מאות בני אדם נעקצו על ידי משט מדוזות גדול שתקף את חופי ספרד

פורסם: 27 באוג׳ 2010, 4:59 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 13:24 12/08/2010
 
מאות בני אדם נעקצו על ידי משט מדוזות שתקף את חופי קוסטה בלנקה. המומחים מאשימים את הזרמים החזקים, ומיעוט הגשמים השנה
מאת שירות "הארץ"

משט גדול של מדוזות תקף במהלך השבוע מאות בני אדם בחופי ספרד. ביולוגים טוענים כי התופעה הופכת ליותר ויותר נפוצה בשל השינויים באקלים, והגידול בדיג.

מתקפת המדוזות אירעה בשלושה אזורים הסמוכים לעיר אלק המזרחית, לאורכם של חופיה של קוסטה בלנקה. רק שלשום (שלישי) נעקצו 380 בני אדם בידי המדוזות, וזאת ביחס לארבעה או חמישה שוחים שנעקצים ביום רגיל. כך סיפר חואן קרלוס קסטלונוס, ממחלקת התיירות בעיר אלק.

נכון לאתמול לא היו סימנים למדוזות נוספות, אולם מיום ראשון כבר נספרו לפחות 700 בני אדם שנפגעו מעקיצות המדוזה. "בחמש או שש השנים האחרונות, שאני נמצא בתפקידי, מעולם לא נתקלתי במשהו דומה לזה", סיפר קסטלונוס.

החופים לא נסגרו בשל מתקפת המדוזות, אולם הרשויות הציבו במקום שלטים וסירות תצפית בסמוך לחוף. במשרד התיירות טוענים כי זרמים חזקים הם שסחפו את המדוזות לאזור החופים, והים הרגוע באזור החוף איפשר את השארותם במשך שלושה ימים. עוד מדגישים במשרד כי מזג האוויר החמים של הקיץ, שהמדוזות אוהבות, אפשר את התרבותן המהירה.


תצלום: אי-פי

אחת הבעיות בהן נתקל המשרד היתה כי המדוזות היו קטנות ושקופות, ולא ניתן היה להבחין בהן כשהן התקרבו לחוף. "סביר להניח שהרוחצים בכלל לא ראו אותן", אמר קסטלונוס.

ביולוגים ימיים בספרד אומרים כי באופן כללי, הם רואים הקיץ הזה פחות מדוזות ביחס לשנים עברו. באזור קטלוניה ובאיים הבאלריים, הנחשבים מאוד פופולאריים בקרב תיירים בריטים וגרמנים, נרשם השנה שקט יחסי בחזית המדוזות. אולם המדענים סבורים שחובבי החופים בספרד, יצטרכו להתחיל להתרגל לנוכחותן של המדוזות בריכוזים גבוהים יותר.

על פי רוב, נמנעות המדוזות להתקרב לחוף בשל המים המלוחים פחות, שמקורם בגשמי הקיץ. אולם ההתחממות הגלובלית מובילה להתמעטות הגשמים, וכך למעשה מוסרת חומת ההגנה מפני המדוזות. סיפר חוזה מריה גילי, מומחה מדוזות במרכז המדעי הימי בברצלונה.

גילי מספר כי בעיה נוספת היא ריבוי הדיג, המדלל את אוכלוסית הטונה, דגי החרב ומינים נוספים הנחשבים טורפים טבעיים למדוזות. פחות דגים, משמעותו גם פחות תחרות על הפלנקטון, בעלי החיים הקטנים הנודדים ומרחפים בגוף המים, מהם ניזונות המדוזות.
Comments