גידול בפליטת גזי חממה; חשש מפני החמרת ההתחממות הגלובלית

נשלח 17 בנוב׳ 2011, 9:57 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 17 בנוב׳ 2011, 14:58 ]
צפריר רינת, 6/11/2011
 
פליטת גזי החממה נמצאת בעלייה, חרף התחייבות רבות ממדינות העולם לפעול לצמצום התופעה - כך עולה מנתונים שפרסם משרד האנרגיה האמריקאי בשבוע שעבר, שמעלים חשש מפני החמרה בהתחממות הגלובלית. על פי הערכות המשרד, בשנת 2010 עלה שיעור פליטת גזי החממה ב-6% לעומת השנה הקודמת.

הנתונים מתמקדים בפליטת דו-תחמוצת הפחמן וגזים נוספים הנפלטים בין היתר כתוצאה משריפת דלקים לייצור חשמל, מפעילותם של אתרי פסולת וכן מכריתת יערות. הגזים מצטברים לפרקי זמן ארוכים באטמוספרה ומגבילים את יכולת כדור הארץ לשחרר את האנרגיה מקרינת השמש, מה שמביא לתופעת ההתחממות הגלובלית.

הערכות המשרד, שאינן מדויקות ומתבססות על הנחות באשר לכושר הפליטה של המגזרים השונים, הצביעו כי בשנה שעברה עלה שיעור פליטת דו-תחמוצת הפחמן בשיעור של 564 מיליון טונות. ליותר ממחצית הגידול אחראיות ארצות הברית וסין.

גידול זה בא דווקא לאחר מגמת ירידה מעודדת שחלה בשנת 2009 בנתוני פליטת הגזים, שנבעה ככל הנראה מהמשבר הכלכלי. "מנקודת מבט של פליטות הגזים, נראה כי המשבר הפיננסי חלף", אמר מומחה האקלים האמריקאי טום בודן לגרדיאן הבריטי.

אחד ממקורות פליטת גזי החממה הוא השימוש ההולך ומתרחב בפחם, שמזין את הגידול הכלכלי בסין והודו, זאת לצד הגידול בהיקף ענפי התיירות והייצור התעשייתי בשל השיפור במצב הכלכלי במדינות רבות, שתרמו אף הן למגמת הגידול בפליטות גזי החממה. ג'ון ריילי ממכון המחקר האמריקאי MIT ציין עם זאת כי גם אם השיפור הכלכלי הוא בשורה טובה, "העובדה שזה נעשה תוך שימוש בפחם יוצרת איום ממשי על העולם".

ואכן, שיעור הגידול האחרון גבוה יותר אף מזה שננקב בתרחיש החמור ביותר שחזה צוות המומחים הבין-לאומי של האו"ם לנושא שינויי האקלים. על פי הערכות הצוות, אם לא יחול שינוי בשיעור הגידול בפליטת גזי החממה, צפויה הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ לעלות במאה הנוכחית בארבע מעלות, מה שיוביל להשפעות דרמטיות על תנאי האקלים. בין היתר חוששים בצוות מהתפתחות תנאי יובש באזורים רבים בעולם בצירוף התפשטות מחלות ופגיעה בגידולים חקלאיים, לצד החרפה בהמסת הקרחונים שתביא לעלייה מואצת של מפלס הים ולהצפת אזורים נרחבים.

עם זאת, הגידול בפליטת גזי החממה לא הוגבל רק לכלכלות מתפתחות כסין והודו, וגם באירופה, שעד עתה גילתה את ההיענות הגבוהה ביותר לנושא, נרשמה בשנה הקודמת עלייה של כ-2.4% ב-15 ממדינות מערב היבשת. בסוכנות האירופית לסביבה, שפרסמה את הנתונים בשבועות האחרונים, סיפרו כי גם כאן מדובר בהשלכה של התאוששות המצב הכלכלי, אך ציינו גם את השפעת החורף הקר במיוחד ששרר ב-2010. עם זאת הדגישו בסוכנות כי במגמה ארוכת טווח עומדות מדינות מערב אירופה ביעדים, ולעומת שנת הבסיס (1990), הצליחו לצמצם את שיעור פליטות הגזים ב-10%, בין השאר בשל גידול משמעותי בשימוש באנרגיות מתחדשות ונקיות.

לכתבה בהארץ

Comments