"כוננות איירין": 2 מיליון פונו, מתוכם 250 אלף בניו יורק

נשלח 27 באוג׳ 2011, 1:00 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 27 באוג׳ 2011, 4:49 ]
26/8/2011, מאת סוכנויות הידיעות

החוף המזרחי בארה"ב נכנס החל מהערב ל"כוננות ספיגה", עם התקרבותה של סופת ההוריקן "איירין". ב-24 השעות הקרובות היא תחל להכות בצפון מזרח ארה"ב, שם נרשמה כוננות שיא: 6 מדינות הכריזו על מצב חירום, 2 מיליון איש התבקשו להתפנות מבתיהם, אלפי טיסות בוטלו והתחבורה הציבורית בניו יורק תושבת.

הרשויות בצפון מזרח ארה"ב הורו ללא פחות משני מיליון תושבים להתפנות מבתיהם בשל הסופה "איירין", יותר מרבע מיליון מהם בניו יורק. הסופה צפויה להגיע לחוף בשעות הצהריים (שעון מקומי, שעות הערב בשעון ישראל).

אזורי נופש לאורך קו החוף של ניו ג'רזי פונו מיושביהם, כולל בתי הקזינו של העיר אטלנטיק סיטי שעומדים כעת שוממים. גם תושבים לאורך קו החוף של וירג'יניה הונחו להתפנות לאזורים מוגנים. בניו יורק, כ-270 אלף תושבים שגרים באזורים נמוכים קיבלו הוראה לעבור למרחבים מוגנים שהעירייה הכינה מחשש להצפות.

שש מדינות בארה"ב הכריזו על מצב חירום בעקבות הסערה הצפויה: ניו יורק, ניו ג'רזי, צפון קרוליינה, מרילנד, וירג'יניה ודלוואר. "מעולם לא הכרזנו על פינוי חובה בעבר, ולא היינו עושים זאת אם לא היינו חושבים שלסערה הזאת יש סיכוי להיות מאוד מסוכנת", אמר ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג.

עם זאת, למרות דבריו של בלומברג, מדגישים במרכז לחקר סופות האמריקני כי "איירין" לא צפויה להתחזק לקראת הגעתה לחוף והיא אף צפויה להיחלש מעט.

200 מ"מ, הצפות ורוחות עזות

בשעות הקרובות תגיע "איירין" לחופי צפון ודרום קרוליינה, וביום ראשון היא צפויה לעבור באזור ניו יורק. הוא אמנם לא תפגע באזור מנהטן, אך יהיו תנאי סופה קשים באזור ניו ג'רזי, ניו יורק, וושינגטון, פילדלפיה ובוסטון.

אובמה. חוזר לנהל ההתמודדות עם הסופה (צילום: חדשות 2)
ברק אובמה. מקצר את החופשה
צילום׃ חדשות 2

החשש בניו יורק הוא מפני רוחות עזות, שיגרמו לניפוץ חלונות בגורדי השחקים וגשמים (צפי ל-200 מ"מ ביום אחד) שיגרמו להצפות בעיקר במערכת הרכבת התחתית. הדבר יקשה מאוד על תושבי האזור, במיוחד כשמדובר בסוף השבוע האמריקני - שבת בערב וראשון בבוקר.

בשל המצב הוכרז על מצב חירום מצד הרשויות, ואלו קראו לתושבים עוד לפני קריאתו של אובמה להישמע להנחיות, להצטייד במזון, דלק ולהגן על הבתים. כמו כן, נקראו תושבי האזורים הנמוכים בחוף המזרחי - לעלות לאזורים הגבוהים.

אלפי טיסות יבוטלו, התחבורה הציבורית תושבת

חברות התעופה החלו לבטל את טיסותיהן באזור בו צפוי לפגוע ההוריקן. ההערכה היא כי 8,000 טיסות יבוטלו. הסופה אמורה להשבית כמה מנמלי התעופה העמוסים ביותר בארה"ב, ובינהם נמלי התעופה של ניו יורק, ניוארק, פילדלפיה וושינגטון ובוסטון. נמלי התעופה של ניו יורק אמורים להיסגר לטיסות נכנסות כבר בשבת בצהריים (שבע בערב שעון ישראל). בשבוע האחרון הטיסו חברות התעופה חלק ניכר מציי המטוסים שלהן אל מחוץ לאזור הסערה על מנת למנוע פגיעה אפשרית בכלי הטיס.

החל משעות הצהריים תושבת מערכת התחבורה הציבורית בניו יורק, אחת העמוסות בעולם. בשל החשש להצפות במנהרות, יושבתו כל קווי הרכבת התחתית בעיר. גם מערכת האוטובוסים תושבת בגלל סכנת הצפות בכבישים. הגשרים מעל נהר ההדסון ייסגרו גם הם מהאפשרות שמכוניות יעופו מהרוח, שאמורה לנשוב במהירות של למעלה מ-100 קמ"ש.

אובמה קיצר את חופשתו

נשיא ארצות הברית ברק אובמה החליט לקצר את חופשתו בבוסטון ולשוב לבית הלבן, לקראת הגעתה של סופת ההוריקן "איירין" לחוף המזרחי בארצות הברית, כך הודיע אמש הבית הלבן. "הנשיא חש שעליו להיות בבית הלבן", נמסר בהודעת הבית הלבן מפיו של הדובר ג'וש ארנסט. עם זאת, עדיין לא ברור האם אשת הנשיא, מישל ושתי בנותיו יצטרפו אליו בדרכו חזרה לוושינגטון.

אמש הזהיר אובמה את אזרחי ארצות הברית מפני ההוריקן, וקרא להם להתייחס לנושא ברצינות. בהודעה שמסר בטרם החליט לשוב מחופשתו, ציין הנשיא האמריקני כי מדובר בהוריקן "מסוכן מאוד", וקרא לתושבי החוף המזרחי להישמע להנחיות הפינוי ממסלול ההוריקן.

60 מיליון אמריקנים מתכוננים להגעתה של סופת ההוריקן "איירין", שכבר חלפה על איי הבהאמאס בדרכה לחוף המזרחי של ארה"ב - ובכלל זה לניו יורק ובוסטון. ארצות הברית, למודת טרגדיית "קתרינה", נערכת כמו למלחמה של ממש לקראת הגעתה של "איירין". ולא מפתיע למה. גורמים אמריקניים רשמיים מכנים את "איירין" כ"סופה של פעם בדור, שרבים מתושבי החוף המזרחי לא חוו מעולם". היא תהיה ההוריקן הראשון של עונת ההוריקנים באזור, ובאופן חריג יחסית היא תפגע בחוף המזרחי - ולא במדינות מפרץ מקסיקו.

הוריקן הוא סופה טרופית שמהירות הרוח בה עולה על מעל 119 קמ"ש - ובין ההשפעות המרכזיות שלה הן רוחות, גלים גבוהים, גשמים, הצפות, הפסקות חשמל, שיבושי תשתיות, טלפוניה, תחבורה.

לכתבה באתר מאקו

כתבות קשורות:
דיון בקפה דהמרקר: קשר בין שינויי האקלים לסופת הטורנדו בג'ופלין? לעולם לא!
אסור לעשות הקשרים
ההתחממות הגלובלית אמיתית? הרפובליקנים לא בטוחים
התושבים באיי האוקיינוס השקט בסכנת הכחדה
דליפה? זיהום? שרה פיילין רוצה רק לקדוח
2010 עומדת להיות השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות
Climate of Denial, by Al Gore - אקלים של הכחשה, מאת אל גור

ראש העיר ניו יורק הורה על פינוי 300 אלף איש לקראת הוריקן איירין
"כוננות איירין": 2 מיליון פונו, מתוכם 250 אלף בניו יורק
החוף המזרחי בארה"ב נערך להוריקן "איירין": הנזק בקאריביים - 1.1 מיליארד דולר
הוריקן איירין: הסופה בדרך לניו-יורק, בוטלו טיסות מישראל
שיגעון האקלים: תופעות מזג האוויר צפויות להתרבות
עלות אסונות הטבע באוסטרליה - 9 מיליארד דולר
נהר המיסיסיפי עולה, פינוי באזור ממפיס
בעולם חוששים מהגירת אקלים
בעקבות הגשם הכבד שפגע ביבולי התירס בארה"ב - מחירי הסחורות החקלאיות צפויים לעלות
פינויים המוניים באילינוי ובמיזורי בשל הצפות
אסון קבע: מה קרה למזג האוויר בארה"ב?
מעקב קרחונים נאסא: תמונת קרחון צף בים האנטרקטי
Glacier Meltdown Disaster 1/5
Comments