמון בהנהגה, והנה יש לך כתבה או ידיעה שמביאה רייטינג, וכדרך אגב מדכאת עוד קצת את רמת החוסן הלאומי.

מה שמשותף לכל ההפחדות האלו הוא שמדובר באסונות קצרים בזמן ומוגבלים במרחב, אך ניתן/פופולארי לטעון למספר נפגעים גבוה. אלו איומים ברורים ומוחשיים לפרט, אבל בראייה ארוכת טווח השפעתם על המדינה זניחה. רעידת אדמה חזקה ככל שתהיה לא תיפגע בביטחון הלאומי, והפגיעה העיקרית בחוסן הלאומי תהיה מהתגובה התקשורתית. כך היה בארועי הכרמל וכך יהיה אם יתממש תרחיש קיצון זה או אחר של חומרים מסוכנים.

ברשימת האסונות הלאומיים המככבים בדיון התקשורתי ציבורי נפקד מקומה של ההתחממות הגלובאלית, וכ"שגרירה" אני קצת מקנא, אפילו שקל להבין מדוע זה המצב. ההתחממות היא איום איטי, הדרגתי, והרבה פחות מוחשי, ולכן פחות תקשורתי, ולמי כבר אכפת שמדובר באיום אמיתי וקרוב על עתיד האנושות כולה? שהרי, הרבה יותר קל להבהיל במלחמת טילים מאשר בתחזיות לירידת אוכלוסית העולם במיליארדים. טיל יכול להרוג כל אחד, ואיך בכלל מתים מהתחממות גלובאלית?

אז זהו שמתים, והרבה. לפעמים אני חושב מה צריך לעבור על העולם כדי שהאוכלוסייה שלו תרד מעשרה מיליארד איש ואישה, התחזית ל- 2050, למספר מיליארדים בודדים, כושר הקיבול המוערך של הכדור לאחר התחממות במספר מעלות (ההתחממות הצפויה במאה ה- 21). לאבד מיליארד בעשור זה בערך כמו לאבד 300,000 איש ביום, ואפשר להיות בטוחים שזה לא יהיה כייף גדול. אני משאיר לקורא לשער באיזה דרכים זה יכול לקרות.

לפוסט בבלוג של איתן ("קוד ירוק")

Comments