חודש יוני - החם ביותר מתחילת המדידות בישראל

פורסם: 30 ביוני 2016, 12:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 ביולי 2016, 0:19 ]
חודש יוני מסתיים היום והנתונים מעידים כי הוא היה חודש חם. הטמפרטורות ברוב חלקי הארץ היו גבוהות מהממוצע הרב-שנתי בעד 3 מעלות. בלילה הן היו גבוהות מהממוצע בעד 2.5 מעלות. ומה התחזית לסוף השבוע?
ynet, 30/6/2016

איזה חום היה כאן ורק התחיל הקיץ: הטמפרטורות בחודש יוני שיסתיים היום (ה') היו גבוהות ב-3-2.5 מעלות מהממוצע הרב-שנתי ובכמה אזורים בארץ הן היו גבוהות עוד יותר. כך נמסר בסיקור שפרסם השירות המטאורולוגי. הטמפרטורות בלילה היו גבוהות מהממוצע ב-2.5-1.5 מעלות בהרי המרכז ובדרום הארץ הן היו גבוהות ב-1.5-0.5 מעלות. המסקנה המשמעותית של השירות המטאורולוגי: ברוב אזורי הארץ זהו היה חודש יוני החם ביותר מתחילת המדידות.

 

ההבדל יחסית לעבר הוא משמעותי, אומרים בשירות המטאורולוגי. בתחנות רבות, טמפרטורת המקסימום היומית הממוצעת ביוני השנה הייתה גבוהה במעלה אחת לפחות מזו של השנה שבה היה השיא הקודם. בירושלים, שבה קיימות מדידות שנים רבות, נמדד ערך דומה של טמפרטורת מקסימום יומית ממוצעת ביוני 1923 ובבאר שבע ב-1930.

בשנה שעברה, שבה חודש יוני היה קריר, טמפרטורת המקסימום היומית הממוצעת הייתה נמוכה ב-5-4 מעלות מהשנה הנוכחית בהרים ובפנים הארץ ובשלוש מעלות במישור החוף.

בחיפה, למשל, טמפרטורת המקסימום הייתה גבוהה ב-2.8 מעלות מהממוצע הרב-שנתי ועמדה על 29.7. באילון שבגליל המערבי טמפרטורת המקסימום שנמדדה הייתה 31.9, שהיא גבוהה בשלוש מעלות מהממוצע. הטמפרטורה בקרני שומרון הייתה גבוהה ב-3.6 מעלות מהממוצע.

זה מה שהרגישו בעמק המעיינות, החודש (צילום: אופירה שגב)
זה מה שהרגישו בעמק המעיינות, החודש (צילום: אופירה שגב)

לכתבה באתר ynet

חודש יוני השנה: החם ביותר מאז תחילת המדידות בישראל
במרבית אזורי הארץ הטמפרטורה הממוצעת במהלך היממה היתה גבוהה בכשלוש מעלות מהממוצע הרב שנתי
מאת צפריר רינת, 30/6/2016

חודש יוני השנה היה החם ביותר במרבית האזורים מאז החלה מדידת הטמפרטורות בישראל. כך, לפי דו"ח השירות המטאורולוגי המסכם את נתוני מזג האוויר של החודש האחרון.

ברוב חלקי הארץ הטמפרטורה הממוצעת במהלך כל היממה היתה גבוהה מהממוצע הרב שנתי (1995-2009) בקרוב לשלוש מעלות, ובחלק מהאזורים אף יותר. הטמפרטורות הממוצעות בלילה היו גבוהות מהממוצע הרב שנתי בשיעור של 2.5-1.5 מעלות.

על פי הדו"ח, טמפרטורת המקסימום - הגבוהה ביותר במהלך יממה - היתה בממוצע החמה ביותר ברוב אזורי הארץ לעומת חודשי יוני בשנים שעברו. מדובר בהבדל משמעותי שהתבטא במעלה אחת יותר של טמפרטורת המקסימום היומית הממוצעת.

בבית דגן לדוגמה היתה טמפרטורת המקסימום היומית החודש 32.2 מעלות בעוד שהשיא הקודם היה 30.8. בבית ג'מל (ליד בית שמש) היא היתה 34.6 לעומת השיא הקודם של 1923 שהיה 33.1. השירות המטארולוגי מזכיר שחודש יוני שעבר היה קריר, וטמפרטורת המקסימום הממוצעת היתה נמוכה בארבע עד חמש מעלות לעומת השנה בהרים ובפנים הארץ.

לכתבה בעיתון הארץ
Comments