אוגוסט 2014 - החם ביותר מאז החלו המדידות

פורסם: 3 באוק׳ 2014, 9:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באוק׳ 2014, 1:47 ]

על פי נתוני נאס"א השיא נשבר, אך הפער לא היה דרמטי. מחקר חדש טוען שהתמודדות עם ההתחממות הגלובלית זולה משמעותית ממה שסברו עד כה

, גרדיאן, 17.09.2014

חודש אוגוסט 2014 היה אוגוסט החם ביותר מאז הוחל במדידת הטמפרטורות, לפני 130 שנה; כך עולה מנתוני המכון ללימודי חלל של נאס"א, GISS. עם זאת הפערים לא היו גדולים: הטמפרטורות שנמדדו במכונים מטיאורולוגים ממשלתיים על סמך נתוני קרקע, ים ולוויינים, מלמדות ששיאי החום בעולם השנה היו קרובים מאוד לאלה שנמדדו ב־2011, 2008, 2006 ו־2003.

בסך הכל הטמפרטורות היו גבוהות ב-0.7 מעלות צלזיוס מעל לטמפרטורה הממוצעת בין השנים 1990-1951, שהיא 14 מעלות. ואולם סוכנות נאס"א מזהירה שאין להסיק יותר מדי מנתוני שיא של חודש בודד. "הגורם המשמעותי באקלים הוא המגמות לטווח ארוך, לא חודשים בודדים", אמר גייווין שמידט, מנהל מכון GISS של נאס"א. בחודש מאי האחרון נמדד ממוצע הטמפרטורות הגבוה ביותר מאז החלו המדידות, ואז הן היו גבוהות ב0.8 מעלות מעל לממוצע של 130 השנים האחרונות. 

שנת 2014 נראית כשנה חמה במיוחד, שבה חודש מארס היה חודש מארס השלישי הכי חם מאז 1880, וחודשים מאי ויוני היו החמים ביותר מאז החל הרישום.

מוקדם יותר השנה היה נראה שתופעת "אל ניניו" עומדת להתפתח באוקיאנוס השקט כמעט בוודאות, ובעקבותיה תחול עלייה בטמפרטורת המים - העלולה כשלעצמה לגרום לתנאי מזג אוויר קיצוניים במיוחד ברחבי העולם עד חג המולד. ואולם הציפיות להתהוות אל ניניו רב עוצמה התבדו מאז.

אזורים רבים במערב ארה"ב נתונים עדיין בבצורת מתמשכת, ואילו בצפון ובמזרח המדינה היה קריר מהמומוצע במרבית שנת 2014. טמפרטורות שיא של עד 4 מעלות מעל הממוצע נרשמו במערב אנטרטיקה.

מחקר חדש שפורסם בניו יורק טיימס סותר את ההשערות המקובלות שטיפול בהתחממות הגלובלית יהיה בהכרח יקר מאוד. הממצאים של "הוועדה הגלובלית לכלכלה ואקלים" מצביעים על כך שסדרת צעדים שאפתניים שנועדו להפחית את פליטות גזי החממה תעלה כ-4 טריליון דולר לאורך כ-15 שנה - רק 5% יותר מהכסף שיושקע בכל מקרה בתשתיות ירוקות.

כשמחשבים את הרווחים המשניים של מדיניות ירוקה - כמו הוזלת מחירי הדלק, פחות מקרי מוות מוקדם מזיהום אוויר והוצאות נמוכות יותר על טיפולים רפואיים - השינויים אפילו עשויים לחסוך כסף, כך לפי הבדיקה שערכה הקבוצה. "אנו מציעים דרך שבה אפשר לקיים את אותה הצמיחה הכלכלית, ואף להגדיל אותה, ובאותו זמן לקבל אחריות סביבתית" אמר יושב ראש הוועדה, פליפה קלדרון, נשיאה לשעבר של מכסיקו וכלכלן במקצועו.

אוגוסט ברומניה
אוגוסט ברומניה. צילום: אי־פי


ארטיק דגים בגן חיות בדרום קוריאה, באוגוסט
ארטיק דגים בגן חיות בדרום קוריאה, באוגוסט. צילום: אי־פי
משתזפים על גדת הנהר במוסקווה, באוגוסט
משתזפים על גדת הנהר במוסקווה, באוגוסט . צילום: אי־פי
בצורת בסרי לנקה
בצורת בסרי לנקה. צילום: רויטרס
ניקרגואה
ניקרגואה. צילום: רויטרס
רומניה
רומניה. צילום: אי־פי
אפגניסטן
אפגניסטן. צילום: אי־פי
קוסובו
קוסובו . צילום: אי־פי

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
NOAA: With Hottest August On Record, 2014 Takes Aim At Hottest Year On Record
האו"ם: העלייה בפליטת גזי החממה היא הגדולה ביותר מאז החלו למדוד
אסונות טבע יעלו לכלכלה העולמית 420 מיליארד דולר בשנה עד 2030

Comments