הוריקן איירין: הסופה בדרך לניו-יורק, בוטלו טיסות מישראל

נשלח 27 באוג׳ 2011, 3:49 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 באוג׳ 2011, 4:46 ]
בארה"ב ממתינים בחשש לפגיעת ההוריקן, באיי הבהאמה איירין כבר השאירה את חותמה - גג כנסייה נהרס, בתים הוצפו. טיסות אל על לניו-יורק בוטלו, גם ברודווי נסגר. כ-2 מיליון תושבים בחוף המזרחי התבקשו להתפנות: "מה אעשה? ארוץ עם ההליכון?"
סוכנויות הידיעות, 27/8/2011

עצים שלא החזיקו מעמד ברוח חוסמים את הדרכים. כבלי החשמל מפוזרים על הכבישים. גג כנסייה נהרס בחלקו, ספרי התפילה ספוגים מי גשם. הבתים הוצפו. רוחות במהירות של 180 קמ"ש הביאו אל האי קאט, בדרום מזרח איי הבהאמה, את האימה הגדולה שעיני כל העולם מופנות לעברה, הוריקן איירין. בינתיים הסופה כבר המשיכה לכיוון ניו-יורק, שם החליטו על השבתת מערכת התחבורה הציבורית והטיסות הנוחתות. גם הקשר הישיר בין ישראל לתפוח הגדול נותק.

מאיי הבהאמה לצפון-מזרח ארה"ב. צפו בהתקדמות הסופה

מאל-על נמסר כי בוטלו טיסות 001 ו-027 מנתב"ג לניו-יורק, שהיו אמורות להמריא הערב (שבת), וכן טיסות 028 ו-026 מניו-יורק לישראל. חברת התעופה הישראלית ביטלה את הטיסות מניו-יורק, למרות ששלושת נמלי התעופה העיקריים באזור - קנדי, לה-גוארדייה וניוארק - הודיעו כי בינתיים ההמראות יתקיימו כמתוכנן. בנוסף, בוטלו גם טיסות 085 ו-091 של קונטיננטל מישראל לניו-יורק, וכן 797 של יו אס איירווייז לפילדלפיה ו-269 של דלתא לניו-יורק. כולן היו אמורות להמריא היום או הלילה.

Hurricane Irene, Bahamas, 8:15 AM

פו: איירין מותירה מאחוריה הרס רב בבהאמה

פרט לטיסות הנוחתות, גם כל תחנות הרכבת התחתית בניו-יורק נסגרו, כחלק מהשבתת מערכת התחבורה הציבורית הענקית. המסך ירד גם על ברודווי, והתיאטראות נסגרו, וגם אירועי ספורט רבים בוטלו. במנהטן הורגש מחסור במזון, לאחר שרבים פשטו על המדפים ואגרו לחם ומצרכים נוספים.

ענפי התרבות והתיירות בניו-יורק ספגו מכה קשה, עם השבתת עשרות אולמות בברודווי וביטול מחזות הזמר וההצגות, אבל עדיין ניתן היה לזהות ברחוב תיירים עם כרטיסים שנקנו חודשים מראש. וכמו פיימשטין, גם תושבים מקומיים אחרים הפגינו אדישות לתחזיות. "זה כמו בכל סופת שלג", אמר זוג מקומי, "החזאים מזהירים משלושה מטר שלג, ואנחנו מקבלים בסוף ארבעה סנטימטר".  

ההוריקן עדיין לא פגע, הגשמים גם גרמו לנזקים. בצפון-קרוליינה

הרשויות הורו ל-375 אלף איש בעיר ניו-יורק להתפנות, מתוך כשני מיליון שנדרשו לעזוב את בתיהם בחוף המזרחי, שם תכה היום סופת ההוריקן. בעירייה קיוו שרוב התושבים יעברו להתגורר עם משפחותיהם או חברים, לאחרים נפתחו 100 מקלטים, שיכולים להכיל כ-71 אלף איש.

רוחות במהירות של 145 קמ"ש

הסופה אמנם נחלשה מעט ומוגדרת כעת סופה ברמה 1, אך החזאים מדגישים כי היא נותרה מסוכנת ביותר בשל מימדיה האדירים והרחות העזות, המגיעות ל-145 קמ"ש. היא צפויה לפגוע בעוד שעות ספורות בצפון-קרוליינה, ולאחר מכן במדינות נוספות בארצות-הברית.

 

גולשים, למרות האזהרות (צילום: AFP)
גולשים, למרות האזהרות (צילום: AFP)

רבים מהתושבים לא ידעו כיצד ייצאו למקום מבטחים, אחרים העדיפו להישאר בדירתם. "איך אני אמורה לעזוב את קוני איילנד? מה אעשה? ארוץ עם מקל ההליכה הזה?" שאלה-תהתה אייב פיינשטין בת ה-82, שמתגוררת מאז תחילת שנות ה-60 בקומה השמינית של אותו בניין. היא אמרה שצפתה ממקום סמוך בהוריקן גלוריה ב-1985: "אין לי מה לדאוג. עברתי תנאי מזג אוויר גרועים יותר. זו לא הולכת להיות בעיה עבורי".  

שקי חול במנהטן (צילום: רויטרס)
שקי חול במנהטן (צילום: רויטרס)
 

הדלת זזה לשביל, המזרנים נסחפו לים

הנשיא אובמה קטע את חופשתו במרתאס ויניירד בגלל הסופה המאיימת, וחזר לוושינגטון עם הגברת הראשונה מישל והילדות סשה ומאליה. הוא הזהיר כי הסופה תהיה "הוריקן היסטורי", וקרא להישמע להוראות. למרות כל האזהרות, לא כולם ויתרו על גלישת גלים - באחד הימים הסוערים ביותר של השנה בחוף המזרחי. מושל ניו-ג'רזי, כריס כריסטי, לא אהב את התמונות בטלוויזיה וקרא: "צאו לעזאזל מהחוף, מקסמתם את השיזוף. קחו את המכונית והתפנו מהאזורים הללו". 

המדפים במנהטן ריקים (צילום: רעות מטרי בייר)
המדפים במנהטן ריקים (צילום: רעות מטרי בייר)

מניין ההרוגים מאיירין עומד בינתיים על שלושה - שניים נהרגו ברפובליקה הדומיניקנית, אחד בפורטו-ריקו. הסופה חוללה גם הרס באיי הבאהמה, אבל זו שתגיע לארצות-הברית תהיה חזקה בהרבה. "אלוהים, אלוהים! כל מה שאני יכולה לומר זה, שזה הדבר הכי נורא שחוויתי בחיי", אמרה לנה מי רייט, תושבת האי בת 46, תוך שהיא מוציאה רהיטים ובגדים ספוגי מים מביתה. "זה היה נורא, איום ונורא!".

רייט הלכה לבית חברתה על מנת לתפוס מחסה מפני הרוחות העזות והגשם הבלתי פוסק. כשחזרה הביתה, היא נוכחה לדעת שהסופה השאירה את חותמה בבית, שהוצף מים בגובה מטר. השטיחים נהרסו, הכורסאות הושחתו והמזרנים נסחפו לים. "את דלת המטבח ראיתי בשביל המוביל לבית", היא סיפרה בעצב.

משפחת אובמה קטעה את החופשה (צילום: AP)
משפחת אובמה קטעה את החופשה (צילום: AP)

הרשויות עדין מנסות להעריך את היקף הנזק המדויק באיי הבהאמה, אולם דו"חות ראשונים מצביעים על מאות בתים שנהרסו. סטפן רוסל, מנהל הסוכנות הלאומית למקרה חירום, מסר כי למרבה המזל, מלבד המבנים והרכוש שניזוקו, אף אדם לא נפגע באי.

"במילה אחת - הרס"

ניו-פרובינס, האי הפופולארי ביותר מבין איי הבהאמה והמיושב ביותר מביניהם, היה רחוק ממרכז הסופה ולא ספג נזק, אולם האי קאט, ומספר איים נוספים, המיושבים בדלילות, נראו כמו אחרי קרב. "במילה אחת - הרס", תיאר כריסטופר סטודס, שמתגורר באי בעשור האחרון, את הסופה. "הוצאתי את ראשי מבעד לחלון והרוח כמעט העיפה לי את הפרצוף". איים נוספים שחוו את הסופה היו אקלין וקרוקט, בדרום איי הבהאמה, ובהם מאות בתים שניזוקו או נהרסו כליל.

בארה"ב לא אוהבים את איירין (צילום: AFP)
בארה"ב לא אוהבים את איירין (צילום: AFP)

 הערכה מדויקת של מידת הנזק תתקבל רק בימים הקרובים, שכן התקשורת בין האיים הופסקה ופקידי הרשויות נאלצים לסייר בהם על מנת להעריך את הנזקים. "אחת הבעיות היא שלא הצלחנו ליצור קשר עם חלק מהאיים ואיננו יודעים מה המצב שם", אמר דרן אדלר, ראש אגף מבצעים של הסיוע ההומניטארי. ארגוני סיוע, בעזרת ארצות הברית, חילקו אוכל והגישו סיוע ראשוני. "עלינו לוודא שאין משפחות הסובלות", אמר אדלר.

ההוריקן מתקרב לצפון קרוליינה (צילום: AFP)
ההוריקן מתקרב לצפון קרוליינה (צילום: AFP)

 כשהסופה התקרבה לאיי הבהאמה, הרשויות הביעו דאגה כי האי קאט, כ-120 ק"מ דרומית לעיר הבירה, נמצא באזור סיכון מכיוון ש"איירין" תהיה


 במלוא עוצמתה כשתעבור באזור. הדאגה התבררה כמוצדקת. הרבה אנשים איבדו את בתיהם ואת מקומות עבודתם.

באיים הנמוכים האלו גרים כ-1,600 בני אדם, רובם בבתים צנועים. האיים שקטים ופסטוראליים, אך מושכים מבקרים רבים הבאים להתנסות בדייג, להתפעל מהחופים הבתוליים וליהנות מפסטיבלי המוסיקה. ראש הממשלה, הוברט אינגרהאם, צפוי לבקר באי קאט בשבת, על מנת לקבל הערכת מצב של הנזק ולהיפגש עם תושבים. 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון

לכתבה באתר ynet

כתבות קשורות:
דיון בקפה דהמרקר: קשר בין שינויי האקלים לסופת הטורנדו בג'ופלין? לעולם לא!
אסור לעשות הקשרים
ההתחממות הגלובלית אמיתית? הרפובליקנים לא בטוחים
התושבים באיי האוקיינוס השקט בסכנת הכחדה
דליפה? זיהום? שרה פיילין רוצה רק לקדוח
2010 עומדת להיות השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות
Climate of Denial, by Al Gore - אקלים של הכחשה, מאת אל גור

ראש העיר ניו יורק הורה על פינוי 300 אלף איש לקראת הוריקן איירין
"כוננות איירין": 2 מיליון פונו, מתוכם 250 אלף בניו יורק
החוף המזרחי בארה"ב נערך להוריקן "איירין": הנזק בקאריביים - 1.1 מיליארד דולר
שיגעון האקלים: תופעות מזג האוויר צפויות להתרבות
עלות אסונות הטבע באוסטרליה - 9 מיליארד דולר
נהר המיסיסיפי עולה, פינוי באזור ממפיס
בעולם חוששים מהגירת אקלים
בעקבות הגשם הכבד שפגע ביבולי התירס בארה"ב - מחירי הסחורות החקלאיות צפויים לעלות
פינויים המוניים באילינוי ובמיזורי בשל הצפות
אסון קבע: מה קרה למזג האוויר בארה"ב?
מעקב קרחונים נאסא: תמונת קרחון צף בים האנטרקטי
Glacier Meltdown Disaster 1/5

Comments