העולם מקבל שיעור באקלים

פורסם: 31 באוג׳ 2010, 4:16 על ידי: Sustainability Org

הרבה יותר קל לשווק את ההתחממות הגלובלית כשברוסיה נמדדות הטמפרטורות הגבוהות מאז ימי הביניים. האם בעל הבית השתגע? והאם זה בגללנו?

סופ
אביב לביא | 28/8/2010 12:03
פעם רק הבריטים היו מדברים על מזג האוויר. היום האקלים הוא נושא לשיחה בכל פינות הכדור: שיטפונות יום הדין בפקיסטן, שריפות קטלניות ברוסיה, קנדה בוערת וצפון הודו מוצפת. וכמובן, איך אפשר בלי הלחות הבלתי נסבלת של מישור החוף הישראלי.

האם בעל הבית באמת השתגע? והאם אנחנו אלה שגרמו לו לצאת מדעתו? להשתוללות האקלימית שהעולם חווה יש תופעת לוואי משעשעת: כל אחד משתמש במזג האוויר לצרכיו, ומנפנף בו כדי לבסס את התזה שאיתה הגיע מהבית. בעיצומו של החורף האחרון, כשסופות שלגים קיצוניות השביתו אזורים שלמים בארצות הברית, הרפובליקאים והספקנים האחרים הגחיכו את תאוריית ההתחממות הגלובלית. קשה להאמין שהכדור מתחמם כשמסתכלים מהחלון ורואים עולם מכוסה לבן.

השבועות האחרונים שייכים לצד השני. הרבה יותר קל לשווק את ההתחממות הגלובלית כשברוסיה נמדדות הטמפרטורות הגבוהות מאז ימי הביניים, וכשיערות בסדר גודל של מדינה בינונית עולים באש. "כולנו חווים על גופנו את מזג האוויר", אמר פעם מומחה אקלים, "וקשה לשכנע אנשים שהעובדה שחם או קר להם הבוקר לא בהכרח קשורה לתמונה הכוללת. כל אחד מכיר מישהו שעישן כמו קטר ונפטר בגיל 95. האם זה אומר שהעישון יפה לבריאות".
צילום: אי-פי-איי
שריפות ענק ברוסיה צילום: אי-פי-איי

רוב מדעני האקלים חוזרים בשבועות האחרונים על המנטרה לפיה "אי אפשר להוכיח את הקשר בין אירוע קיצוני כזה או אחר להתחממות הכדור", אבל הם כן עומדים על כך שיש קשר הדוק בין ההתחממות ובין הגידול במספר האירועים הקיצוניים והעלייה בעוצמתם. "כשמסתכלים על הסטטיסטיקה של העשור האחרון", אומר פרופ' קולין פרייס, ראש החוג לגאופיזיקה ולמדעים פלנטריים באוניברסיטת תל אביב, "רואים עלייה משמעותית במספר האירועים החריגים כמו גלי חום ושיטפונות, ועלייה בעוצמת ההוריקנים. בתופעות טבע שלא קשורות למזג האוויר, כמו רעידות אדמה, כמעט אין עלייה. זה עדיין לא אומר שאפשר להוכיח את הקשר בין כל אירוע בנפרד לעלייה בטמפרטורות".

עובדה אחת לא נתונה במחלוקת: 2010 בדרכה להיות השנה החמה בהיסטוריה. על פי נתוני נאס"א, יוני השנה היה החודש החם מאז שהחלו מדידות מסודרות של הטמפרטורה על פני הכדור. מדידת הטמפרטורה של הכדור היא לא פרוצדורה פשוטה כמו שאולי אפשר לתאר. כדור הארץ הוא לא ילד שתוחבים לפיו מדחום

ומקץ 30 שניות מקבלים תוצאה. על פני הכדור מפוזרות אלפי תחנות מדידה, בימים וביבשות, ובכל נקודה מזג האוויר מתנהג אחרת. יש נקודות שהתקררו בעשורים האחרונים, רובן התחממו. מאגר עצום של מליוני נתונים מתנקז למספר אחד, מכריע: בין 1906 ל-2005 עלתה הטמפרטורה הממוצעת על פני הכדור ב-0.74 מעלות . אדם שחום גופו עולה במידה דומה, נחשב לחולה.

התופעות האקלימיות המושפעות ביותר מההתחממות, אומר פרייס, הן שיטפונות ובצורות. בעיקר, הוא מסביר, בגלל ההתאדות: "כשהים מתחמם נוצרת יותר התאדות, ואז יש באוויר מאסה גדולה יותר של מים, וכשהאוויר מסיע אותה אל היבשה היא מתבטאת בשיטפונות או אפילו בשלגים נדירים כמו שיש בימים אלה בארגנטינה. כשהיבשה מתחממת ויש יותר התאדות, האדמה והצמחייה נעשות יותר יבשות וגדלה הסכנה לבצורות ולשריפות של שטחים גדולים".

את מנת השריפות והלחות שלנו כבר חטפנו בקיץ הזה. מי יודע, אולי אם כדור הארץ ימשיך לעבור טלטלה, נזכה בחורף הקרוב ליהנות מקצת שלג.

לכתבה באתר nrg
Comments