ראש העיר ניו יורק הורה על פינוי 300 אלף איש לקראת הוריקן איירין

נשלח 27 באוג׳ 2011, 1:04 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 באוג׳ 2011, 4:47 ]
מאת נטשה מוזגוביה (וושינגטון) ושלמה שמיר (ניו יורק)

אובמה הזהיר מ"הוריקן במימדים היסטוריים" והורה להתכונן לגרוע ביותר. לראשונה מאז פיגועי התאומים: תושבת התחבורה הציבורית בניו יורק

ארבעה ימים אחרי רעידת האדמה הנדירה באזור וושינגטון, מדינות החוף המזרחי מתכוננות לעוד אסון טבע שעשוי להפוך להיסטורי - ההוריקן איירין שצפוי להרוס לתושבי מדינות החוף את סוף השבוע האחרון של חופשת הקיץ. ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג הורה אמש (שישי) על פינוים של 370 אלף בני אדם מבתיהם המועדים לפורענות, צעד חסר תקדים בהיסטוריה של העיר.

החשש בארה"ב כה גדול עד כי בניו יורק הוחלט להשבית החל מהיום את התחבורה הציבורית, ובכלל זה את הרכבת התחתית, לראשונה מאז הפיגועים ב-11 בספטמבר 2001. "אנו מצפים לטוב ומתכוננים לגרוע ביותר", הצהיר בלומברג.


עוקבים באדיקות, במרכז לחקר ההוריקנים במיאמי. תצלום: אי-פי

אתמול אחר הצהריים הפציר נשיא ארה"ב ברק אובמה בתושבים להתייחס ברצינות לאזהרות החזאים בנוגה למה שעשויה להיות "סופה מסוכנת ביותר שתגבה מחיר יקר".

בנתיבה של הסופה, מצפון קרוליינה עד ניו-יורק, חיים 65 מיליון בני אדם, שחייהם ורכושם נמצאים בסכנה. אם איירין לא תיחלש ביממה הקרובה היא צפויה לגרום לנזקים של מיליארדי דולרים.

"אם אתם בנתיב ההוריקן, עליכם לנקוט בצעדים ההכרחיים עכשיו", אמר אובמה לתושבים. "אל תחכו. אל תדחו דברים. כולנו מקווים לטוב, אך חייבים להתכונן לדבר הגרוע ביותר. עקבו אחר הוראות הרשויות המקומיות, ואם קיבלתם הוראה להתפנות, עשו זאת. רק לשם המחשת הנקודה הזאת - אתמול נתנו פקודה לנושאת מטוסים להרחיק אל לב הים כדי להימלט מהסופה".

"על פי כל הסימנים, זה עומד להיות הוריקן היסטורי", אמר אובמה, שהחליט לקצר ביום את חופשתו במרטה'ס ויניארד שבמסצ'וסטס בגלל ההוריקן. "בימים האחרונים בדקנו עם הרשויות המקומיות של קהילות שצפויות להפגע מהסופה, עד כמה הם מוכנים. כעת, בשעות שנותרו, זה הזמן שהתושבים יעשו את אותו הדבר".

מבקרים רבים בחוף המזרחי בחרו לקצר את חופשתם על החוף כדי לא להיקלע לסופה ואלפי אירועים בוטלו מחשש לגשמים כבדים ורוחות חזקות שישבשו את השמחה. בעלי הסירות החלו לפנות אותן מהמעגנים, בעלי העסקים הממוקמים על החוף הצטיידו בשקי חול כדי לבלום את נחשולי המים, והצלב האדום של ארה"ב הקים בצפון קרוליינה ומדינות חוף נוספות מקלטים לנפגעי השטפונות.

הגשמים הכבדים הראשונים צפויים בצפון קרוליינה בין שישי לשבת כששאר מדינות החוף המזרחי יפגשו באורחת המסוכנת ביום שבת.

היום ירדה עוצמתה של איירין מדרגה 3 לדרגה 2 (רוח 154-177 קמ"ש), אך למרות זאת במרילנד ווירג'יניה הכריזו על מצב חירום, ובוושינגטון הבירה נדחה ארוע חנוכת האנדרטה של מרטין לותר קינג בניישנל מול והמשמר הלאומי הובא למצב כוננות למקרה של הצורך לסייע בפינוי נפגעים.


מכסים את החלונות בלוחות עץ, לקראת הרוחות החזקות. תצלום: אי-פי

מושל מרילנד מרטין או'מאלי הזהיר תושבים מפני הפסקות חשמל ממושכות ושטפונות כבדים. "זה ממש לא הזמן להוציא את המצלמה ולשבת לחכות על החוף לצלם את הגלים", אמר. "אם התושבים שהתעלמו מצו הפינוי יהוו סכנה לציבור, השוטרים יפנו אותם בכוח".

בעיר הנופש אושן סיטי ואתרי נופש נוספים לאורך החוף, כולל כמה בתי קזינו, הוכרז על פינוי חובה, ומספר אוניברסיטאות במדינות החוף המזרחי ביקשו מהתלמידים לדחות את הגעתם למעונות עד אחרי הסופה - או פתחו את המעונות מוקדם יותר כדי לאפשר לסטודנטים להתארגן לפני הסופה.

מספר מדינות הודיעו כי החל משבת אחר הצהריים יפסיקו שרותי התחבורה הציבורית, עד שההוריקן יחלוף - כולל פנסילבניה, ניו-ג'רזי וגם העיר ניו-יורק.


גשמים כבדים בחופי דרום קרוליינה. תצלום: אי-פי

חברות התעופה החלו לבטל טיסות לוירג'יניה, ניו-יורק, וושינגטון ובוסטון
למרות שבאזורים בסכנה גבוהה התושבים התבקשו להתפנות למקומות בטוחים יותר, רבים בחרו לוותר על הפקקים הכבדים והמקלטים המרוחקים, ולהצטייד במים, מזון ופנסים לקראת המצור בבתים שלהם. תחנות הטלוויזיה לא הפסיקו בימים האחרונים להזמין מומחים לחלק עצות כיצד להתכונן להוריקן ואיך לדאוג לקרובי המשפחה הקשישים המתגוררים בגפם.

השרה לבטחון פנים, ג'נט נפוליטנו, ניסתה להרגיע ולומר שהמדינה מוכנה לקראת הסופה ומגייסת את המשאבים הדרושים להתמודד עם הנזקים שלה, אך הנסיון של יום שלישי בעקבות רעידת האדמה של 5.8 בסולם ריכטר השאיר טעם מר בפיהם של תושבים רבים, עם הפקקים האינסופיים והרכבות המזדחלות באטיות, הרחובות החסומים והרמזורים המשובשים - וכל זה כשלא באמת היה מדובר באסון שגרם לנזק כבד. גם סופות השלגים ששיתקו את וושינגטון בשנים האחרונות עוררו שאלות, האם עיר הבירה של ארה"ב באמת ערוכה להתמודד עם אסונות בצורה יעילה.

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
דיון בקפה דהמרקר: קשר בין שינויי האקלים לסופת הטורנדו בג'ופלין? לעולם לא!
אסור לעשות הקשרים
ההתחממות הגלובלית אמיתית? הרפובליקנים לא בטוחים
התושבים באיי האוקיינוס השקט בסכנת הכחדה
דליפה? זיהום? שרה פיילין רוצה רק לקדוח
2010 עומדת להיות השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות
Climate of Denial, by Al Gore - אקלים של הכחשה, מאת אל גור

"כוננות איירין": 2 מיליון פונו, מתוכם 250 אלף בניו יורק
החוף המזרחי בארה"ב נערך להוריקן "איירין": הנזק בקאריביים - 1.1 מיליארד דולר
הוריקן איירין: הסופה בדרך לניו-יורק, בוטלו טיסות מישראל
שיגעון האקלים: תופעות מזג האוויר צפויות להתרבות
עלות אסונות הטבע באוסטרליה - 9 מיליארד דולר
נהר המיסיסיפי עולה, פינוי באזור ממפיס
בעולם חוששים מהגירת אקלים
בעקבות הגשם הכבד שפגע ביבולי התירס בארה"ב - מחירי הסחורות החקלאיות צפויים לעלות
פינויים המוניים באילינוי ובמיזורי בשל הצפות
אסון קבע: מה קרה למזג האוויר בארה"ב?
מעקב קרחונים נאסא: תמונת קרחון צף בים האנטרקטי
Glacier Meltdown Disaster 1/5
Comments