העולם מתחמם, בעלי החיים בטבע נודדים

פורסם: 17 בינו׳ 2010, 0:27 על ידי: Sustainability Org
מאת אלכס דורון, תאריך פרסום: 12/1/2010
 
חרקים, רכיכות, יונקים וציפורים וגם מינים רבים של צמחים, מנהלים עתה מה שהמדענים כבר מכנים "מרוץ להישרדות" עקב שינויי האקלים. הקצב של השינויים, אמנם מזדחל, אבל עתה לראשונה, גם הצליחו לחשב אותו. בממוצע מדובר ב-420 מטר בשנה, שהמינים השונים "זזים", כשהם משנים את מיקום בתי הגידול שלהם, עקב התחממות כדור הארץ. גם זה סוג של הגירה.


צילום: SXC
בעלי כנף, חרקים וצמחים משנים את מיקומם צילום: SXC

המדענים מכמה מכוני מחקר יוקרתיים בארה"ב (מכון קרנגי לאקולוגיה גלובלית, אוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, האקדמיה למדעים של מדינת קליפורניה ואוניברסיטת קליפורניה בברקלי) מסרו בדוח משותף שפורסם עתה בכתב העת "נייצ'ר" כי הבחינו בתזוזה הזו בקרב מגוון רחב של יצורים וגם בעולם הצומח. ההגירה מקיפה חיפושיות, חלזונות ובעלי קונכיות, וגם נראית אצל הפיקות – הלא הם בני הדודים של הארנבות שדומות לצ'ינצ'ילות - וכן בקרב ציפורי שיר.

חישובים שונים שנערכו במחקר חושפים שהיצורים החיים באזורי ההררים "זזים" מבתי הגידול הטבעיים שלהם בקצב איטי יותר מזה של האחרים. פירוש הדבר הוא שעליית הטמפרטורות אינה מחייבת אותם, לפחות עתה, להרחיק לכת יותר מדי מבתי הגידול הנוכחיים שבהם הם משגשגים.

נדידות משמעותית יותר ולמרחקים ובאזורים גיאוגרפיים חדשים, מתרחשות כבר עתה באזורים המישוריים, בערבות ובאזורים מועדים לשיטפונות. גם במדבריות ואפילו באזורים שבהם משגשגים המנגרובים, אותם עצים ושיחים הגדלים בתוך מים מלוחים לאורך חופי הים, באזורי האקלים הטרופיים והסוב טרופיים שבין קוו-רוחב 30 צפון ודרום, רואים תזוזה של בעלי החיים, ביחס לעליית הטמפרטורות המורגשת באותם מקומות.

"הבעיה היא", מדגיש ד"ר כריס פילד ממכון קרנגי, "שכל אזורי השימור לשם הגנה על בעלי-החיים אינם גדולים דיים כדי לאכלס את כל היצורים, בעלי-החיים והצמחים, שאצלם רואים את אותה תזוזה ונדידה בבתי-הגידול שלהם".

דרושים: איזורי שימור
החוקרים ציינו כי שיעורי התזוזה הקטנים ביותר עקב ההתחממות הגלובלית נראית וכנראה גם צפויה בעתיד באזורים הרריים וגם בשטחים שבהם גדלים עצים מחטניים באזורים הטרופיים והסוב-טרופיים. באזורים הללו קצב התזוזה הוא של 80 מטר בשנה. באזורים הרריים המכוסים בדשאים ושיחים, לרוב בגבהים, קצב התזוזה בבתי הגידול הוא כ-110 מטר בשנה.

אבל הקצב מואץ באזורים המישוריים והנמוכים בכל רחבי הגלובוס נאמד, כאמור, בממוצע של 420 מטר בשנה. באזורים מדבריים מכוסים בצמחיה נמוכה המחקר מציג קצת גבוה יותר  – 710 מטר בשנה, מנגרובים בקצב של 950 מטר בשנה ובסאוואנות – בקצב של 1.26 קילומטר בשנה.

עוד הדגישו החוקרים כי בחנו את הנושא הזה של תנועה המתרחשת באזורים גיאוגרפיים על פני הגלובוס ולא התמקדו במיני בעלי החיים, אם כי ציינו שתופעת הנדידה בבתי הגידול היא רחבה מאד בהיקפה. "קשה לאמוד ובוודאי לחזות את כל ההשלכות הישירות והעקיפות של שינויי האקלים על מינים מוגדרים באופן פרטני של עצים, חרקים ובעלי חיים גדולים", הסבירו החוקרים. לדבריהם, זאת משום שחלק מהם מסוגלים מטבעם להתמודד עם שינויי טמפרטורות ואחרים פגיעים ורגישים יותר ומתקשים להתמודד עם ההתחממות המורגשת היטב בבתי הגידול שלהם. כך או אחרת טוענים המומחים ישנו  קושי במעקב אחר התנועה הזאת.

עם זאת המחקר הצביע על כך שקיימת הערכה שמיני עצים מסוימים מתפשטים עתה בכיוון צפון עקב ההתחממות העוברת על אירופה (המחקר בוצע כמובן לפני גל הקור המקפיא של הימים האחרונים –א.ד.). 

עוד צוין במחקר כי ההתחממות הגלובלית תגרום לשינויי טמפרטורות כה מהירים עד שכמעט שליש מעולם החי והצומח של כדור הארץ יחווה תזוזה, בקצב מהיר יותר אפילו מזה שמציגות ההערכות האופטימיות ביותר בכל הנוגע לנדידת הזרעים. מדובר בתזוזות פיזיות, כלומר כאלו שבני האדם יתמכו בהם (עבור בעלי חיים וצמחיה) כדי להבטיח שיוכלו להמשיך ולגדול וגם לשם הסתגלות במצב החדש שייווצר על פני הגלובוס. לשם כך יידרשו אזורים נרחבים שיספקו את מירב ההגנה לשימור המינים.
 
Comments