שריפות ענק בקולורדו: "התנהגות אש קיצונית". התחזית: חם ויבש

פורסם: 27 ביוני 2012, 6:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 ביוני 2012, 6:47 ]
הרשויות בקולורדו נאבקות בגל דליקות שמשתולל ברחבי המדינה ולפחות 32 אלף איש פונו. התחזית לא מספקת תקווה
מאת אד פיין, 27/6/2012
 
הכבאים שוב צריכים להיאבק היום בתנאים הדומים לכבשן בעת שהם מנסים להשתלט על שריפת ענק שכבר הבריחה 32 אלף תושבים מבתיהם ליד קולורדו ספרינגס, קולורדו. "זו סופת אש בממדים אפיים", אמר מפקד הכיבוי, ריצ'רד בראון.

משבי רוח במהירות של 100 קמ"ש שעברו דרך הקניונים שבין ההרים גרמו לאש לחצות דרך קווי הבידוד לעבר צפון מערב קולורדו ספרינגס אתמול אחר הצהריים.
 
"סופת אש בממדים אפיים". בתים עולים באש בקולורדו ספרינגס. צילום: אי-פי
 
המושל ג'ון היקנלופר בחן את האש בקניון וולדו, ואמר לעיתונאים שזה היה מחזה קשה לצפייה. "בתים של אנשים נשרפו עד היסוד. זה היה סוריאליסטי", אמר אמש. "אין שאלה, זה רציני. זה רציני כמו שזה".

עד כה הושגה השתלטות רק על חמישה אחוזים מהשריפה שמתפרסת על פני 25 אלף קמ"ר. גורמים רשמיים ציינו כי השריפה מבטאת "התנהגות של אש קיצונית".

בקי שורמן האזינה בלחץ לדיווחי החדשות מאז שבת, היום שבו החלה האש לגרום לה לפנות את האזור עם בעלה. המשפחה לקחה כמה חפצים סנטימנטליים בעת שעזבה, אבל מאחורי עדיין נותרו סירה, שני טרקטרונים, ארונית קרמיקה ואוסף של בובות עתיקות. "אני ממשיכה לומר לעצמי: זה יהיה בסדר", אמרה.

שורמן אמרה לתוכנית "אנדרסון קופר 360" של CNN שהלהבות הגיעו למרחק של כשבעה מטרים מהבית, אבל נסוגו. "מחלקת מתנדבי הכיבוי שלנו נהדרת", אמרה שורמן, שנמצאת כעת עם בעלה בביתה של בתם.
 
 

הלהבות מאותה שריפה גם נמצאות קרוב מאד ובמידה מסוכנת לקמפוס של האקדמיה של חיל האוויר האמריקאי. קצין יחסי הציבור, ג'ון ואן וינקל, מסר כי הוראת פינוי פורסמה לקרוב ל-700 תושבי במתחם הדירות פיין ואלי ול-1,400 בדאגלס ואלי.

ואן וינקל הוסיף כי מבצעי הטיסה, הגלישה והצניחה של האקדמיה הופסקו מאז יום שבת כדי ששירות היערנות האמריקאי יוכל להשתמש במסלולים עבור המסוקים שמשמשים למאבק בשריפה. 1,045 הצוערים שיסיימו את לימודיהם בשנת 2016 אמורים להגיע למקום מחר.

בקולורדו ספרינגס נרשמה אתמול טמפרטורת שיא של 38.3 מעלות, בעוד הכבאים נאבקו בתנאים אלימים, כולל אפר שנפל על הכבישים והשכונות. הרשויות מיהרו עם צוותים וציוד אוויר בניסיון לצמצם את האש. "תנאי השריפה לא היו יכולים להיות גרועים יותר", אמרה אן ריס-סיקורה, דוברת צוות התגובה של הסוכנויות הפדרליות. "זה כמו זרימת אוויר בכיוון אנכי".
התחזית ממשיכה להיות חמה ויבשה בעתיד הנראה לעין, כאשר לפי שירות החיזוי הלאומי, הטמפרטורות במהלך היום לא ירדו מ-32 מעלות עד תחילת השבוע הבא.

דייב בריינברוש, חזאי בשירות הלאומי בבולדר, אמר כי השבוע האחרון היה גיהינום ברחבי קולורדו. "אפילו למרגלות ההרים, שם מרבית האש מתרחשת, מרבית הימים היו עם אחוזי לחות חד ספרתיים", אמר.

בינתיים, שריפה חדשה בבולדר, צפונית מערבית לדנבר, גרמה לפרסום התרעות מפני פינוי ל-2,300 בעלי בתים. לפי מחלקת החירום של קולורדו, עוד שש שריפות עדיין פעילות במדינה, הגדולה שבהן הייתה שריפת היי פארק, שהחלה ב-9 ביוני וכעת כבר כילתה 353 אלף דונם. 65 אחוז מהשריפה שהרסה 257 בתים כבר נמצאים תחת שליטה.

הסוכנות הפדרלית למצבי חירום אישרה שימוש במימון פדרלי לסיוע במאבק בשריפת קניון וולדו אחרי שקולורדו ספרינגס ומחוז אל פאסו הסמוך הכריזו על מצב חירום.

השריפה בקולורדו

העשן מאפיל על הבתים

צילום: אי-פי 1 / 5 העשן מאפיל על הבתים.

 
 • להבות מעל קולורדו ספרינגס

  צילום: אי-פי2 / 5 להבות מעל קולורדו ספרינגס.

 • מטוס מנסה לכבות את הלהבות

  צילום: אי-פי 3 / 5 מטוס מנסה לכבות את הלהבות.

 • בתים עולים באש בקולורדו ספרינגס

  צילום: אי-פי4 / 5 בתים עולים באש בקולורדו ספרינגס.

 • שכונה עולה באש ליד קולורדו ספרינגס

  צילום: אי-פי 5 / 5 שכונה עולה באש ליד קולורדו ספרינגס.

 
 

Comments