מסתגלים להתחממות הגלובלית - האיים המלדיביים

נשלח 2 ביוני 2011, 1:29 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 2 ביוני 2011, 1:36 ]
מאת איתן (מהבלוג קוד ירוק), 27/5/2011

האיים המלדיביים רואים את שינויי האקלים בדאגה רבה, ונערכים. אין להם ברירה – רבים מכ- 200 האיים המאויישים נמצאים בגובה ממוצע של פחות ממטר אחד מעל פני הים. וזו לא הבעיה היחידה – מקורות ההכנסה המרכזיים באיים הם דייג ותיירות, בעיקר בזכות ריף האלמוגים. אלא ששינויי האקלים פוגעים בדגה, וריף האלמוגים הולך ונהרס עם עליית חומציות האוקיינוסים.

על תכנית ההסתגלות לשינויים קראתי ב- ClimatePrep.org מבית WWF, אתר המרכז עדכונים על מאמצים להסתגלות ברחבי העולם. אתם מכירים את הסיסמה – mitigation או "צמצום פליטות" מיועד למנוע את הבלתי ניתן לניהול, ואילו הסתגלות, adaptation, מיועד לנהל את הבלתי ניתן למניעה. mitigation תלוי בעיקר במעשיהם של הפולטות העיקריות – ארה"ס וסין, ואילו adaptation נכון ונדרש בכל העולם.

נחזור לאיים המלדיביים. תכנית ההסתגלות באיים כוללת הערכות לשינויים במיקום האוכלוסייה, בעדיפות ל- safe islands, אבל נשקלת גם העתקה להודו ואוסטרליה, הגנה על תשתיות באיים המרכזיים, ופרוייקטים שונים להתאמת התיירות ומשק הדייג למציאות המשתנה.

אין הרבה מקומות בעולם בהם השפעת משבר האקלים בהירה כמו באיים המלדיביים, אבל שלא נתבלבל – השינויים באיים בלתי נמנעים (הים ימשיך ויעלה בעשרות ס"מ גם אם נעצור דום את פליטת גזי החממה), אבל אם העולם לא יתעשת, מה שעובר על האיים הוא רק קדימון לפגיעה באיים, ערי חוף ודלתאות, לכל אורך ורוחב הגלובוס.

 
 כתבות קשורות:
Comments