מחקר: עצים במדבר יילחמו בשינויי האקלים

פורסם: 7 באוג׳ 2013, 12:55 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 באוג׳ 2013, 11:19 ]
מדענים מגרמניה מציעים להקים מטעי ענק של עצי ג'טרופה באזורים מדבריים על מנת לספוג כמויות עצומות של פחמן דו-חמצני מהאטמוספירה - וכך לעכב את התחממות כדור הארץ

מאת יובל מן, 3/8/2013

מטעי ענק של עצי ג'טרופה שיוקמו באזורים מדבריים יספגו פחמן דו-חמצני (CO2) מהאטמוספירה ויעכבו את תהליך ההתחממות הגלובלית – כך מקווים חוקרים מגרמניה בעקבות ניסויים שערכו בישראל ובמצרים.

הג'טרופה הוא עץ רעיל שמקורו במרכז אמריקה ומסוגל להסתגל בקלות לתנאים קשים, כולל מדברים צחיחים ביותר. כבר היום זרעיו של פרי הג'טרופה משמשים להפקת דלק ביולוגי.

 

צילום: shutterstock
מטע עצי ג'טרופה. סופגים וסופגים וסופגים (צילום: shutterstock)

לפי הדיווח ב-BBC, מחבר המחקר, פרופסור קלאוס בקר מאוניברסיטת הוהנהיים בשטוטגארט,

סבור כי עשרה דונמים של עצי ג'טרופה יכולים לספוג כ-25 טונות של פחמן דו-חמצני מהאטמוספירה בשנה. "התוצאות מדהימות", אמר בנוגע לניסויים שערך בין היתר בנגב.

פרופסור בקר ועמיתיו מעריכים כי מטע שישתרע על פני 3 אחוז מהמדבר הערבי יספוג את כמות הפחמן דו-חמצני שמייצרים כלי רכב בגרמניה לאורך תקופה של 20 שנה.

היתרון של השיטה שמציע פרופסור בקר הוא העלות הנמוכה שלה ביחס לשיטות אחרות לצמצום הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה – 42 עד 63 אירו לטון.

אולם מומחים אחרים בתחום אינם אופטימיים כמו פרופסור בקר. לדבריהם, בשנים 2007-8 נשתלו עצי ג'טרופה רבים, בעיקר באפריקה, על מנת להפיק מהם דלק ביולוגי – אך הם לא הסתגלו כפי שציפו מהם לתנאים הקשים.

לכתבה באתר ynet

Comments