הקרח בקוטב הצפוני הגיע לשפל היסטורי

נשלח 14 בספט׳ 2011, 4:50 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 14 בספט׳ 2011, 13:18 ]

מחקר חדש מראה כי הקצב שבו נמסים הקרחונים גדל פי שניים מתחילת שנות ה-70. התופעה מסכנת את מחיית החיות באזור

אסף שטול-טראורינג, 13/9/2011
 
הקרח הארקטי נמס הקיץ בקצב שיא שלא נראה כמותו מאז החלו מדענים לעקוב אחר הקרח בקוטב הצפוני באמצעות תצלומי לוויין לפני ארבעה עשורים, כך עולה ממחקר חדש באוניברסיטת ברמן. "כבר לא ניתן להסביר את נסיגת הקרח בשינויים טבעיים משנה לשנה", אמר גאורג הייגסטר, ראש המכון לפיזיקה סביבתית באוניברסיטת ברמן בגרמניה, ממובילי המחקר, שייחס את התופעה להתחממות הגלובלית.

מחקר חדש נוסף מאוניברסיטת וושינגטון שצפוי להתפרסם בכתב עת למחקר גיאופיזי מראה כי הקצב שבו נמסים הקרחונים גדל פי שניים מאז 1972. על פי הערכת החוקרים, הנפח הנוכחי של הקרח קטן ב-62% מנפח הקרח ב-1979. ההשלכות המיידיות לכך הן סכנה לסביבות המחייה של בעלי חיים החיים בקוטב הצפוני.

מדי שנה משתנה שטח הקרח בקוטב הצפוני לפי עונות השנה. בנקודת המקסימום במארס ניתן למדוד כ-15 מיליון קמ"ר של קרח, בעוד בנקודת המקסימום בספטמבר שטח הקרח מכסה לרוב קרוב ל-5 מיליון קמ"ר. החוקרים הראו שנכון ליום רביעי שעבר, הקרח הארקטי מכסה שטח של 4.24 מיליון קמ"ר - שפל חדש מאז המדידות שערכו החוקרים ב-2007, לפיהן הקרח הארקטי כיסה שטח של 4.27 מיליון קמ"ר. בשנה שעברה כיסה הקרח 4.76 קמ"ר רבוע. החוקרים מעריכים שהנסיגה הנוכחית החלה שנים רבות לפני 40 שנות המדידה וזאת כאשר עוד נותר שבוע עד שהקרח יפסיק להימס.

מומחה האקלים פרופ' דני רוזנפלד הסביר בקיץ שעבר שמזג האוויר הקיצוני ברחבי העולם גם קשור להימסותו של הקרח הארקטי. הוא אמר אז ל"הארץ" כי "כיום הקרח בקוטב הצפוני נמס בקצב גדול יותר מכפי שאנו מבינים מדוע, ולכן חלק קטן יותר מחום השמש מוחזר לחלל ואוויר הקוטב נהיה פחות קר. לכן הוא גם ממזג פחות את קווי הרוחב הבינוניים וזה מגביר את עוצמת גלי החום" .

בימים הקרובים יפרסם מרכז המידע האמריקאי לשלג וקרח (NSIDC) את ממצאיו לגבי נסיגת הקרח בקוטב הצפוני.

לכתבה בהארץ

Comments