היצרנים מעריכים: מוצרי החלב יתייקרו גם 2011 עקב העלייה במחירי המזון לבעלי חיים

נשלח 26 בפבר׳ 2011, 23:24 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 בפבר׳ 2011, 23:34 ]
26.2.2011 עמירם כהן

חלב ניגר ומוצרי חלב ימשיכו להתייקר בשיעורים גבוהים גם במהלך 2011, כך מעריכים יצרני החלב. זאת בשל התחזיות להמשך ההתייקרות החדה במזון לבעלי חיים והתייקרות האנרגיה המשמשת את הייצור החקלאי בישראל ובעולם. בעיקר אמורים הדברים לגבי הסולר.

לפי תחשיבי המחלקה הכלכלית בהתאחדות חקלאי ישראל, המזון הגס לבהמות (חציר, קש ומספוא טרי) צפוי להתייקר באביב הקרוב ב-25%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כמו כן תימשך התייקרות הגרעינים המשמשים כמרכיב עיקרי בתערובות מזון לבעלי חיים ומחירי האנרגיה.

לדברי מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר יעקב בכר: "מהתמונה שאנו רואים לנגד עינינו, ניתן לומר בבירור כי מחיר החלב הגולמי למחלבות ('מחיר המטרה') צפוי לעלות דרמטית במהלך 2011".

מחיר החלב הגולמי הוא המרכיב העיקרי במחירים של מוצרי החלב. התייקרות החלב הגולמי תשפיע בראש וראשונה על מוצרי החלב שבפיקוח, שמחיריהם נקבעים בוועדה משותפת לאוצר ולמשרד החקלאות, אך לא פחות על מחירי המוצרים שאינם בפיקוח הנקבעים משיקולים מסחריים על ידי המחלבות והמשווקים. בשני הרבעונים האחרונים (האחרון של 1010 והראשון של 2011) התייקרות החלב הגולמי למחלבות תגיע ל-8.4%.

בינואר 2011 המשיכו כמעט כל סוגי הגרעינים ותוספות המזון המשמשים להזנת בעלי החיים להתייקר. מחיר הסובין האמיר ב-69%. כמו כן התייקרו גרעיני החיטה (6%), השעורה (8%) ושאריות גרעיני סויה ממיצוי השמן (4%). ב-12 החודשים האחרונים התייקרו בשוק העולמי ובישראל גרעיני התירס לבהמות ב-45%, החיטה ב-73%, השעורה ב-90% והסובין ב-88% (מחירים דולריים).

ב-2010 גם התייקרו מחירי הבקר (חי) הנמכר לשחיטה. פרות לשחיטה התייקרו ב-31.5% ועגלים ב-37% (מחירים שקליים ללא מע"מ).

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:
מה הקשר בין הבצורת, השלג, מחירי המזון והמהפכות העממיות?

רשתות הקפה מעלות מחירים: כוס קפה תתייקר ב-15%

תחזית: התייקרות הכותנה תזניק את מחירי הביגוד

האו"ם: מחירי המזון בעולם עלו לשיא היסטורי

OECD והאו"ם: מחירי המזון בעשור הנוכחי יהיו גבוהים ב-40% מבעשור הקודם

הערכות: סופת הציקלון "יאסי" תעלה לכלכלת אוסטרליה 5 מיליארד דולר

בעקבות סופת ציקלון חדשה: עיכובים בייצור הפחם, קני הסוכר והבננה באוסטרליה

הבצורת בסין והרעב העולמי: מחירי המזון רק יעלו

מומחים מזהירים: על הרשויות בארץ להיערך למחסור עתידי במוצרי מזון חיוניים

Comments