חברות הנפט משקיעות בהכחשה

פורסם: 18 בדצמ׳ 2010, 11:35 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 22 במרץ 2011, 11:04 ]
עודכן ב- 15:42 17/12/2010

תעשיית ההפרכות


האחים המיליארדרים צ'ארלס ודייוויד קוך, בעלי אחת מחברות הנפט הגדולות בארה"ב, הם כיום חיל החלוץ של ספקני ומכחישי ההתחממות הגלובלית. האחים העבירו תרומות של יותר מ-48 מיליון דולר לעמותות ומכונים, במחקר שמטרתו לערער את ההסכמה המדעית הרחבה סביב תיאוריות ההתחממות הגלובלית. האחים הצליחו לעקוף את חברת הנפט אקסון מובייל, שתרמה בשנים האחרונות כ-20 מיליון דולר למטרות דומות.

לדברי פרופ' דני רבינוביץ מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב, שמחקריו מרבים לעסוק בהתחממות הגלובלית, האסטרטגיה של מכחישי האקלים מבוססת על כך שבמדע אין אמת מוחלטת.

לטענת רבינוביץ, זה פשוט מאוד להפריך עובדה מדעית, "גם כשהיא טובה ומבוססת על הנחות תיאורטיות טובות וקורפוס אמפירי מוצק, אפשר למצוא בה נקודות תורפה. זה מה שכל מדען עושה היום כשהוא כותב או קורא מאמר".

רבינוביץ מסביר כי מכחישי האקלים "לוקחים מדענים שמכירים את התחום אבל יש להם נטייה פוליטית מתאימה מראש, ומבקשים מהם לקרוא עבודות מחקר שעוסקות בהתחממות כדור הארץ ולמצוא את נקודות התורפה, וכל פעם שהם מוצאים דבר כזה הם קופצים על המציאה כמוצאי שלל רב. כיום יש מרכזי מחקר שמשלמים למדענים כעשרת אלפים דולר כדי לעשות את זה. לא מושיבים אנשים לעשות מחקר על מה קורה באטמוספרה, אלא כדי לקעקע את הדו"חות של הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים שהקים האו"ם. אין פה שום ניסיון למדע".

לכתבה בהארץ

כתבות קשורות:
מייל פנימי בפוקס: להטיל ספק בהתחממות כדור הארץ

Sen. Inhofe was the first person to stand up and say this global warming is the greatest hoax that has been perpetrated
Inhofe bill would strip EPA of greenhouse-gas regulation
Comments