מאבק האו"ם נגד מדבור

פורסם: 26 באוג׳ 2010, 19:59 על ידי: Sustainability Org
כיום מעל ל-40 אחוז משטח אדמות כדור הארץ הן יבשות ובסכנת הפיכה למדבר - האו"ם יצא בהכרזה על עשור למאבק במדבור
 
22/08/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
מדבור
נלחמים במדבור - נטיעת עצי שיטה בסנגל, אפריקה במסגרת פרויקט החומה הירוקה הגדולה – צילום: SEYLLOU/AFP/Getty Images
ביום שישי, 20 באוגוסט, ננעל כנס בין לאומי בנושא "קיימות ופתוח באזורים חצי יבשים" (ICID) שהתקיים בעיר פורטלזה בברזיל, בין התאריכים 20-16 באוגוסט. בכנס הכריז ארגון האומות המאוחדות על עשור למאבק במדבור. כיום מתגוררים בשטחים יבשים שסכנת המדבור עורבת להם מעל שני מיליארד איש, כשליש מאוכלוסיית העולם, 90 אחוז מהם במדינות מתפתחות. כאמור כ-40 אחוזים מהאדמות על פני כדור הארץ נמצאות בסכנה של תהליך מדבור. חמישים אחוז מעדרי הבקר והצאן בעולם מגודלים באזורים יבשים או שהם שטחי חקלאות.

מכאן החשיבות למנוע ייבוש קרקעות נוספות והתרחבות המדבר. העיר פרטלזה נמצאת בעצמה באזור יבש והיה זה מקום מתאים להצגת התוכנית נגד מדבור שתתחיל בינואר 2011 ותמשך עד לדצמבר 2020. הכנס בחסות האו"ם נתמך גם על ידי משרד הסביבה הברזלאי והמרכז ללימודים טכנולוגים אסטרטגים. לכנס הגיעו 2,500 נציגים מ-100 ארצות שונות.

ההבדל בין מדבר למדבור

לוק גנצג'ה (Luc Gnacadja) מזכיר כללי של האמנה של האו"ם למאבק במדבור, מסביר את ההבדל בין מדבר למדבור. "שני מונחים קשורים אך לא זהים" אומר גנצג'ה. הוא מסביר שמדבריות הן חלק מבתי הגידול בעולם והם תופסים מקום נכבד של פני כדור הארץ. מדבור לעומת זאת הוא תהליך של הידרדרות של קרקעות באזורים יבשים של כדור הארץ. הקרקעות שהיו פוריות הופכות לאזור צחיח בשל פעולות האדם.

גנצג'ה מביא לדוגמה אזורים בצפון-מזרח סין שסופות חול גרמו לכיסוי פני הקרקע בהופכם למדבר.

מזכיר האמנה נגד מדבור מסביר שקרקעות כאלה ניתנות לשחזור ולהשבה לקרקעות פוריות ושהמטרה היא לשלב כוחות של המדע והפרקטיקה כדי להתמודד עם אתגר המדבור שהפך לגלובלי.

הסיכון שבמדבור

פורטלזה
חותמים על אמנה למאבק של עשור נגד מדבור בפורטלזה, ברזיל - צילום: באדיבות ICID
ארצות שנמצאות בסכנה מידית הן ארצות אזור הסהל באפריקה, נג'ר, צ'אד וצפון מזרח מאלי בהם הייתה בשנות ה-70 בצורת שגרמה לרעב.

מדי שנה 120 מיליון דונם של קרקעות חקלאיות הופכות למדבר (שטחה של יוון). קרקעות אלה יכלו לו היו מסוגלות להניב יבולים לספק מזון לשישה מיליון בני אדם.

לאחרונה ארגונים הומניטאריים בין-לאומים הפועלות בניג 'ר דיווחו על 53 מקרים קשים של תת תזונה ושמעל ל-1.5 מיליון ילדים סובלים מרעב בנג'ר.

גנצג'ה הסביר בכנס בפורטלזה שתהליך המדבור מתקדם באזורים המועדים בקצב שבין 25-15 אחוזים מדי שנה. "אם לא ימצא פתרון לבעיית המדבור עד לשנת 2025, 70 אחוז מהקרקעות על פני כדור הארץ יפגעו מתופעת המדבור".

מהות הפרויקטים של העשור הבא

המטרה היא להגן על הקרקעות באזורים היבשים של העולם, מרביתם באפריקה ובאסיה אך קיימים גם בדרום אמריקה. התוכנית מיועדת לעצור את הידרדרות מצב הקרקעות והפיכתן למדבריות דבר שיכול לגרום למחסור חמור במזון במדינות הנפגעות.

במשך חודש ספטמבר ועד לחודש נובמבר יוכרז הקמפיין גם בקניה ובארצות נוספות באפריקה .

באו"ם אומרים שניתן על ידי שימוש נכון ויעיל במים להשיב את הקרקעות שנפגעו. לדוגמה מביא האו"ם פרויקט באזורים ההרריים יבשים באזור לולה שבאקוודור שם הצליחו לעצור את המדבור על ידי שתילה של חומת קטקטוסים סביב שדות החקלאים.

אף כי ישראל לא הוזכרה בכנס, היא מהווה מקום מרכזי בעולם למחקר ולהדרכה בנושא התגברות על המדבור. בשנת 2007 חתמה ישראל הסכם עם תוכנית UNEP של האו"ם בנושא. ישראל התחייבה לסיוע בטכנולוגיות מים למדינות באפריקה ובאסיה במסגרת מש"ב, המרכז לשיתוף פעולה בין-לאומי של משרד החוץ.
 
Comments