הסכמה בדרבן: ב-2020 כל המדינות יקצצו פליטות

נשלח 11 בדצמ׳ 2011, 8:46 על ידי Sustainability Org

ועידת האקלים העולמית הסתיימה בהסכם. אמנת קיוטו תוארך בחמש שנים, הדיונים בין האומות יימשכו, ההפרדה בין מדינות "מתפתחות" ל"מפותחות" תשונה

סוכנויות הידיעות | 11/12/2011 11:20 
תגיות: ועידת האקלים בדרבן, שינויי אקלים,התחממות כדור הארץ
יותר מיממה לאחר סיום ועידת האקלים בדרבן הגיעו הלילה (א') הצדדים להסכם. על פי המתווה שאושר על ידי 194 המדינות המשתתפות, אמנת קיוטו תוארך, ובמקביל יקיימו דיונים עד לשנת 2015 להשגת הסכם חדש שייכנס לתוקף בשנת 2020.

המדינות המשתתפות בוועידת האקלים הסכימו לקיים דיונים נוספים במטרה להשיג הסכם חדש תוך ארבע שנים במטרה לצמצם את פליטות גזי החממה בעולם. במסגרת המגעים כל המדינות יוגדרו באופן זהה, ללא ההשתייכות מוקדמות כמדינה "מתפתחת" או מדינה "מפותחת".

עד שיגיעו להסכמה לגבי אמנת אקלים חדשה - תוארך, למעשה, אמנת קיוטו. התומכים בתוכנית מציינים, שמדובר בהישג משמעותי. לדבריהם, לראשונה התקבלה הסכמה שעל כל המדינות יהיה לצמצם את פליטות גזי החממה.

כזכור, אמנת קיוטו הבינלאומית להפחתת פליטות גזי החממה, נחתמה בשנת 1997 וצפויה להסתיים במהלך שנת 2012. האמנה מחייבת את המדינות המפותחות (לא כולל את ארצות הברית). להפחית את פליטות גזי החממה ב-5.5% בממוצע עד לשנת 2012 ביחס לפליטות שנמדדו בשנת 1990
צילום: איי-אף-פי
ועידת האקלים. ברכות עם השגת ההסכם צילום: איי-אף-פי

בדרבן כבר נשמעת ביקורת על ההסכם המתגבש. "זו לא חבילה אגרסיבית מידי", טענו המתנגדים, בעיקר פעילי סביבה ואנשי המדינות המתפתחות. מנגד, ציין טוד סטרן, נציג ארצות הברית לשיחות: "מדובר בסכם משמעותי מאוד, אף אחד מאיתנו אינו אוהב את כולו". 

כן הוחלט להקים קרן שתאסוף מיליארדי דולרים עבור המדיניות העניות. הקרן תעזור להם להתמודד עם תוצאות שינויי האקלים בשטחן (הצפות, בצורת, מחסור במזון וכו'). במסגרת ההסכם הוגדרו כללים לניטור פליטות גזי החממה, הוגדרו עקרונות להגנת על יערות והוחלט להקים מנגנון להעברת טכנולוגיות "נקיות" למדינות המתפתחות.

Comments